Kodlama öğrenmeye nereden başlamalıyım?

Basit bir şeyle başlamanı öneririm.
Scratch ile başla ve sonra ne ile devam edeceğine kendin araştırarak karar ver.

Bir kapsamlı dili öğrenmek seneler sürer. Nereden başladıysan, ağırlıklı olarak oradan devam etmek zorunda kalırsın.

Bazı diller birbirine benzer, ama hepsi birbirine benzemez. İngilizce'yi iyi derecede bilmek araştırırken çok kolaylık sağlar.

9.sınıfa geçtim bu sene iyi köklü bir lisedeyim. Hedefim için kodlama öğrenmeye başlamak istiyorum. Fakat nereden başlıyacağım hakkında herhangi bir fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim.

Ben İntelliJ idea ile javaya göz gezdirerek başladım. Bir bakın siz de. 1milyonistihdam.com'da müthiş kurslar var hem de tamamen ücretsiz

Benden sana çok değerli bir tavsiye geliyor; şayet ingilizce bilmiyorsan programlamaya ingilizce öğrenerek başla. Eğer biliyorsan bu söylediğimi dikkate alma fakat bilmiyorsan bu söylediğime kulak as. Yazılım demek ingilizce demektir. Anadilimizden ulaşabileceğin kaynak sayısı sınırlı. Başlarda seni tatmin edecek kadar kaynağı Türkçe bulabilirsin ama ileri seviye programlamaya başladığında karşılaşacağın sorunlara çözüm ararken kendi dilimizin nasıl yetersiz olduğunu göreceksin. Bunu yaşamamak için her gün düzenli olarak ingilizce çalışmalısın. Öyle 1 saat falan da değil, yazılıma 5 saat harcıyorsan ingilizceye de o kadar.

Bunların dışında iyi programlama dili veya kötü programlama dili konularından uzak dur. Madem öğrenme aşamasındasın çok karşına çıkacak bu tür diyaloglar. İyi veya kötü yok; projenin ihtiyacı olan dil var. Aynı projede bir veya birden çok dil kullanılabilir. Bu yüzden herhangi bir programlama diliyle ömür geçireceğini düşünme. Gerek kişisel sebeplerden gerek şirketin senden isteği doğrultusunda yıllarını verdiğin bir dilden başka bir dile geçiş yapabilirsin. Bu yüzden amaç en iyi dilleri bulmak olmamalı; amaç programlamanın temelini ve mantığını bilmek olmalı. Gerisi zaten su gibi geliyor.

Hoşuna giden bir alan seç ve o alandan başla. Programlamanın temellerini öğrendikten sonra sıkı bir şekilde algoritmalara çalış. Düşünme metodunu ve bakış açını değiştirecek olanlar algoritmalar. Araştırmaktan da çekinme araştırmak çok önemli. Kopyala+yapıştır bir yazılım felsefesidir. Bunu yapar ve üzerinde oynarız.

Uzun lafın kısası araştırmaların sonucu ilgini çeken bir alandan başla ve benim gibi uzun uzun cümleler kurup laf kalabalığı yapanları da bir köşeye koyarak çalışmaya koyul. Teorik bilgi uçar gider ama pratik kalıcı hale getirir.

Son olarak stackoverflow gibi siteler de elinin altında bulunsun karşılaşacağın sorulara bu gibi platformlar cevap olabilir. Şimdiden yolun açık olsun.

Dipnot:
"SOLID yazılım geliştirme prensipleri", bunu bir köşeye not et. Belli bir kıvama geldikten sonra araştırır uygulamaya çalışırsın.

Beni uyardığınız halde aynı şeyi siz yapıyorsunuz? Tarihine bakmamıştım.

Büyük ihtimalle siz birisine "Google de araştır" vb. dediniz bende tepki gösterdim; sonra siz işsiz gibi tüm mesajlarımı incelediniz ama sorun şu forumda herhangi birisi Google kullanmayı bilmek zorunda değil ama adam eğer kodlama öğrenecek ise Google kullanmayı bilmek zorunda, size tepki gösterdiğim konunun yazılımcılık ile alakası olmadığına da eminim bu arada.
Benim hatamı arayacak kadar aciz olmanızın yanı sıra bulamayacak kadar da zeki (!) Birisiniz.

Edit: Mesajı yanlış anlamışım.
Konuyu hortlatan sizsiniz, ben son mesajın tarihine baktım ve cevap verdim. Sizin kendi hatanızı başkasının üzerine atmanız acizlik.

Büyük ihtimalle siz birisine "google de araştır" vb. dediniz bende tepki gösterdim; sonra siz işsiz gibi tüm mesajlarımı incelediniz ama sorun şu forumda herhangi birisi Google kullanmayı bilmek zorunda değil ama adam eğer kodlama öğrenecek ise Google kullanmayı bilmek zorunda, size tepki gösterdiğim konunun yazılımcılık ile alakası olmadığına da eminim bu arada.
Benim hatamı arayacak kadar aciz olmanızın yanı sıra bulamayacak kadar da zeki (!) Birisiniz.

Edit: Mesajı yanlış anlamışım.
Konuyu hortlatan sizsiniz, ben son mesajın tarihine baktım ve cevap verdim. Sizin kendi hatanızı başkasının üzerine atmanız acizlik.

Henüz mesajımı anlamayan insan bana burada laf sayıyor. Üstelik daha konuşmamızı hatırlamıyor konuşmamızı!. Bakın burası son derece sakin ve yararlı bir platform. Eğer gereksiz uzun mesajlarınızla kirletmeye devam edecekseniz buyurun. Ama dikkate almayacağımı da bilin isterim. Teşekkürler saygılar.

9.sınıfa geçtim bu sene iyi köklü bir lisedeyim. Hedefim için kodlama öğrenmeye başlamak istiyorum. Fakat nereden başlıyacağım hakkında herhangi bir fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim.
Önce nasıl araştırma yapılır onu öğrenmelisin . Zaten 1000000 kez açılmış konuyu tekrar açıyorsun.

Geri
Yukarı