C# tarih ve şifre bilgisi isteme

Mustafa Ünsal

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba C#'ta tarih ve şifre isteyen bir kod yazılacak. Şifre doğru olduğunda eğer tarihle ilgili hatalı bir giriş söz konusu olduğunda varsayılan değer olarak bugünün tarihi atanacak. sisteme giriş izni için doğru tarih doğum günü olacak. Ben işin içinden çıkamadım eğer bilgisi olan var ise yardım ederse çok sevinirim.

Ne yazık ki istediğim şekilde olmadı ben size Form Görüntüsünü atıyım ona göre açıklama yapayım.

Çalıştırdığımda şifre gireceğim ve DateTimePicker ile doğum tarihini gireceğim (herhangi bir tarih)
Giriş yap dediğimde eğer şifre doğru tarih yanlış ise tarihi şu an ki tarihe eşitleyecek.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    2,1 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
C#:
var girilenŞifre = metinKutusu1.Text;
var girilenTarih = tarihZamanSeçici1.Value.Date; // Bu değişkenin tipi DateTime

var gerekenŞifre = "şifrebu";
var gerekenTarih = new DateTime(2004, 12, 20); // 2004 yılının, 12. ayının, 20. günü

if (girilenŞifre != gerekenŞifre)
{
    MessageBox.Show("Şifre yanlış!");
    return;
}

if (girilenTarih != gerekenTarih)
{
    var şimdi = DateTime.Now;
    tarihZamanSeçici1.Value = new Date(şimdi.Year, şimdi.Month, şimdi.Day);
}

// Her ikisi de doğruysa yapılmak istenen.

Çok değerli bir hocama sordum giriş butonuna tıklandığında üstteki gibi bir şey yapılabilir dedi. Kendisi üye değil aracı olarak ben yazıyorum. 😁

Türkçe karakterler kullanmamanızı temenni ederim, kullanacaksanız, Türkçe'ye özel karakterleri kullanmayın (ş, ü, I, ç , vs.).

C#:
var girilenŞifre = metinKutusu1.Text;
var girilenTarih = tarihZamanSeçici1.Value.Date; // Bu değişkenin tipi DateTime

var gerekenŞifre = "şifrebu";
var gerekenTarih = new DateTime(2004, 12, 20); // 2004 yılının, 12. ayının, 20. günü

if (girilenŞifre != gerekenŞifre)
{
    return;
}

if (girilenTarih != gerekenTarih)
{
    var şimdi = DateTime.Now;
    tarihZamanSeçici1.Value = new Date(şimdi.Year, şimdi.Month, şimdi.Day);
}

// Her ikisi de doğruysa yapılmak istenen.

Çok değerli bir hocama sordum giriş butonuna tıklandığında üstteki gibi bir şey yapılabilir dedi. Kendisi üye değil aracı olarak ben yazıyorum. 😁
Türkçe karakterler kullanılmaz. Ayrıca kodda gereksiz algoritma var.
Bu şekilde olması daha doğru olurdu:
C#:
string
    requiredPass = "Password";
DateTime
    requiredDate = new DateTime(2004, 12, 20);

if (passwordTB.Text != requiredPass) {
    return;
}
if (datePicker0.Value.Date != requiredDate)
    datePicker0.Value = DateTime.Now;

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkçe karakterler kullanılmaz. Ayrıca kodda gereksiz algoritma var.
Bu şekilde olması daha doğru olurdu:
C#:
string
    requiredPass = "Password";
DateTime
    requiredDate = new DateTime(2004, 12, 20);

if (passwordTB.Text != requiredPass) {
    return;
}
if (datePicker0.Value.Date != requiredDate)
    datePicker0.Value = DateTime.Now;
Türkçe karakter kullanılan yerler zaten değiştirilecek olan yerler. Visual Studio'da o kısımlar Türkçe değil zaten. Ama ben sizin kod bloğunuzda şifre doğru ve tarih yanlış ise tarihi bugüne getirecek bir kod göremedim. Yanlış mı biliyorum yoksa haklı mıyım? Yani sadece tarih yanlışsa bugüne getiren kod var 2. döngüde ama şifreyi kontrol eden bir kod yok.

Türkçe karakter kullanılan yerler zaten değiştirilecek olan yerler. Visual Studio'da o kısımlar Türkçe değil zaten. Ama ben sizin kod bloğunuzda şifre doğru ve tarih yanlış ise tarihi bugüne getirecek bir kod göremedim. Yanlış mı biliyorum yoksa haklı mıyım? Yani sadece tarih yanlışsa bugüne getiren kod var 2. döngüde ama şifreyi kontrol eden bir kod yok.
Nasıl şifreyi kontrol eden bir kod yok, bariz ortada duruyor göremiyor musunuz gerçekten?
Algoritma sizin attığınız kod ile birebir aynı bir algoritma, sadece gereksiz elementlerden ayrıştırılmış hali.
Deneyip kontrol edebilirsiniz.

Hangi çağdan geliyorsunuz, C# Türkçe karakterleri destekliyor, isteyen istediği gibi kullanır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı