Java vs C vs C++?

Hangisi ile yoluma devam etmeliyim ? Hangisi bana daha uygun ?

• Oy verenlerin toplamı
    34

Ardam2

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlarım merhabalar,

Ben java kullanıyorum. (Öğrenmeye devam ediyorum) ama aklıma bir soru takıldı yardımcı olabilir misiniz ?
Ben Java'yı bilgisayar platformu için öğreniyorum ama Android için kullanmıyorum. (iOS kullanıyorum ve daha hoş geliyor.) İnternette araştırdım ve aklıma bir soru takıldı acaba Android için uygulama yapmadan Java öğrenmek ve gelişmeye çalışmak biraz boşa mı gidiyor çünkü hem Android olsun hem serverlar olsun hiçbirini kullanmıyorum. Ama iş imkanları ve platform özgürlüğü beni etkiliyor.
Sizce Java'ya devam mı etmeliyim ?
Yoksa olimpiyatlar olsun hem bir yerde okuduğum " C bilmeyen yazılımcı olmak = :D" şeklinde bir yazı beni etkiledi ayrıca yazılım hayatımda aklımda hiç çitti oyun geliştirmek yoktu, bir bakayım şeklinde oldu hep şimdi şu aralar Unity öğreniyorum ama oyun geliştirmekte C++ kullanılıyormuş. Ayrıca Pic programlamada kullanılması cazip geliyor. Bana Arduino yetiyor ama madem yapacağım en iyi şekilde yapıyım diyorum bu da beni C'ye götürüyor. Hem C olsun hem C++ biraz syntaxı farklı görünüyor.

Ön planda olarak :
İş imkanı (Severek yapıyorum ama iş olarak da düşünüyorum. Aklımda böyle bir fikr yok ama diyelim Google'da çalışmak istiyorum ne ihtiyaç duyuyorlar) , üniversitede hangisi daha yardımcı olur.

Bunlar göze alındığında :

Sizce hedefim ne olmalı ?

1) Java'ya devam edip kendimi mi geliştiriyim ? (Java'yı sadece bilgisayar platformu için kullanıcağımı göze alarak.)

2) C mi C++ bana daha uygun ?

3) 2. Sorunun cevabına göre :
C öğrendikten sonra C++ 'ı mı öğrenmeliyim ve kendimi geliştirmeliyim ? Yani C ve C++'a mı yönelmeliyim ?

Java'da görsel uygulamalar (C#'daki Windows Form app'lerden bahsediyorum.) oluşturulabiliyordu bu beni etkiliyor. C ya da C++ da böyle bir durum var mı ? Sanırım C++'da vardı. QT falan cardı C++'da.

Yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar.

Programlamaya ilk defa başlayacaklar için C++ tavsiye ederim. Onu iyice öğrenip mantığı anladıktan sonra diğerlerini zaten kolayca öğrenirsin.

1) 10 tane bilmek 1 tane bilmekten iyidir. Devam etmelisin.
2)C yada C++ değilde, C# çalış bence.
3)Javayı bitir. C# başla ardından C++ ondan sonra C. Hepsi birbirine çok benziyor.

Programlamaya ilk defa başlayacaklar için C++ tavsiye ederim. Onu iyice öğrenip mantığı anladıktan sonra diğerlerini zaten kolayca öğrenirsin.

Yeni başlayan biri değilim. Yazılım temellerim ve projelerim var.

1) 10 tane bilmek 1 tane bilmekten iyidir. Devam etmelisin.
2)C yada C++ değilde, C# çalış bence.
3)Javayı bitir. C# başla ardından C++ ondan sonra C. Hepsi birbirine çok benziyor.

Dediğiniz bütün yazılım dillerine bulaşmışlığım var. Muhtemelen dediğiniz gibi Java'ya devam edicem.
Windows kullanan biri değilim ama Unity'de oyun yaparken C# kullanıyorum.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Başka fikri olan var mı ?

Mesela hangisinin iş imkanları daha iyi.

Verilen oylara göre seçim yaparım sanırsam bu nedenle oy vermeyi unutmayınız.

Oylamaya C# de ekler misin? İş yönünden Java ve C# derim. Pascala da bak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oylamaya C# de ekler misin? İş yönünden Java ve C# derim. Pascala da bak.

Ben Windows kullanmıyorum bu nedenle C# kullanmıyorum. Uzun zamandır yazılımla ilgili olduğum için C#'a da bulaştım bu nedenle Unity'de oyun yapabiliyorum C# bana yetiyor şu an. Ama bu listeye eklemek istemiyorum.
Cevabınız için teşekkür ederim.

Birde Java için iş imkanlrı iyide ben server ve Android için kullanmıyorum ve muhtemelen kullanmamda. İş arayanlar server meselesinide arıyor. Bu beni arada bırakan cümle.

Arkadaşlar başlık neden değişti ?
Ben yazılım dili karşılaştırmıyorum. Herkes kendi sevdiğini seçer.
Ben verdiğim kriterlere uygun yazılım dilini öğrenmek istiyorum.

Özet :
Java'yı sadece bilgisayar için kullanacağım. (Server ya da Android kullanmayacağım.)
C++ ve C yi normal öğreneceğim. Hem pic hem oyun yapımı olsun. (Gerçi şu an C# Unity kullanıyorum ama)

Hepsine de bulaşmışlığım var. Hangisinde ustalaşmaya çalışırsam hem iş hayatımda hem üniversitede işime yarar ?

C++ öğrenmeni öneririm getirisi en çok olan programlama dillerinden.
Getirisi en çok derken ? Mesela ?

En popüler diller arasında ve aranan iş ilanlarına göre Java, C++'dan daha üste.

Ama aranan işlerde Java yanında veri tabanı ve Android'de arıyorlar.
Bu beni arada bırakan şey.
Konu şuna döndü : C++ vs Java

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı