Boyun fıtığı sorunu olan var mı?

Ah, evet. Şimdi ekledim. Oklu olanlar sizin. Diğeri de ilerlemiş ve artık omuriliğe baskı yapan bir fıtık. Bu ilerlemiş olanda hastanın kollarında güçsüzlük, uyuşma, karıncalanma vs. de ortaya çıkıyor ve ağrıdan duramıyor. O yüzden dikkat etmek lazım.

Şimdilik ben fizik tedavi aşamasındayım ama ilerlerse ameliyat şart. Ameliyat da eskisi gibi yapmıyor büyük oranda ama en azından ağrıları vs. azaltıyor diyorlar.

Dosya Ekleri

• Boyun Fitigi (Ileri Seviye).png
    Boyun Fitigi (Ileri Seviye).png
    215,8 KB · Görüntüleme: 47
  • Boyun Fitigi.png
    Boyun Fitigi.png
    250,8 KB · Görüntüleme: 44
Ah, evet. Şimdi ekledim. Oklu olanlar sizin. Diğeri de ilerlemiş ve artık omuriliğe baskı yapan bir fıtık. Bu ilerlemiş olanda hastanın kollarında güçsüzlük, uyuşma, karıncalanma vs. de ortaya çıkıyor ve ağrıdan duramıyor. O yüzden dikkat etmek lazım.

Şimdilik ben fizik tedavi aşamasındayım ama ilerlerse ameliyat şart. Ameliyat da eskisi gibi yapmıyor büyük oranda ama en azından ağrıları vs. azaltıyor diyorlar.
Soldaki ile karşılaştırınca fark gerçekten biraz daha anlaşılır. Sağdaki haliyle bu haldeysem soldaki hali hayal bile edemiyorum. Baya ilerlemiş gerçekten. Tekrardan çok geçmiş olsun diliyorum.

Hocam buda benim sıkıntılı mı sizce?

Dosya Ekleri

• 16752599350522281074026386943517.jpg
    16752599350522281074026386943517.jpg
    124 KB · Görüntüleme: 34
Hocam buda benim sıkıntılı mı sizce?
Şu anlık çok bir şey yok. Hemen herkeste olabilecek, hafif başlangıç. Ama tabii bu tür durumlarda tek açıdan görüntü yeterli değil. MR'lar 360 derece görüntülüyor neredeyse. Bu sadece bir kesit, başka kesitlerden de görmek lazım.

@Isari Acaba durumunuzda gelişme var mı? Tedavi süreciniz nasıl ilerliyor?

Benim ki sizin kadar ileri bir seviye değildi ama gene de belirteyim ben de. 1 ay ultrason ve sıcak işlem tedavisi gördüm. Fizik hareketlerini yapmama rağmen tam iyileşememişti. Doktor 1 ay daha devam et, düzelmezse gel dedi. Eskiden boynum sola döndüremiyordum. Şu an sola dönüyor kafam aşağı dönükken hala tam sabit tutamıyorum.,

Acaba stres altında boynunuzda bir farklılık oluyor mu sizin? Nedendir bilmem, toplum içinde boyun fıtığının etkisi çok aşırı şiddetleniyor. Evde rahatça kafamı öne eğerek telefona bakabilirken toplum içinde bunu yapamıyorum. Yaklaşık 1-2 sene önce çok şiddetli bir sosyalfobi sorunu yaşıyordum. Kasları istemsizce kasıyordum. Eski sosyal fobi sorununu yaşamıyordum, rahatça takılabiliyordum. Şuan bir insanla konuşurken kafamı sabit tutamıyorum ve özgüvenim gene düştü. İnternetten araştırdığımda ise stres, boyun fıtığına sebebiyet verebiliyormuş.

Tekrardan hastaneye gidicem ama 18 yaşına girdim ve genel sağlık sigortam yok şu an. Sigortamı yaptırtıp tekrar hastaneye gidicem bakalım. Ne lanet bir şeymiş. Sizinki çok daha ileri seviye. Sizle empati bile kuramam herhalde. Geçmiş olsun diliyorum.

Son düzenleme:
@sweiss 2 yıl önce fizik tedaviye gitmiştim ama pek faydasını görmedim. Benim durumum biraz sabit kalmak veya bilgisayar başında durmakla ilgili. Bunları yaparsam ağrılarım artıyor ama bilgisayar başından uzaklaşırsam sorun yok.

Stres konusunda haklısınız. Stres tüm kasları olduğu gibi boynun etrafındaki kasları da geriyor. Bu kaslar gerilince fıtık da bir şekilde geriliyor. Her ne kadar ikincil olsa da stresten uzak durmak da önemli bu durumda.

Sonuç olarak bilgisayardan uzak durmak, sabit kalmaktan kaçınmak ve stressiz bir yaşam boyun fıtığına iyi geliyor.

Geri
Yukarı