Cahillerle nasıl başa çıkılır?

Benim etrafımda da böyle insanlar çok var 10 kaynaktan bulduğun bilgiyi 1 kaynakla yalanlamaya çalışır bu tipleri takmamak lazım.

tumblr_pm58czSaE91ujmvy2o1_1280.jpg

Cahillik ayıp veya yanlış bir şey değildir. Çaresi de vardır. Ama konuştuğun kişi egoist ve cahilliğine bağımlı biriyse hiç çekilmez uğraşmaya da değmez. Gidip "Beni doğru yola getirdiğin için sağol." de, bir daha da muhattap olma. Kafayı yersin.

Düzenleme: Bu arada mutlaka herkesin cahil olduğu konular vardır.

"Cahillerle nasıl başa çıkarım?" dedirtecek olaylarla en baştan, maruz kalınma ihtimali öngörülerek başa çıkılır. Yani konuşmayacaksınız o tip kişilerle; yanınıza yaklaştıklarında direkt olarak konuşmayı keseceksiniz, kalkıp gideceksiniz ki tartışmanıza bir an dahi olsa dahil olamasınlar.

Yanınıza yaklaştıklarında uzaklaşın; kesinlikle diyaloğa sokacak eylemlerde bulunmaktan kaçının. Bu işin görünürde başka da bir çaresi yok.

Çıkılmaz.
Cahillerle neden başa çıkılmaz şu kısa hikayeyle özetleyeyim size.

"Yatırıldığı akıl hastanesinde ölü olduğuna inanan, bu nedenle de yemek yemeyen ve hiçbir yaşamsal faaliyete katılmayan bir akıl hastası, tüm uzman psikiyatristlerce girişilen her çabaya rağmen, ölü olmadığı konusunda bir türlü ikna edilememiş. Hastanın bu kararından vazgeçmeyeceğini anlayan ve tedavisini üstlenen psikiyatristlerden biri, sonunda hastaya, ölülerin kanayıp kanamayacağına dair bir soru yöneltir. Hasta “tabii ki kanamaz, çünkü, ölülerin tüm hayat fonksiyonları durmuştur” der. Bunun üzerine psikiyatr, küçük bir iğne alıp hastanın parmağına batırır. Bir müddet şaşkınlıkla parmağına bakan ve kanadığını gören hastanın tepkisi ilginçtir. “lanet olsun! Ölüler de kanarmış.”

Cahil insanlar bu hikayedeki gibidir, kanıt sunarsınız ama iflah olmazlar. Onlar için kendi doğrularından başka her şey yanlıştır. Ölü olduğuna inanan bu adam cahil, ölü olmadığını kanıtlamak için parmağınıda kanatsalar, ya da ne bileyim canını acıtsalar "Lanet olsun, ölülerinde canı acırmış!" diyecek bu sefer. Cahil adamla tartışırken harcadığınız enerjiye yazık hiç uğraşmayın.

En basitinden benim babam biraz böyle. Yani ben o konuya hakimim, çok bilgim var ve araştırma yapmışım. Baba bu durum böyledir diyorum o sen yanlış biliyorsun diyip çok başka birşey anlatıyor, bende bu hikayedeki durumu yaşamamak için tamam baba sen haklısın diyip geçiştiriyorum. Çünkü doğrusunu anlatsam bile anlamayacak yani yıllardır tanıyorum babamı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı