Neden bulut depolama yerine fiziki depolama öneriyorsunuz?

Makaleler
45
Sorum başlıkta. Tamam, SSD bunlardan en hızlı olduğunu kabul ediyorum. En iyi korunabilecek yer Google hesabı değil mi? Ne yaparsak yapalım mail hesaplarına ihtiyaç duyuyoruz. Siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aslında mantıklı gibi ama hala pek bulut depolamaya güvenemiyorum. Google'a güvendim diyelim, bir gün hesabım çalınır ve tüm verilerim kaybolur diye korkuyorum. Harici hard diskime saklayayım, yanlışlıkla kırayım yine verilerim kimseye geçmeden kaybolmuş olur.

Bu arada Mart ayı gibi yanlışlıkla arşiv HDD'mi Storage Spaces'ta formatladım, tüm veriler gitti. Kaç tane recovery programı denedim, hiçbiri verilerimi geri getiremedi 😭 Garip şekilde Google Drive'te sakladığım birkaç GB'lık fotoğraf arşivim sayesinde verilerimin en az %20'si kurtuldu.

Hocam internet bunun en büyük sebebi bence. Yani çok yüksek bir kapasiteye sahip herhangi bir dosyayı bulut sunucusuna yüklemek fazla zaman alıyor, dolayısıyla da bulut teknolojisi şimdilik tercih edilmiyor.
Basit bir örnekle durumu açayım: Diyelim ki bilgisayarınız kötü ve A+ ve üzeri oyunlar oynamak istiyorsunuz. Tek çare var o da bulut tabanlı bir sistemden oyun oynamak. Görüntü sizi tatmin edecektir ancak oyundaki gecikmeyi de bariz bir şekilde fark edeceksiniz. Yani fiziksel bir bilgisayarda oynadığınız gibi "gecikmesiz" bir durum söz konusu bile olmayacaktır. İşte bunun en büyük sebebi de internet. Maalesef internet problemleri henüz tam olarak çözülebilmiş değil, beklemekten başka bir seçeneğimiz yok gibi.
Bu bahsettiğim örnek bulut depolama için de geçerli.

Sadece sen kullanacaksan, verileri bir bilgisayardan alıp başka bir yere görtüreceksen, fiziki daha iyi. Çünkü bulut depolamaya göre gereksinimleri daha az.
Eğer verileri başkaları da kullanacaksa ve bunları değiştirecekse, veya sadece sen kullanacaksan bile bulut sistemin gereksinimlerini karşılayabilecek cebin varsa bulut daha iyi.

Seni hacklemek için zorlayacak biri varsa bir yolunu bulur ve hackler. Bulut veya fiziki fark etmiyor.

Aslında biri birinden daha iyi değil, biri birinden daha çok senin gereksinimlerine uyar.

Aslında mantıklı gibi ama hala pek bulut depolamaya güvenemiyorum. Google'a güvendim diyelim, bir gün hesabım çalınır ve tüm verilerim kaybolur diye korkuyorum. Harici hard diskime saklayayım, yanlışlıkla kırayım yine verilerim kimseye geçmeden kaybolmuş olur.

Bu arada Mart ayı gibi yanlışlıkla arşiv HDD'mi Storage Spaces'ta formatladım, tüm veriler gitti. Kaç tane recovery programı denedim, hiçbiri verilerimi geri getiremedi 😭 Garip şekilde Google Drive'te sakladığım birkaç GB'lık fotoğraf arşivim sayesinde verilerimin en az %20'si kurtuldu.
Hocam EaseUS yazılımını denediniz mi? Ben de iki kere format atılan bir bilgisayardan tüm verilerimi almaya çalışıyordum, çözümü bununla buldum.

Sorum başlıkta. Tamam, SSD bunlardan en hızlı olduğunu kabul ediyorum. En iyi korunabilecek yer Google hesabı değil mi? Ne yaparsak yapalım mail hesaplarına ihtiyaç duyuyoruz. Siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sunucularda fiziki bir şey olduğu için ben güvenilinir olduğunu sanmıyorum hele başkalarının Google hesaplarını izinsiz giriş yapmaları olasılığınıda göz önüne alırsak.

Geri
Yukarı