"Cahillik mutluluktur" sözüne katılıyor musunuz?

Huzurumuz yerinde olsun, karnımız doysun ve isteklerimizi yapalım, istemediklerimizi de yapmayalım yeter.

Günde 8 saat iş olsun. Öyle yan gelip yatmakla istekler alınmaz.

Yeter de artar bu bana.

Mutluluk bu zaten.

Cahillik her zaman mutluluk değildir. Ülkemizde pek çok konuda yoğun miktarda cehalet olduğunu görmekteyiz. Ancak aynı zamanda en mutsuz ülkelerden biri sayılırız. Eğer ülkemizde fazlasıyla cehahet varsa o halde en mutlu ülkelerden biri olmamız beklenirdi.

Üzülerek katılıyorum çünkü cahil insana göre hayatında her zaman kendisi haklıdır hiç bir derdi yoktur her şeyden bir haberdir. Eee bilgili insan öyle mi yok ekonomi yok matematik v.s derken bir ömür gelip geçiyor.

Şimdi buradan tüm mutlu insanlar cahildir çıkmasın ama cahillik öyle bir illettir ki, akıllı bir insan ile deli arası bir rahatsızlıktır. Şuur kaybı ile beynin az çalışması arasındaki ince çizgidir. Çağın en ciddi hastalığıdır.

Kara cahil insan, hayvana benzer bir yaşam sürdüğü için karnı doyduğu müddetçe mutludur.

Küçük çocuklar için olabilir ama yetişkin olunca veya ergenlik zamanında cahilliğinle dalga geçerler.
Benim gördüğüm, daha çok cahilliğine ayak uydurarak kafası çalışan insanlarla dalga geçiliyor. Kendi üzerimde gözlemlediğim bir şey değil bu arada, sonra adımız egoiste çıkmasın durup dururken :)

Bence doğru. Çok şey bilmek bir risk gibi geliyor bana. Mesela ben hiç denize gidip yüzmedim. Bunun keyfini bilmiyorum. Dolayısıyla bilmediğim bir şeyin eksikliğini hissetmiyor dolayısıyla arzu da etmiyorum. Ama o keyfi biliyor olsam bunu isteyeceğim ve sahip olamadığımda mutsuz olacağım. Merak ayrı bir konu tabi.

Geri
Yukarı