C++ öğrenmeye nereden başlamalıyım?

Panconn

Nanopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, 10 yaşından beri kodlama işine merak saldım ve o dönemde temel HTML ve CSS öğrenmiştim. C++ gibi dillere adım atmak istiyorum çünkü web dizaynı ilgi alanım değil. Ne yapmalı ve nereden başlamalıyım? Hangi kaynakları kullanmalıyım? Kaç ayda temel olarak öğrenebilirim? Kaç ayda iyi hale gelirim? Teşekkür ederim.

C++ bilmem ancak normal bir dilin temelini atmak 3 ay sürer. C++ zor bir olduğundan belki bu 4-5ay olabilir. bu süreç sizi deneyiminize de bağlıdır HTML CSS öğrendiğinize göre az çok neyin yapılacağını biliyorsunuzdur. C++ seçmendeki amacını merak ediyorum çünkü amacın yoksa öğrenmek gereksiz güzel bir neden bul.

C++ bilmem ancak normal bir dilin temelini atmak 3 ay sürer. C++ zor bir olduğundan belki bu 4-5ay olabilir. bu süreç sizi deneyiminize de bağlıdır HTML CSS öğrendiğinize göre az çok neyin yapılacağını biliyorsunuzdur. C++ seçmendeki amacını merak ediyorum çünkü amacın yoksa öğrenmek gereksiz güzel bir neden bul.
Gui tabanlı programlar geliştirmek istiyorum. Normalde python düşünüyordum fakat indirmen gerektiği ve sık kullanılmadığı için c++ düşünüyordum.

Udemy kurs alma ben C# için almıştım pişman oldum Youtube'da daha iyi anlatanlar var. Eğer ingilizcen kötü ise geliştirmeni öneririm çünkü yabancı kaynaklar Türkçe kaynaklardan daha fazla ve daha iyi.

Ne yapmalı ve nereden başlamalıyım?
Önce programlama nedir? Bilgisayar temelleri nedir? Bunları öğrenmekle başlayabilirsin. Daha sonrasında C++ ile programlamaya giriş dersi alman lazım. Bunun için ya birkaç tutorial serisi bulucaksın yada makale tarzı konuları çıkartıp onun üzerinden devam edeceksin. Şimdi benim tavsiyem, üniversitelerin açık derslerinden programlamaya giriş dersini bul ve kaynaklarını, ders izlencesini indir. Bunun üzerinden her konuyu anlayana kadar (artık o senin kapasitene bağlı) araştır ve öğren. Bu sayede tek bir kaynağa bağlı kalmayacaksın.

Hangi kaynakları kullanmalıyım?
Attığım linkte Ankara üniversitesinin açık derslerini görebilirsin. Burada com101 ve computer science derslerine bakabilirsin. Aynı şekilde başka ünilerinde açık dersleri muhakkak olacaktır. Orasını kendin araştırırsın artık.

Kaç ayda temel olarak öğrenebilirim?
Attığım linkte bakarsan haftada 6 saat ve 1 dönem boyunca görüyorlar. 4 saat teorik 2 saat lab olması lazım. Buna extra olarak sende pratik yapmanı ve araştırmanı koyarsak x2 diyebiliriz. Haftada 12 saat ile 4 ay ideal.
(Bu hesaplama bir üniversite eğitimine bakılarak yapılmış ve programlama bilmeyen biri içindir. Öyle kafadan uydurduğum 3 ay veya 6 ay demiyorum)

Kaç ayda iyi hale gelirim?
Ay mı? İyi hal dediğine göre değişir. İyi dediğimiz şey, uzmanlaşmaktır diye düşünüyorum. Bu bana göre yıllar süren bir süreçtir. Bunu bir zamana bağlayamazsın. Kişiye, alana, ne kadar proje yaptığına, ne kadar vakit geçirdiğine, başka insanların kodlarını incelemene, ekip ortamında çalışmaya her şeye bağlı.

Yeni konular

Geri
Yukarı