Bulut Depolama ve Uygun Fiyat?

• Konuyu başlatan 129845
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 4B
"Çoğunlukla program ve oyun var. Bir kısmı da film ve fotoğraflardan oluşuyor. "

Film ve oyunları evde DVD'e yazınız. Sonuçta bunları buluta yüklemek mantıklı değil. Özellikle oyunları. Zaten ihtiyacınız olduğunda download edeceksiniz. Buluta yüklemenin ne mantığı var. Dediğim gibi bulunmaz filmler ise DVD kullanmanız en mantıklısı.

Fotoğraflarınızı 25-50 Gb'lık ücretsiz 2 hesaba yedekleyiniz. 2 hesap diyorum garantiye alınız.
Paranız var ise 1 TB harici 2,5 harddisk alınız. Devamlı kullandığınız ıvır zıvırı içine atarsınız.

28 TL * 12 Ay = 336 TL yapar. 1 senenin sonunda elinizde bir şey kalmaz. Yani bulut hizmeti internet hızı yüksek ve para sıkıntısı olmayanlar için. Ya da iş gereği kullananlar içindir.

WD Elements 1TB 2.5' USB 3.0 Taşınabilir Disk (WDBUZG0010BBK-WESN)

267 TL

DVDRW 50-60 TL

Geri kalan para ile de boş DVD alırsınız. İsterseniz ikişer yedek alırsınız.

DVD dünyadaki en saçma yatırım ve depolama aracı. DVD lerin bir ömrü var ve 4 TB için kaç tane DVD lazım hiç düşündün mü?

"Düşündün mü?" değil "düşündünüz mü?" yazacaktınız sanırım.

4096/4,7=871,48

Yaşınız kaç bilmiyorum ama sanırım sizden çok düşünmüşümdür.

Depolanacaklar ( 4TB veri için tahmini)
1-Film %50-60
2-Oyun %30-35
3-Program %8-10
4-Fotoğraf %7-10

Bunlar kaplayacağı alandır. Tabii veri değerleri değişebilir kişiden kişiye. Sonuç olarak 871 DVD gerekmeyecektir. Bunun anca yarısı gerekir.

Ayrıca "düşündünüz mü? duruma geri dönelim. Türkiye'deki upload hızları belli. Bu 4 TB veriyi ne kadar sürede yükleyecek? Diyelim ki 2-3 ay sonra para sıkıntısı çekecek. Ödeyemediğinde bu buluta yüklediği veriler ne zaman silinecek.

Saniyede 100 KB/s
Dakikada 6000 KB/s
Saatte 3600 000 KB/s 351,5 MB

3 saatte 1 GB der isek 24 saatte 8 GB

4096/8=512 Gün yapar ki günde 8 GB konu sahibi Adsl kullanıcısı ise çok zor. Yanlış hesapladıysam uyarın lütfen. Ki bu kesintisiz bir bağlantı için. Hadi bunun yarısını buluta atsa 256 gün yapar.

368061

Benim yaşım 39. 15 sene önce yazdığım film arşivim halen DVD'lerde durur. Programlar ise devamlı güncellendiği için yazmam. Oyunları yazmam yada sürücümde tutmam.

Not: Download Time Calculator - Calculate Download time

Son düzenleyen: Moderatör:
"Düşündün mü?" değil "düşündünüz mü?" yazacaktınız sanırım.

4096/4,7=871,48

Yaşınız kaç bilmiyorum ama sanırım sizden çok düşünmüşümdür.

Depolanacaklar ( 4TB veri için tahmini)
1-Film %50-60
2-Oyun %30-35
3-Program %8-10
4-Fotoğraf %7-10

Bunlar kaplayacağı alandır. Tabii veriler değerleri değişebilir kişiden kişiye. Sonuç olarak 871 DVD gerekmeyecektir. Bunun anca yarısı gerekir.

Ayrıca "düşündünüz mü? duruma geri dönelim. Türkiye'deki upload hızları belli. Bu 4 TB veriyi ne kadar sürede yükleyecek? Diyelim ki 2-3 ay sonra para sıkıntısı çekecek. Ödeyemediğinde bu buluta yüklediği veriler ne zaman silinecek.

Saniyede 100 KB/s
Dakikada 6000 KB/s
Saatte 3600 000 KB/s 351,5 MB

3 saatte 1 GB der isek 24 saatte 8 GB

4096/8=512 Gün yapar ki günde 8 GB konu sahibi Adsl kullanıcısı ise çok zor. Yanlış hesapladıysam uyarın lütfen. Ki bu kesintisiz bir bağlantı için. Hadi bunun yarısını buluta atsa 256 gün yapar.

Benim yaşım 39. 15 sene önce yazdığım film arşivim halen DVD'lerde durur. Programlar ise devamlı güncellendiği için yazmam. Oyunları yazmam yada sürücümde tutmam.

Not: Download Time Calculator - Calculate Download time
"Saatte 3600 000 KB/s 351,5 MB" bir 0 fazla koymuşsunuz. Kusura bakmayın gözüme takıldı. Durumu çok da güzel açıklamışsınız.

"Saatte 3600 000 KB/s 351,5 MB" bir 0 fazla koymuşsunuz. Kusura bakmayın gözüme takıldı. Durumu çok da güzel açıklamışsınız.

Hesap yapar iken gözümden kaçmış. :D Sonra aklıma böyle hesap yapan siteler geldi. Tabii hesabı manuel yaptıktan sonra. :D

Bu arada belirtmeyi de unutmuşum. 12 TB'lık harddisk kapasitem var. :D

Hepinize teşekkürler ancak şuan ki durumumu da göz önüne alırsam google drive 2TB bana cazip geliyor. Ama tabii hemen karar vermeyeceğim, uzun bir araştırma yapacağım. Güvenilir+Ekonomik ve Geniş Alan kriterlerine göre değerlendireceğim. Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ediyorum hepinize... :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı