Cahil biri oy kullanabilmeli mi?

Cahil biri oy kullanabilmeli mi?

• Oy verenlerin toplamı
    349
90'lı yılların sonları - 2000'li yılların başlarından beri değişen aile yapısını çağdaşlaştırabilirsek sorun ortadan kalkacak bence. Çağdaşlaşma dediğim, insan haklarına ve seçimlerine saygılı ve kültürlü bir birey yetiştirilebilmesi. Tabii bunun yolu 3 şeyden geçiyor;

• Ekonominin iyi olması, ki halk istediği şeyi alabilip refaha kavuşsun.
  • Adaletin olması. Saygı, sevgi ve korkunun birleşimidir. İnsanlar hem devletini sevecek, hem de adaletin sağlanması ile elini kolunu sallayarak suç işleyemeyecek.
  • Sağlam bir eğitim sistemi. Çocukları yeteneğine yönelik sınavlar ile mesleğine hazırlayan cinsten sistem. Hayatı öğretip, başka pencereden baktırabilecek bir sistem.
Bu üç şey, direkt olarak ülkenin aile yapısını belirleyecektir.

Cahillik, okul diploması ile değil, bireylerin eğitilmesi ile çözülecektir. Cahillik çözüldüğü zaman da ister istemez kalkınacağız.

Kullanabilmeli karşı taraf ne olursa olsun o da bir insan kendi fikirleri düşüncesi var ve bize uymuyor diye cahil statüsüne koyup haklarını elinden almak saçma bir davranış kime göre neye göre cahil ?

Demokrasiyi desteklemek ile bir partiyi takım tutar gibir desteklemek arasında fark var. Ben bir partiyi değil ben demokrasiyi, insan haklarını ve özgürlükleri destekliyorum. Ülkemizde demokrasi olmadığı için ülke bu durumda, cahiller oy kullanıyor diye değil. Ayrıca sosyal medya üzerinde gördüğü şeyleri hiç sorgulamadan inanmak cahilce bir davranıştır.

Hocam ben size katılmıyorum bu milletin bu insanların zeka seviyesi belli iki kelimeyi bir araya getiremeyen birisi benim geleceğimi belirliyor. Hakkımı helal etmiyorum onlara. Ben demokrasiyle iligli bir şey demedim demek istediğim kendi gelişimini tamamlayamamış, cümle kuramayan, eğitimsiz ve ne olduğunu anlayamayan bir mahluğun benim geleceğimi belirleyememeli. Şiddetle karşıyım buna. Günümüz Türkiye'si için geçerli.

Hocam ben size katılmıyorum bu milletin bu insanların zeka seviyesi belli iki kelimeyi bir araya getiremeyen birisi benim geleceğimi belirliyor. Hakkımı helal etmiyorum onlara. Ben demokrasiyle iligli bir şey demedim demek istediğim kendi gelişimini tamamlayamamış, cümle kuramayan, eğitimsiz ve ne olduğunu anlayamayan bir mahluğun benim geleceğimi belirleyememeli. Şiddetle karşıyım buna. Günümüz Türkiye'si için geçerli.
Kardeşim o zaman senin sıkıntın demokrasi ile oluyor. Çünkü kendin diyorsun "gelişimini tamamlayamamış birisi benim geleceğimi belirliyor" diye. Bu sefer sistemden kaynaklı bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Diğer ülkelerde sadece akıllı, zeki, doğruyu yanlışı bilen kişiler mi oy kullanıyor sanıyorsun? Hayır, koskoca ABD, Avrupa, ve bazı Asya ülkelerinin nüfusunun tamamı bu dediklerim gibi olma ihtimalleri gerçekçi değil. Mesele siyasetçilerde, oy kullananlarda değil. İyi siyasetçiler yetişirse illa ki birisi başa geçer ve ülke güzel bir hâl alır öyle değil mi? Kimin kime oy verdiği beni hiç ilgilendirmez. Beni ilgilendiren ülkeyi yönetecek adaylardır.

Amerika'da istersen en üst düzey eğitimi versen de, ırkçılığı bitiremezsin. Bu da toplumu böler.

Umarım Amerika da Amerika demezsin hala. Çünkü Amerika öyle çok da rahat bir ülke değil. Rahatlık Avrupa'da. Amerika ayrılıklar ülkesi. Bir ülkede hem Asyalı, hem Avrupalı, hem Afrikalı, hem Kızılderili olur mu :D Amerika'da olur.

Mis gibi küçük Avrupa ülkeleri.
Dışardan bakınca evet avrupa ülekeleri daha iyi duruyor ama emin ol Avusturya'da okudugum için söylüyorum 0 eğlence yeri 0 aktivite. Amerikayı örnek verme sebebim dünyanın en güçlü 2 ülkesinden biri olmasıydı.

Normalde demokratik ülkelerde cahil insanların seçtiği insanlar öyle elini kolunu sallayıp, kafasına göre istediğini yapamaz. Kuvvetler ayrılığı sayesinde diğer kuvvetler onu denetlerler, örneğin bugün ABD'de Donald Trump Obamacare'i iptal etmek istiyordu, ama senato ve kongre sayesinde bunu yapamadı. Senato ve kongre izin verse bu sefer yargı yolu ile durabilirdi. Yani demokratik ülkelerde cahil insanlar istediği kadar korkunç insanları seçsinler, yine de onlar kolay kolay her istediklerini yapamıyorlar. Maalesef melez rejimlerde halkın oyu ile seçilen kişi her istediğini yapabiliyor, hiçbir şekilde denetlenmiyor.

Demokrasinin gerekliliği için evet. Cahil bile olsalar insanlar sonuçta. Hak tanınması mevzusu böyle bir şey. Tabi bu olay hepimizin geleceğini etkiliyor ama yapacak bir şey yok. İnsanız sonuçta...

Halkın çoğu cahil zaten. Eğer zeka kısıtlaması getirilirse çok ama çok az kişi oy kullanabilir.

sigpic428039_5.jpg

Geri
Yukarı