Çalınan kişisel veriler

Geçen sene e-Devlet verilerinin çalındığı söylenmişti. Bu sene de sürekli olarak insanların verilerinin çalındığı söyleniyor. Küçük yaşta ki çocukların bile istedikleri kişilerin verilerini bulup tehdit etmeye ve para almaya çalıştığına dair çeşitli postlar görmüştüm. Tehdit alan insanların ciddi olarak verilerine ulaşıyorlar. Küçük yaştaki çocuklar bile bu verileri nasıl bulabiliyor. Hangi tarz sitelere giriyorlar, hangi tür browserları kullanıyorlar? Bilen ve bu verilere ulaşabilen, girebilen varsa nasıl yapıldığını anlatabilir mi?

Olay şu, ilgili devlet panelinden yetkili olan bir kişi sizin TCKN'nizi girerek ilgili bilgilerinizi öğrenebilir. Ve bu kendini bu sayede hacker sanan 3-5 tane 13 yaşında çocuk bu devlet panelinin login bilgilerini öğrenerek oradan panelindeki T.C. girme kısmına birinin T.C. girmesi durumunda API'ye o siteye cookie ile girmesi ve ilgili bölüme sizin TCKN'nizi girmesini istiyor ve gelen bilgileri yazdırmasını istiyor. Bu seri numaranız, adresiniz, ailenizin tüm bilgileri, hatta akrabalarınızın tüm bilgileri gibi devletin eriştiği tüm bilgilere genelde erişebiliyorlar. Yazılımcı olduğumdan dolayı bunları anlamak çok da zor değil. Çözüm olarak raporlayabilirsiniz.

Hocam ellerinde olan verileri sorgulamak için kendi programlarını oluşturuyorlar. Daha fazlası sizi de o kişilerden biri yapar.
Yok hocam amacım o değil anlaşılan kendini hacker sanan insanların/ergenlerin bir şeyler başardıklarını hissettiklerini düşündükleri bir olaymış.Bi aralar çok konuşuluyordu aklıma gelince sormak istedim.

Geçen sene e-Devlet verilerinin çalındığı söylenmişti. Bu sene de sürekli olarak insanların verilerinin çalındığı söyleniyor. Küçük yaşta ki çocukların bile istedikleri kişilerin verilerini bulup tehdit etmeye ve para almaya çalıştığına dair çeşitli postlar görmüştüm. Tehdit alan insanların ciddi olarak verilerine ulaşıyorlar. Küçük yaştaki çocuklar bile bu verileri nasıl bulabiliyor. Hangi tarz sitelere giriyorlar, hangi tür browserları kullanıyorlar? Bilen ve bu verilere ulaşabilen, girebilen varsa nasıl yapıldığını anlatabilir mi?

2015 seçiminde oy kullananların hepsinin T.C.'sinden tutun oy verdikleri konuma kadar neredeyse tüm verileri internette var. Bunlara nasıl ulaşıldığının yardımını ise burada alabileceğinizi sanmıyorum, suç çünkü. Yapan birini görürseniz de şikayet edin.

Nasıl yapıldığını siz de yapmak için mi öğrenmek istiyorsunuz?
Hayır amacım o değil.Bi aralar çok popülerdi sürekli milleti tehdit etmeye falan çalışıyorlardı.Anladım ki kendini hacker sanan insanların/ergenlerin yaptığı bir olaymış.Aklıma gelince soriyim dedim.

2015 seçiminde oy kullananların hepsinin T.C.'sinden tutun oy verdikleri konuma kadar neredeyse tüm verileri internette var. Bunlara nasıl ulaşıldığının yardımını ise burada alabileceğinizi sanmıyorum, suç çünkü. Yapan birini görürseniz de şikayet edin.

Hocam sadece oy kullanan kişilerin verileri yok sanırsam. 18 yaş altınında var gibi görünüyor.

Ulaşmak için değil bilgi almak için ve bu kadar kolay ulaşabildiklerine göre çok apaçık olduğunu düşündüğüm için.Teşekkürler.

Hocam sadece oy kullanan kişilerin verileri yok sanırsam. 18 yaş altınında var gibi görünüyor.

2015'te sızdırılanlar Mernis verileri olarak geçiyor. Ona erişmek benim anladığım kadarıyla daha kolay.
Yeni 2022'de sızdırılan e-Devlet verilerinde ise neredeyse herkes var sanırım.

Ulaşmak için değil bilgi almak için ve bu kadar kolay ulaşabildiklerine göre çok apaçık olduğunu düşündüğüm için. Teşekkürler.

Maalesef ülkemiz siber güvenlik açısından fazla korunaklı değil. Bunu sızdırılan hem Yemeksepeti, hem devlet kurumlarında görmüş olduk. Yazıldığı gibi birkaç tık ve birkaç saatlik uğraşla bu bilgilere erişmek mümkün.

Hocam 10 yaşındaki ilk okul çocuğu bile bulabilir öyle biri tehdit etmediği sürece çok takmayın zaten kaliteli bir panel değilse Max T.C. doğum tarihi bulabilir.

Geri
Yukarı