"Bulut depolama vs fiziki disk" sorusuna ChatGPT ve Google Bard bulut depolama diyor

Makaleler
44

Bu konuda sorduğum soru iki kutuba ayrıldı. Google Bard ve ChatGPT'ye soruyorum ve ikisi de bulut depolama diyor. Peki böyle yorum yapan 2 yapay zeka haklı mı?

Hatta birkaç kere daha sordum ve söyleyiş tarzları farklı olsa da yine de bulut diyorlar. Ve öneri istediğim zaman Google Drive en başta oluyor. Arada sırada fiziki depolama bulut bilişimden daha güvenli diyor. Bozulma ihtimalinden falan bir bir bahsediyor. Bulut depolamada verileriniz siber saldırganların eline geçebilir diyor ama ikisi de Google Drive'ı övüyor. Bir de 2 ayrı soru sordum cevaplara da bakabilirsiniz.
s.PNG

ss.PNG

Aslında değerli sosyal üyeleri maalesef ikiye ayrılmış durumda. Yapay zeka da buluta güveniyorsa.

İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu konuda sorduğum soru iki kutuba ayrıldı. Google Bard ve ChatGPT'ye soruyorum ve ikisi de bulut depolama diyor. Peki böyle yorum yapan 2 yapay zeka haklı mı?

Hatta birkaç kere daha sordum ve söyleyiş tarzları farklı olsa da yine de bulut diyorlar. Ve öneri istediğim zaman Google Drive en başta oluyor. Arada sırada fiziki depolama bulut bilişimden daha güvenli diyor. Bozulma ihtimalinden falan bir bir bahsediyor. Bulut depolamada verileriniz siber saldırganların eline geçebilir diyor ama ikisi de Google Drive'ı övüyor. Bir de 2 ayrı soru sordum cevaplara da bakabilirsiniz.

Aslında değerli sosyal üyeleri maalesef ikiye ayrılmış durumda. Yapay zeka da buluta güveniyorsa.

İyi sosyaller.
Fiziksel tarafındayım.

Fiziksele güvenen kendine güveniyordur. Kendine güvenen birinin önerisini dikkate almayınız. Sonuçta bir sorun yaşadığınızda yanınızda belki kısmen olacak. Ayrıca kullandığınız süre boyunca da nasıl bakım yapıldığıan ve çalışma koşullarının kontrollerini yapmayacak.

En önemlisi veriler puf olunca evinize gelip kurtarmayacak.

Bulutta depolamak daha güvenli olsa bile fiziksel olması insana daha çok huzur verir. Bu güvenilirliğin sebebi, bulut depolamayı işleten sunucu şirketleri kadar büyük bir çiftliğiniz, yedek alabileceğiniz kaynaklarınız yok.

Dosyalarınıza bir şey olduğunda onları kurtarmaya çalışacak veya hemen yerine koyacak bir çalışan ekibi yok.

Yine de fiziksel tarafındayım.

Türk olduğumuz için. Parola unutma, aylık ücret vb bir firmaya bağlı kalmak istemem. Araştırıp DRAM'li güzel bir 1TB M.2 SSD olsa bir de onu taşınabilir yapsam daha iyi gelir bana.

Öyle bir SSD olur mu hiç kimse bilmiyorum.

Dosyalarınıza bir şey olduğunda onları kurtarmaya çalışacak veya hemen yerine koyacak bir çalışan ekibi yok.
Burada sıkıntı var işte dediğiniz gibi. Ancak bu kadar olacağını hiç sanmadım.
Ayrıca kullandığınız süre boyunca da nasıl bakım yapıldığıan ve çalışma koşullarının kontrollerini yapmayacak.
Google gibi teknoloji devinin veri merkezleri bayağı bir büyük oluyor zaten. Bu şekilde veri kaybolma riski minimum seviyeye geliyor.

Burada sıkıntı var işte dediğiniz gibi. Ancak bu kadar olacağını hiç sanmadım.
Yüksek ihtimalle RAID disklerle verilerin en az 1-2 kopyasını tutuyorlardır. Bu dediğim bir bilgi değil, tamamen varsayım yanlışlık payı da var. Yine de pamuk ipliğine bağlamamışlardır herhalde dilimle ifade edemeyeceğim kadar büyük bir veri deryasını :D

Yüksek ihtimalle RAID disklerle verilerin en az 1-2 kopyasını tutuyorlardır. Bu dediğim bir bilgi değil, tamamen varsayım yanlışlık payı da var. Yine de pamuk ipliğine bağlamamışlardır herhalde dilimle ifade edemeyeceğim kadar büyük bir veri deryasını :D
Onca veri işleniyor. Hele bir de YouTube düşünmemek lazım. Ardı ardına videolar yükleniyor. Bizim burada sistem çökse aman deriz. Ama Google 10 dakika çöktü diye dünya ayağa kalkıyor. Mesela bir ara WhatsApp çevrimiçi özelliği hata verdi. Herkes bunu konuştu. Bizim ülkede olsa pek umursama olmaz. Ayrıca, bu şirket kıtalararası bir şirket.

Geri
Yukarı