C ile İşletim sistemi yazmak

Web_Monster

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bir grubum olmayabilir ama fikirlerim var. İyi sayılabilecek kadar C ve Python biliyorum. Ek olarak Java ve Pearl öğreniyorum.

Linux, Mac ve Windows kullandım.

Sorum şu;
Assembly olmadan bir işletim sistemi yazılabilir mi?

StackExchange'de bu soru sorulmuş. İmkansız değil diyorlar. C dili alt seviye birçok özelliğe erişim sunuyormuş. Şöyle bir şey demişler:

You need to translate your OS code into something that the machine understands.

İS kodunuzu makinenin anlayabileceği bir dile çevirmeniz gerek. Bu da makinenin yerleşik diline ve sizin bildiğiniz dili makinenin anladığı dile ne kadar çevirebileceğinize bağlı.

StackExchange'de bu soru sorulmuş. İmkansız değil diyorlar. C dili alt seviye birçok özelliğe erişim sunuyormuş. Şöyle bir şey demişler:

İS kodunuzu makinenin anlayabileceği bir dile çevirmeniz gerek. Bu da makinenin yerleşik diline ve sizin bildiğiniz dili makinenin anladığı dile ne kadar çevirebileceğinize bağlı.

Peki bununla ilgili herhangi bir rehber var mıdır?

ANSI C dili unix işletim sistemini yazarken ortaya çıkmıştır. Zaten unix işletim sisteminin yaklaşık bin satırlık kodu ANSI C dili ile yazılmıştır. Buda demek oluyor ki bir işletim sistemi yazılabilir. C dilinin kütüphane dağarcığı çok geniş dünya üzerinde hepsini bilen bir insan olduğuna şahsen ben inanmıyorum. Tabi hepsine bakarak anlayacak insanlar vardır orası ayrı. Eğer sende kodlara bakarak çözümleyebilen biriysen bol bol kütüphane araştırmanı tavsiye ederim. Kolay gelsin.

İmkansız değildir. Ancak ekibin olmadan bu iş biraz zor olur. Ekip oluşturmanı tavsiye ederim. Sıfırdan sistem kurmak çok uzun zaman alır. Linux üzerinden ilerler isen daha kolay olur. Başarılar dilerim.

Bu konuyu ben de çok merak etmiştim fakat birçok yerde Assembly kullanmanın gerekli olduğu yaziyor. Örneğin en azından "bootloader" için Assembly kullanılmasının şart olduğu yazıyor.
BrokenThorn Entertainment
Burasi sana yardimci olacaktir. Ama tahmin edeceğin gibi basit bir işletim sistemini bile yazmak çok zor. Doğrusu sadece merağımdan dolayı bulmuştum bu siteyi. Gerçekten anlayabildiğim söylenemez zaten ararken de anlayabileceğimi düşünüp aramamıştım :). Her türlü konuda bilgi gerektiriyor.
ANSI C dili unix işletim sistemini yazarken ortaya çıkmıştır. Zaten unix işletim sisteminin yaklaşık bin satırlık kodu ANSI C dili ile yazılmıştır. Buda demek oluyor ki bir işletim sistemi yazılabilir. C dilinin kütüphane dağarcığı çok geniş dünya üzerinde hepsini bilen bir insan olduğuna şahsen ben inanmıyorum. Tabi hepsine bakarak anlayacak insanlar vardır orası ayrı. Eğer sende kodlara bakarak çözümleyebilen biriysen bol bol kütüphane araştırmanı tavsiye ederim. Kolay gelsin.
İşletim sistemi yazarken neredeyse hiçbir kütüphaneyi kullanamazsın. Çünkü o kütüphaneler işletim sistemlerine bağli olarak geliştiriliyor. Örneğin Windows' da System32 içerisindeki msvcrt.dll olmadan standart C kütüphanesi ile yazılan programlar çalişmaz. Visual C++ Red. hatasi verir.
Sadece C dilinin makrolarını, anahtar sözcüklerini, operatörlerini ve bu üçünden oluşturabildiğin kütüphaneleri kullanabilirsin. Tabi sonra kendi kütüphaneni oluşturabilirsin.

Vallahi sadece C ile işletim sistemi yapabilirsin ancak bunun için yeteri kadar C eğitimi internette yok ama Assembly ile işletim sistemi geliştirmeyle ilgili kaynaklar var tabii ki de C veya C++ donanım yazma eğitimi var ancak yeteri kadar donanım yazmaya yeteri kadar C veya C++ eğitimi yok hatta sana nasıl işletim sistemi yazılacağı ve gerekli bilgilerin olduğu link vereyim https://www.wikihow.com.tr/Bilgisayar-İşletim-Sistemi-Nasıl-Yapılır işletim sistemi yaparken bunu kullan.

Yeni konular

Geri
Yukarı