BTK Tarafından Onaylanan Modem Kira Ücreti

Hava :)

Biz çektirmedik. Her blokta 20 daire olunca, bulunduğumuz yerin de durumu iyi olunca telekom direk döşedi buraya fiberi.
Döşedi döşemesine de, çekmediğim kalmadı ya.

Binaya kadar ücretsiz yapıyor ama bizde binada kablo tesisatı hiç yok. Bina içinden modeme kadar tesisat çekmemiz gerekiyor. Sizde var mıydı?

Selamlar,
Yakın zamanda bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu (BTK) ftth aboneliklere ( eve kadar fiber ) tahsis ettiği modem için kira ücreti kararı aldı ve bu fiyat 9 TL olarak belirlendi.

Benim sorum şudur ki; Türk Telekom bildiğimiz gibi neredeyse her yere altyapı döşemiş ve diğer operatörlere kendi altyapısını kiralayan bir firma. Fiberoptik altyapısını kullanan abonelere de kendi tercih ettikleri modemi veriyorlar.
BTK'nın aldığı karara göre ben bu modem için aylık neredeyse 10 TL para vermem gerekiyor. Bunu ben dahil istemeyen birçok kullanıcı olacaktır elbet.

Araştırdığım vebilir kişilere sorduğum kadarıyla Türk Telekom ( veya diğer operatörler ) fiber kullanıcılarının kendi verdikleri modem dışında bir modem kullanmasına izin vermiyor.

Kendi modemlerinin kullanmalarını zorunlu tutmalarını önceden anlardım. Zamanında bu işten çok zararlı çıktılar. Ama şu an bunun serbest olması kanaatindeyim.

[GÜNCELLEME] kendi operatörümün (NetSpeed) müşteri hizmetlerini aradım ve aldığım cevap şu oldu;

"maalesef ki kendi modeminizi kullansanız dahi bu BTK'nın aldığı bir karar. Yani bu kira ücretini mecburen ödemek durumundasınız ki zaten kendi modeminizi bile maalesef kullanamazsınız."

Ben bu işin resmen tekelleşmeye girdiğini düşünüyorum.

Merhaba, aynı durum bende de var NetSpeed kullanıyorum bende ama benim tarifem 50Mbps download 4.40 upload alıyorum 76 TL ödüyordum modem kirası ile 85 TL oldu. Kendi kendime düşündüm 85TL olsa ne olur dedim hangi firma 50Mbps hıza 76TL'ye veriyor dedim. Mecbur ödeyeceğiz, ama 9TL modem kirası veririz tamam sıkıntı değil saten vergili fiyatla kullanıdığımız internete BTK neden vergi çıkarıyor artık sömürmeye başladılar.

Konu hotlamış gibi olacak ama olsun...

Bilgisayar yüksek mühendisi + Türk Telekom'un ADSL hatlarında %10 lık hilesini ortaya çıkartıp 4 sene davasını tek başıma sürdürüp sonunda da Türk Telekomu malup eden ve ADSL hizmetlerindeki hattan kaynaklanan %10 luk hileyi sonlandıran bilirkişi arkadaş olarak konuşuyorum;

Telekom Katarlılar paravan olarak kullanılıp, içi boşaltılıp malum kişinin cepleri dolduruldu ya... Kimse telefon hattı kullanmaz oldu, eee haramiler de boşta duran hattan para kazanamayınca bunu akıl ettiler demek.

Arkadaşlar, Tüketici hakları yasasına göre, herhangi bir operatör, herhangi bir tüketiciyi, tüketicinin talep etmediği bir hizmeti başka bir hizmetin ön koşulu, şartı, eki olarak dayattıramaz. Fiber hat üzerinden internet erişimi reklamda 94 TL yazmış ise, efendim +10TL de modem kirası alacağım, kullansanız da kullanmasanız da, telekom bizden alıyor denilemez. Tüketici ya modemi alır kullanır, parasını verir, bu bir kolaylıktır. Ama isteyen tüketici kendi modemim var diyerek bu hizmeti almaktan kaçınabilir.

Tüketici kaçınsa bile, faturasında 10 TL lik ek ücreti görecektir. Bu noktada ikametgahınızın olduğu kaymakamlığa giderek "kullanmadığım modem için para aldılar, ben bu hizmeti kullanmadım" diyerek kendi internet sağlayıcınızı şikayet ederseniz, büyük ihtimal ile 10TL nizi 2-3 ay sonunda da olsa geri alabilirsiniz. "Sözleşmede şöyle madde var böyle madde var" ayağı anlamsızdır çünkü bu madde nihayetinde yasaya göre "haksız şart" olarak kabul edilir. Yani yok hükmündedir.

Bir ara bankaların aidat kesintileri, hesap işletim ücreti iadeleri vardı. Millet saldırmıştı. Kaymakamlıklar şişmişti. Hatırlarsınız. Ne oldu? Yasa çıktı, almaları yasaklandı. Aynısını bunda yaparsanız ne olur? Yasa çıkar, yasaklanır. Ama paşa paşa ödeyeceğiz derseniz ona da zam koyarlar. Arabalara %80 ÖTV koydular. Baktılar ses yok, 3-5 aya %100'e çıkartırlarsa şaşırmayın. Zira alçacık eşeğe binen çok olurmuş diye atasözümüz var bu topraklarda...

BTK'nın kararı var deniliyor. O kararı ben görmedim ama olsa olsa "modem kullanılırsa en fazla 10 TL olabilir" şeklinde bir karar olur. Bunu çevirip almamız gerekiyor şeklinde itelerler vatandaşa tabiiki. Yoksa BTK dahi tüketici almadığı hizmete para versin gibi abuk bir uygulamanın içine giremez. Girse de BTK yasa yapamaz. Karar alır. Bu kararlar da yasanın üzerinde DEĞİLDİR ve yargıdan döner. Bizim yargıdan dönmese AİHM ye kadar yolu var.

O yüzden Hâk'kınızı koruyun derim. Yoksa Allah adama acımaz. Bu ülke niye bu halde zannediyorsunuz?

Konu hotlamış gibi olacak ama olsun...

Bilgisayar yüksek mühendisi + Türk Telekom'un ADSL hatlarında %10 lık hilesini ortaya çıkartıp 4 sene davasını tek başıma sürdürüp sonunda da Türk Telekomu malup eden ve ADSL hizmetlerindeki hattan kaynaklanan %10 luk hileyi sonlandıran bilirkişi arkadaş olarak konuşuyorum;

Telekom Katarlılar paravan olarak kullanılıp, içi boşaltılıp malum kişinin cepleri dolduruldu ya... Kimse telefon hattı kullanmaz oldu, eee haramiler de boşta duran hattan para kazanamayınca bunu akıl ettiler demek.

Arkadaşlar, Tüketici hakları yasasına göre, herhangi bir operatör, herhangi bir tüketiciyi, tüketicinin talep etmediği bir hizmeti başka bir hizmetin ön koşulu, şartı, eki olarak dayattıramaz. Fiber hat üzerinden internet erişimi reklamda 94 TL yazmış ise, efendim +10TL de modem kirası alacağım, kullansanız da kullanmasanız da, telekom bizden alıyor denilemez. Tüketici ya modemi alır kullanır, parasını verir, bu bir kolaylıktır. Ama isteyen tüketici kendi modemim var diyerek bu hizmeti almaktan kaçınabilir.

Tüketici kaçınsa bile, faturasında 10 TL lik ek ücreti görecektir. Bu noktada ikametgahınızın olduğu kaymakamlığa giderek "kullanmadığım modem için para aldılar, ben bu hizmeti kullanmadım" diyerek kendi internet sağlayıcınızı şikayet ederseniz, büyük ihtimal ile 10TL nizi 2-3 ay sonunda da olsa geri alabilirsiniz. "Sözleşmede şöyle madde var böyle madde var" ayağı anlamsızdır çünkü bu madde nihayetinde yasaya göre "haksız şart" olarak kabul edilir. Yani yok hükmündedir.

Bir ara bankaların aidat kesintileri, hesap işletim ücreti iadeleri vardı. Millet saldırmıştı. Kaymakamlıklar şişmişti. Hatırlarsınız. Ne oldu? Yasa çıktı, almaları yasaklandı. Aynısını bunda yaparsanız ne olur? Yasa çıkar, yasaklanır. Ama paşa paşa ödeyeceğiz derseniz ona da zam koyarlar. Arabalara %80 ÖTV koydular. Baktılar ses yok, 3-5 aya %100'e çıkartırlarsa şaşırmayın. Zira alçacık eşeğe binen çok olurmuş diye atasözümüz var bu topraklarda...

BTK'nın kararı var deniliyor. O kararı ben görmedim ama olsa olsa "modem kullanılırsa en fazla 10 TL olabilir" şeklinde bir karar olur. Bunu çevirip almamız gerekiyor şeklinde itelerler vatandaşa tabiiki. Yoksa BTK dahi tüketici almadığı hizmete para versin gibi abuk bir uygulamanın içine giremez. Girse de BTK yasa yapamaz. Karar alır. Bu kararlar da yasanın üzerinde DEĞİLDİR ve yargıdan döner. Bizim yargıdan dönmese AİHM ye kadar yolu var.

O yüzden Hâk'kınızı koruyun derim. Yoksa Allah adama acımaz. Bu ülke niye bu halde zannediyorsunuz?

TT, BTK ya referans arabağlantı teklifi veriyor, BTK da bunu onaylıyor. bana gelen cimer cevap yazısından anladığım buydu;

Bu kapsamda, faturalamaya konu modemlerin mülkiyetinin aboneye ait olması halinde söz konusu cihaz için abonelere ayrı bir ücret yansıtılamayacağı, modemlerin mülkiyetinin işletmeciye ait olduğu hallerde ise, abonenin taahhüdü bulunup bulunmadığına göre yapılacak değerlendirmenin farklılık arz edeceği değerlendirilmektedir. Modemlerin mülkiyetinin işletmeciye ait olduğu bir durumda, modem ücretini de kapsayacak şekilde işletmeci ile imzalanmış bir taahhüdü bulunmayan abonelere, Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin (THY) "Tarife ve kampanyalar" başlıklı 11'inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "İşletmeciler, tarife/kampanyalarda yapılacak değişikliği, yürürlüğe girmesinden makul bir süre öncesinde kısa mesaj, arama veya faturada belirtmek suretiyle ilgili tarife/kampanyadan faydalanmakta olan aboneye bildirmekle yükümlüdür." hükmü gereği söz konusu ücretin yansıtılacağına dair makul bir süre önce sayılan yöntemlerden birisi ile bilgilendirme yapılmış olması kaydıyla ücretlendirme yapılabileceği değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, modem ücretini de kapsayacak şekilde işletmeci ile taahhütname imzalamış abonelere, adı geçen yönetmeliğin "Taahhütlü abonelikler" başlıklı 12'nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Taahhütlü aboneliklerde taahhüt süresince taahhütname koşullarında abone aleyhine değişiklik yapılamaz." hükmü kapsamında taahhüt süresi devam ederken söz konusu modem ücretinin yansıtılamayacağı değerlendirilmektedir.

Referans teklifler sabit genişbant erişim hizmetlerine yönelik işletmeci ile Türk Telekom arasındaki toptan seviyedeki hizmetin usul, esas ve ücretlerine yönelik bir düzenleme olup, söz konusu şikayette belirtilen bir sonucu doğuracak şekilde Kurumumuz tarafından bir referans teklif güncellemesi yapılmamıştır.

Bilgilerinizi rica ederiz.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
Tüketici ile İlişkiler Müdürlüğü

Çok güzel bir yazı paylaşmışsınız. Teşekkür ediyorum.
Yazınızı okudum. En önemli kısmı şurası:

Bu kapsamda, faturalamaya konu modemlerin mülkiyetinin aboneye ait olması halinde söz konusu cihaz için abonelere ayrı bir ücret yansıtılamayacağı, modemlerin mülkiyetinin işletmeciye ait olduğu hallerde ise....

Cimer den tarafınıza gelen yazı aslında açık. Modemin sahibi tüketici ise, yani tüketici verilen modemi kabul etmez ise ayrı bir ücret YANSITILAMAZ diyor. Yok, modem sağlayıcı tarafından veriliyorsa, kiralanmış ise kira alınabilir diyor. BTK, kabaca tüketiciye kiralanacak modemin bedava olması gerekmez diyor. Yoksa tüketici alsa da almasa da verecek demiyor. Bunu alıp da "kullansan da kullanmasanda vereceksin" haline getirmek kötü niyettir. Gerçeği çarpıtarak çıkar elde etmeye çalışmaktır.

Demek istediğim de tam olarak buydu. Tüketici, eğer elinde uyumlu modemi var ise (ki FTTB için çoğu eski VDSL modem uyumludur, FTTH modemler yurt dışında ~$15 falan...) ek ücret talep EDİLEMEZ. Tüketicide bu tip bir modem yok ise ücreti karşılığında kiralanabilir. Eğer önceden taahüt verildi ise ve burada modem ücreti belirtilmedi ise sonradan işletmeci, taahüt süresince modem vermiştim ona da para ver diyemez ayrıca...

Ha Türk Telekom, uyumlu olduğu halde elinizdeki modeme izin vermiyor, elektronik olarak kullanımını engelliyor ve "ille de benim modemimi alacaksın" diyor ise bu halde o modemin kirasını ödeme yükümlüğünüz "ayıplı hizmetten ötürü" zaten ortadan kalkacaktır.

Edit: FTTH/FTTB

Son düzenleme:
Çok güzel bir yazı paylaşmışsınız. Teşekkür ediyorum.
Yazınızı okudum. En önemli kısmı şurası:

Cimer den tarafınıza gelen yazı aslında açık. Modemin sahibi tüketici ise, yani tüketici verilen modemi kabul etmez ise ayrı bir ücret YANSITILAMAZ diyor. Yok, modem sağlayıcı tarafından veriliyorsa, kiralanmış ise kira alınabilir diyor. BTK, kabaca tüketiciye kiralanacak modemin bedava olması gerekmez diyor. Yoksa tüketici alsa da almasa da verecek demiyor. Bunu alıp da "kullansan da kullanmasanda vereceksin" haline getirmek kötü niyettir. Gerçeği çarpıtarak çıkar elde etmeye çalışmaktır.

Demek istediğim de tam olarak buydu. Tüketici, eğer elinde uyumlu modemi var ise (ki FTTB için çoğu eski VDSL modem uyumludur, FTTH modemler yurt dışında ~$15 falan...) ek ücret talep EDİLEMEZ. Tüketicide bu tip bir modem yok ise ücreti karşılığında kiralanabilir. Eğer önceden taahüt verildi ise ve burada modem ücreti belirtilmedi ise sonradan işletmeci, taahüt süresince modem vermiştim ona da para ver diyemez ayrıca...

Ha Türk Telekom, uyumlu olduğu halde elinizdeki modeme izin vermiyor, elektronik olarak kullanımını engelliyor ve "ille de benim modemimi alacaksın" diyor ise bu halde o modemin kirasını ödeme yükümlüğünüz "ayıplı hizmetten ötürü" zaten ortadan kalkacaktır.

Edit: FTTH/FTTB

Rica ederim,

Modem konusu çok atıl durumda kaldı çünkü işletmeciler TT bahane göstererek dayatıyor, kendi modeminizide kullansanız bu kira ücretini alacağız diyor.

Şu anda Turknet TT Fiber ile 100mbps 85 TL modem ücreti vs. yok, kullanıyorum.

Yakın zamanda millenicom dan Turknet TT fiber e geçtim, sebebi de millenicom un haber vermeksizin zam yapması, bunu BTK a taşıdım ama meğerse 2 ay öncesinde faturanın arka sayfasında duyurular bölümünde belirtmiş, THY de ise faturada belirtebileceğini bulunuyor, garip kısım da şu kaç tane tüketici faturanın arka sayfasını her ay duyurular bölümünü okuyor, böyle bir yükümlülük dayatılması da ayrı saçma.

Birde ML 6 ay boyunca 15 TL modem ücreti aldı ve aramıza imzalanmış imzalı sözleşme yok, benden sözleşme istemediler bir tek modem teslim sırasında imzam var o kadar.

15*6 90 TL nin peşinde değilim ama birilerinin hukuk mücadelesi vermesi gerekir ki THH nin bu durumda tavrı ne olur bilemiyorum.

Son olarak BTK şikayetlerinde 3. itiraz sonrası kurul cevap veriyor ve genelde verilen cevaplar tarafların şikayet ve cavap özetinden sonra;

Tüketici şikâyetleri, Kurumumuz tarafından yapılacak düzenleme ve denetlemelerde dikkate alınmaktadır. Diğer taraftan, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında yer alan parasal sınırlar içerisinde, tüketici hakem heyetleri ve/veya tüketici mahkemelerine başvuruda bulunabileceği değerlendirilmektedir. Ayrıca, bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması ile başvuruların ilave yazışmaya ihtiyaç olmaksızın doğrudan ilgili muhatabı tarafından ivedilikle işleme alınarak sonuçlandırılması kapsamında, sonraki tüketici şikâyeti başvurularının tüketici tarafından hizmet alınan işletmecinin internet sitesinde yer alan ve şikâyetler/işletmeci cevaplarının Kurumumuza iletildiği "Tüketici Şikâyetleri" bölümünden yapılması halinde, başvurular daha etkin ve hızlı sonuçlandırılacaktır. Bilgilerinizi rica ederim.

Geri
Yukarı