C# dili öğrenmek

Bildiğim kadarıyla C## diye bir dil yok. C# ve C++ kombinasyonuna C## denebiliyor kısaca.
Eğer hiç bir deneyimin yok ise öncelikle algoritma mantığını kavramanı öneririm. Sonrasında basic console applicationlar yazmaya başlayabilirsin. Ama C# yerine Python, Go vs. gibi diller günümüzde daha yaygın, bundan dolayı bunlardan da başlayabilirsin alternatif olarak. İllaki C# istiyorsan youtube da Murat Yücedağ'ın videoları var, öğretici videolar.

Linux geçsem başlangıç için saçma olur mu?
C# mi yoksa C++ mı? Ne demek istiyorsun belli değil. Ortaya karışık bir dil söylemişsin. :D "c##" diye bir dil yok ama lise dediğin için büyük ihtimal C# olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle C#'da hangi alan üzerinde çalışıyorsunuz okulda? Console, Windows form apps vb. hangi alanda çalıştığını söylersen daha rahat kaynak atabiliriz. Ayrıca İngilizce seviyen ne durumda?

İdare eder ingilizcem.

Linux geçsem başlangıç için saçma olur mu?
Konunun Linux'le alakası yok. Senin kod yazmanı OS değiştirmez. OS ile ilgili bir şey değil. OS sana bazı konularda kolaylıklar ve güzellikler sağlayabilir. Senin sorunun OS kaynaklı değil.

C#'da karışık gelen şeyin ne olduğunu tespit etmen lazım. Yazılanların mantığını mı anlamıyorsun yoksa nasıl yazacağını mı unutuyorsun? Ayrıca ilk başta sorduğum gibi hangi alanda yazıyorsunuz? Tahminim console yazıyorsundur gibime geliyor ama okuldan okula değişebilir.

Konunun Linux'le alakası yok. Senin kod yazmanı OS değiştirmez. OS ile ilgili bir şey değil. OS sana bazı konularda kolaylıklar ve güzellikler sağlayabilir. Senin sorunun OS kaynaklı değil.

C#'da karışık gelen şeyin ne olduğunu tespit etmen lazım. Yazılanların mantığını mı anlamıyorsun yoksa nasıl yazacağını mı unutuyorsun? Ayrıca ilk başta sorduğum gibi hangi alanda yazıyorsunuz? Tahminim Console yazıyorsundur gibime geliyor ama okuldan okula değişebilir.

Console. Mantığı karışık geliyor. Linux geçmek istememin sebebi bir uygulama açarken bile belirli bir kod yazılması unutmam asla mantığıyla sormuştum.

Console. Mantığı karışık geliyor.
Mantıktan sorunun varsa algoritmadan yana sorunun olabilir. Senden bir kod istendiği zaman kafanda nasıl yapılacağını kuramıyor ya da verilen bir kodun nasıl çıktı vereceğin bilemiyor musun?

Eğer öyleyse algoritma tarafında sorun olabilir. Algoritmalara çalışmanı öneririm.

Linux geçmek istememin sebebi bir uygulama açarken bile belirli bir kod yazılması unutmam asla mantığıyla sormuştum.
Her uygulamayı açmak için bir kod girmiyorsun. Ayrıca terminale yazacağın kodlarla C#'ın çok alakası yok, bir işine yaramaz yani şu durumda.

BTK Akademi'nin C# dersleri çok güzel ve sertifikalı. Tavsiye ederim.
"Çok güzel" dediğin şey, syntaxı anlatmaktan öteye gitmiyor. Ayrıca o sertifika da hiçbir işine yaramaz, global bir kurs değil bir şey değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mantıktan sorunun varsa algoritmadan yana sorunun olabilir. Senden bir kod istendiği zaman kafanda nasıl yapılacağını kuramıyor ya da verilen bir kodun nasıl çıktı vereceğin bilemiyor musun?

Eğer öyleyse algoritma tarafında sorun olabilir. Algoritmalara çalışmanı öneririm.

Her uygulamayı açmak için bir kod girmiyorsun. Ayrıca terminale yazacağın kodlarla C#'ın çok alakası yok, bir işine yaramaz yani şu durumda.

"Çok güzel" dediğin şey, syntaxı anlatmaktan öteye gitmiyor. Ayrıca o sertifika da hiçbir işine yaramaz, global bir kurs değil bir şey değil.
Bilgim olmadığını nereden çıkardın? Yeni başlayan birinden ne bekliyorsun? Ayrıca o sertifika 1.000.000 istihdam projesinin bir parçası. Kimin ne bildiğini bilemezsin. Tasarım desenlerinden algoritmaya alasını anlatayım istersen.

Bilgim olmadığını nereden çıkardın? Yeni başlayan birinden ne bekliyorsun? Ayrıca o sertifika 1.000.000 istihdam projesinin bir parçası. Kimin ne bildiğini bilemezsin. Tasarım desenlerinden algoritmaya alasını anlatayım istersen.
BTK'yı önerip kursların "çok güzel" olduğunu söylemen ve "sertifikalı" diye vurgulaman yeterli.
1 milyon istihdam projesinden alınan sertifikanın hiçbir işe yaramayacağını söylüyorum ben de sana. Global olmayan bir kurstan ne bekliyorsun?

Bana bir şeyi kanıtlamana gerek yok. Herkes her konuda bilgili olacak diye bir şey yok. Bilmediğin bir konu olabilir.

Son düzenleme:
Öncelikle C# dilinin basit bir dil olmadığını bilmen gerekiyor. 3-5 ay gibi bir süreçte profesyonel olabileceğin bir dil değil. En zor dillerden biridir C#. Bunun yanında Web ile ilgili bir dil olan ASP.NET temelini de beraberinde getirir C#. Çünkü ASP.NET öğrenmek isteyen birisinin C#'ı avucunun içi gibi bilmesi gerekmektedir. Dediğim gibi C# güzel bir alan fakat gerçekten zor ve ciddi sabır ve emek isteyen bir dildir. Aynı C++ gibi zor bir dildir. Bunun farkında olarak başla. Yardım almak istiyorsan youtubede C# ile ilgili çok güzel eğitim videoları veren insanlar var bakabilirsin eğitim videolarına. Kanal önerisi istiyorsan da Murat Yücedağ youtubede bakabilirsin C# üzerine 350 videoluk bir eğitim serisi var sıfırdan ileri seviyeye kadar ve bunun üzerine ASP.NET içinde eğitim videoları mevcut orta seviyeye kadar.

Geri
Yukarı