Bugünün Türkiye'si 1942 Almanya'sını yenebilir mi?

Total savaşta 81 yıl öncesinin süper gücünü yenebilecek askeri ve ekonomik güce sahip miyiz? Savaşı uzun süre devam ettirebilecek üretim gücümüz, maddi gücümüz var mı?

Aslında daha ileri teknolojiye sahibiz. Ama onlar asker sayısı olarak daha fazlalar.

1942 teknolojisi ile kıyaslıyorsan tabii ki yener. Ama bu zafer toprak sahipliği getirmeyebilir (Almanya ana karasından bahsediyorum, Nazilerin işgal ettiği toprakları değil) çünkü bu zor bir iş. Bir kere kara sınırımız yok ve bize uzak uzak bir ülke.

Ekonomik olarak uzun bir savaş kaldıracak güç yok ama kısa vadeli sıcak çatışmalarda eldekiler ile Türkiye güçlü bir ülke. Bunun en büyük sebebi de tecrübe. Yıllardır terörle savaşan ve sınır ötesi kara/hava harekat yapabilme kapasitesi olan bir ülkeyiz.

@Jira @HerhangiBir Kararsız teknolojik üstünlük elbet var ancak bakılınca onların silahları da çok can acıtıyor.

Teknoloji farkı sayısal üstünlük ve ekonomik güçle kapanamaz mı? Biz kaybettiklerimizi yerine koyamayız sonuçta.

Ayrıca kara sınırımız olsa savaş uzamadan bitirebilecek kadar üstünlüğümüz var mı?

@Jira @HerhangiBir Kararsız teknolojik üstünlük elbet var ancak bakılınca onların silahları da çok can acıtıyor.

Teknoloji farkı sayısal üstünlük ve ekonomik güçle kapanamaz mı? Biz kaybettiklerimizi yerine koyamayız sonuçta.

Ayrıca kara sınırımız olsa savaş uzamadan bitirebilecek kadar üstünlüğümüz var mı?

Savaş en az 2-3 yıl sürerdi. Ama bizim silahlarımız modern. Onların o kadar modern silahı yok.

Sadece hava kuvvetlerinin teknolojik üstünlüğü bile yeter. Dog fight'in gözde uçağı Modernize F-16'lar ile 40'ların savaş uçakları nasıl baş edebilecek? O dönemlerde o uçaklar gece bile uçamıyordu, gece uçurabilmek için özel uçaklar yapmaya çalışıyorlardı.

Hava üstünlüğünü alırsan, düşmanın yer ve hava unsurlarına nefes aldırmazsan zaten karadan ilerleyişini de kesemezler. Ki Türkiye güçlü bir kara kuvvetlerine sahip. İşleri çok zor Nazilerin bu senaryoda :D Dediğim gibi mutlak toprak üstünlüğü ile bir zafer elde etmek kolay değil ama boyun eğdirecek kadar güç ve teknoloji farkı var ortada. Arada geçen 80 yılda topundan, zırhlı aracına, personelinin giydiği teçhizata kadar devrimsel teknolojiler gelişti.

Almanya'nın GDP'si bugünkü kurla 6-8 trilyon dolara eşdeğer. Ekonomik güç olarak bizden çok daha üstünler.

Total savaşta 81 yıl öncesinin süper gücünü yenebilecek askeri ve ekonomik güce sahip miyiz? Savaşı uzun süre devam ettirebilecek üretim gücümüz, maddi gücümüz var mı?

Tabii ki var hatta beni AKP'li ilan etmiyecekseniz günümüz almanyasıyla da savaşacak gücümüz var savunma sanayiimiz fena değil bayağı bir oranda yerli.

Geri
Yukarı