Bozuk sabit diski tamir ettirmek kaç liraya mal olur?

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Amcam iş yerinden 2 tane HDD getirdi.

1.5 T ve 320 GB boyutunda. İkisi de seagate marka ve üzerlerinde malesef arızalı yazıyor :D

Hiç denemedim :D Zaten bilgisayarımın anakartı serviste ve internet cafelerde sürünüyorum.

Mucizevi bir şekilde düzelmiş olabilir mi?
Bunları tamir ettirmek bana kaç liraya mal olur ?

Üzerinde hiçbir ezik kırık bir yer yok. Yani hasar almamış.

Sorunu ne olabilir ?

Senelerdir 160 GB HDD ile yaşıyorum. 1500 GB bir HDD ile yaşamayı düşünün.

Gta 4 yüklesem C: hemen doluyor :D Bu korkuyla yaşamak istemiyorum.

Dalga geçeceğinize adam gibi cevap verin.
Size adamca sorun ne olabilir diye sordum geçmiş karşıma dalga geçiyosunuz.
Tamiri kaç liraya maal olur diyorum 50-350 lira arası demek yerine dalga geçiyosunuz.

En azından duvara fırlattıysan bozulmuştur diyin.

Valla dostum metal plaka gitmişse yada iğne ucu kırılmışsa yapacak birşey yok. Bir resim falan koysaydın ? Birde bizden cevap istiyorsun.

Abi amma alındın sende... Ama yani sende biliyorsun çok belirsiz bir soru olduğunu. Ben açıkçası espri olsun diye sorduğun düşündüm. Çalışıp çalışmadığına karar vermek zor. HDD'lerin genelde tamiri olmuyor 1-2 yaratıcı çözüm olabiliyor ya da atıyorsun çöpe. Mesela benim geçmişte bir HDD'em vardı 320 GB'lık. Ne zaman 60 GB'ı doldursam HDD iptal oluyordu bende o 60 GB'lık kısmı ayırdım ama biçimlendirmeden bıraktım. Bir süre öyle kullandım. Böyle çözümler var. Tamir olacağını sanmıyorum.

O vidalar torx anahtarıyla açılıyor, ben daha önce açmıştım ama açmak çok da iyi bir fikir değil. Toz pislik vb olmayan yerde, eldivenli dikkatli iş yapmak gerekiyor. Onarma dediğimiz olay aynı sabit diskten bir tane daha alıp parçalarını birbirine aktarmak. Kısacası pahalıya çıkıyor çünkü içindeki ufak parçaların aynısını bulmak imkansız. Büyük şirketlere veri kurtarırken yapılıyor bunlar ancak, binlerce doları bastırırsan yurtdışında birkaç şirket var bu işle ilgilenen, yangından çıkma parçadan bile veri kurtarıyorlar.

Özetle ne yazık ki tamir edip kullanmak mümkün değil, çok düşük bir ihtimal ama eğer fiziksel sorunları yoksa low level format atıp filan bir süre kullanabilirsin çok düşük bir belki...

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı