Burun kanaması anında yapılması gerekenler

Çoğu insan ben de dahil burun kanamasından muzdarip. Bu rehberi de burun kanamasını ilk defa yaşayan veya burun kanamasında ne yapacağını bilmeyenler için maddeler halinde hazırladım.

1. Kafa pozisyonu​

Sanılanın aksine kafayı geriye itmek yanlış bir müdahaledir. Bunun sonucunda çok fazla kan yutarak kendinize zarar verebilirsiniz. Doğru yöntem düz bir şekilde durup müdahaleye başlamaktır. Bir yere dayanmak isterseniz eğilerek de yapılabilir. Rahatlık açısından daha iyi olur.

2. Kompres​

Peçete ile burun deliğinizi kapatarak diğer elinizle de burnunuzun orta kısmını iki taraftan sıkın. Çok sıkmamaya dikkat edin. Bu şekilde yaklaşık 2 dakika bekledikten sonra kanamanın durup durmadığını kontrol edebilirsiniz. Peçeteyi çekerken çok fazla kan geleceğini unutmayın. Bu kanlar burnunuzun kanadığı anlamına gelmez. Kanlar sadece oraya birikmiştir. Korkmanıza gerek yok. Kanın akıp akmadığını belirledikten sonra eğer akıyorsa aynı işlemi tekrarlamaya devam edin. Eğer akmıyor ise geçmiş olsun işiniz bitti demektir

Bir diğer yöntem:​

Bu yöntemde de burun deliğinize peçete yerleştirmeniz gerekmektedir. Ne çok küçük ne de çok büyük olmalı. Bu koyduğunuz peçete hem hava akışını sağlamalı hem de kanın akışını kesmeli. Hızlı ve etkili bir yöntemdir.

3. Kanamadan sonra​

Burun kanamasını atlattıktan sonra dikkatli davranmalısınız. Burnunuz şu an çok hassas durumda olduğu için gerekmedikçe burnunuza dokunmamanızı tavsiye ediyorum. Bu hassaslık 2-3 gün civarında devam eder. Ondan sonra da yine de dikkatli olmanızda fayda var.

Okuduğunuz için teşekkürler. Sağlıcakla kalın:)

Geri
Yukarı