Bugünün Türkiye'si 1942 Almanya'sını yenebilir mi?

Bence yenerdik. Teknolojik olarak dağlar kadar farkımız var. Ayrıca askerlerimiz ve askeri teknolojilerimiz çok iyi, ezerdik her türlü.

Tabii ki var hatta beni AKP'li ilan etmiyecekseniz günümüz almanyasıyla da savaşacak gücümüz var savunma sanayiimiz fena değil bayağı bir oranda yerli.
Savunma sanayi var da savaşı sürdürebilecek ekonomi yok. Rusya’da da var savunma sanayi ama gördük Ukrayna savaşında. Kendimizi sisirmemize gerek yok, Almanya 5 yıllık mobilize planıyla içimizden geçer. Şansımız bile olmaz.

Total savaşta 81 yıl öncesinin süper gücünü yenebilecek askeri ve ekonomik güce sahip miyiz? Savaşı uzun süre devam ettirebilecek üretim gücümüz, maddi gücümüz var mı?
Teknoloji farkı var, savaşı uzun süre devam ettirecek maddi güce sahip değiliz ama zaten savaşın uzun süreceğini de sanmıyorum. 80 yılda askeri alanda her şey değişti. Ne o dönemin uçakları şimdikilere rakip olabilir ne tankları ne de gemileri. O 250 metrelik bilmem kaç tane büyük topu olan gemiler şimdiki savaş gemilerine atış menzilleri kadar yaklaşamazlar. Radar teknolojisi çok daha gelişmiş durumda, anti-zırh silahları çok daha etkin durumda, silah menzilleri daha fazla. Piyade tüfeklerinde ve piyade ekipmanlarındaki fark da çok fazla.

Tabii ki var hatta beni AKP'li ilan etmeyecekseniz günümüz Almanyasıyla da savaşacak gücümüz var savunma sanayiimiz fena değil bayağı bir oranda yerli.
Endüstriyel üretim kapasitemiz çok düşük, şehir içlerinde sivillerin arasına çekilip gerilla savunması yapmadığımız sürece hiçbir savaşı uzun süreli devam ettirecek maddi gücümüz yok. Önemli savaş araçlarından kaç tanesini üretebiliyoruz? Tank üretimde değil, olsa bile üretim hızı kaybettiğimiz tankların yerini dolduramayacak kadar kısıtlı olacak. Jet üretemiyoruz, gemi desen bir geminin yapım süresi savaş anında bile aylar hatta yıl sürüyor ve küçük sınıf tek bir korvet bile 250 milyon dolar gibi fiyata mal oluyor. Bugün NATO diye bir birlik olmasa bile sen Almanya ile teke tek savaşmazsın, AB'nin ekonomik anlamda lokomotif ülkesi bir savaşa giriyorsa yanında kaç tane daha ülkenin direkt savaşa dahil olacağını görünce şaşırırsın. Bunların da yanında Almanya'ya karşı savaşıyorsan şu anda üretebildiğin askeri araçların çoğunu üretemeyecek duruma geleceksin çünkü ithal parçalar için ambargo yiyeceksin.

Son düzenleme:
Total savaşta 81 yıl öncesinin süper gücünü yenebilecek askeri ve ekonomik güce sahip miyiz? Savaşı uzun süre devam ettirebilecek üretim gücümüz, maddi gücümüz var mı?

Savaş gücü olarak bizde NATO var fakat şu anki NATO'da Almanya var onun için NATO'yu kullanamayız ama S400 tarzı F35 gibi uçaklarla çok rahat alırız.

Teknoloji farkı devasa savaş kısa sürede kazanılırdı. Havadaki teknoloji farkı özellikle rahat kazanmamızı sağlar.

Geri
Yukarı