Çalışan bir genç kadının isyanı sosyal medyada gündem oldu

Oradan çıkınca yeni bir iş bulacağının garantisi yok. İşsiz kaldım diye video çekse bu sefer de işi vardı beğenmemiş şükür etseydi dersiniz.

Evet deriz. Çünkü videoda beğenmediğini görebiliyoruz.

Evet deriz. Çünkü videoda beğenmediğini görebiliyoruz.

Çok tutarsız bir topluluksunuz dersiniz siz. Size göre dizimizi kırıp her şeye evet diyelim kimse hakkını aramasın köle gibi çalışıp 3 kuruş para alalım aman sesimiz çıkmasın.

Mesai süresine diyecek lafım yok 8-9'da işten çıkmak insanlık değil. Fakat 6:45'te uyanıyor diye ağlayan bir insandan da çok bir şey beklemem.

Çok tutarsız bir topluluksunuz dersiniz siz. Size göre dizimizi kırıp her şeye evet diyelim kimse hakkını aramasın köle gibi çalışıp 3 kuruş para alalım aman sesimiz çıkmasın.

Bence herkes ne hakketiyse onu alıyor. Üstten bakmamak gerek daha detaylı bakmak gerek. Mesela o kadın hangi üniversiteden mezun oldu. Örneğin ODTÜ'den iyi bir bölümden mezun olduysa ve 3-4 dil biliyorsa ve bunu diyorsa o zaman kadın haklı olur. Ama iyi olmayan bir üniversiteden basit bir bölümden mezun olup hiç kendini geliştirmeyip bunu diyorsa haksızdır. Biraz daha detaylı bakmak gerek ondan. Fazla para kazanmak isteyen biri zaten gününün çoğunu çalışarak, çalışmadığı vakitlerini de işi için kendini geliştirecek aktiviteler yaparak harcamalı.

Beğenmiyorsa işi istifasını verebilir. Zorla onu orada çalıştırmıyorlar kendi tercihi.
Başka iş bulabilse muhtemelen girerdi zaten belki iş bulamadığı için çaresizlikten orda çalışıyor? Kadının dikkat çekmek istediği şey işçilerin yaşamı işçiler olmasa ülkenin ekonomisi 1 ay dayanmaz. Ülkede işçi haklarının korunması gerekir ancak onları umursamayıp "onun hatası" diyorsunuz. Sizin rahatınız bozulmadığı sürece başkalarına ne olduğu umrunuzda değil. Aldığın tuvalet kağıdını bile o umursamadığın işçiler yapıyor aynı şekilde bunu yazarken üzerinde oturduğun evide onlar yaptı.
Bence herkes ne hakketiyse onu alıyor. Üstten bakmamak gerek daha detaylı bakmak gerek. Mesela o kadın hangi üniversiteden mezun oldu. Örneğin ODTÜ'den iyi bir bölümden mezun olduysa ve 3-4 dil biliyorsa ve bunu diyorsa o zaman kadın haklı olur. Ama iyi olmayan bir üniversiteden basit bir bölümden mezun olup hiç kendini geliştirmeyip bunu diyorsa haksızdır. Biraz daha detaylı bakmak gerek ondan. Fazla para kazanmak isteyen biri zaten gününün çoğunu çalışarak, çalışmadığı vakitlerini de işi için kendini geliştirecek aktiviteler yaparak harcamalı.
Herşey üniversite okumak değil, başta üniversite meslek okulu değildir. Herkes senin dediğin gibi olsa ve senle aynı mentalide olsa zaten ekonomi çöker. Avrupada herkes üniversiteye gitmiyor, gitmek zorundada değil bazıları meslek okuluna gidiyor erken yaşta iş hayatına atılıyor. Her ülkeye marangoz da lazım çiftçi de bu adamlar olmasa ülke ayakta kalamaz ülkenin bu kişilerin haklarını gözetmesi gerekir. Senin iyi bölüm dediğin bölüm tamamen içinde bulunduğumuz zamanda o mesleğe olan talep'e bağlı şuan da mesela bilgisayar mühendislerine talep fazla ancak bu talep dolduğunda bunlar da artık daha az para alıcak daha alt seviyeye düşecekler. Fabrika çalışanlarına veya demircilere eskiden ihtiyaç vardı artık onların yerini makineler alıyor o yüzden artık onlara olan talep azaldı ve çok az maaş alıyorlar artık.

Son düzenleme:
Özel sektör berbat bir yer insanları bildiğin köle gibi çalıştırıyorlar.

Başka iş bulabilse muhtemelen girerdi zaten belki iş bulamadığı için çaresizlikten orada çalışıyor? Kadının dikkat çekmek istediği şey işçilerin yaşamı işçiler olmasa ülkenin ekonomisi 1 ay dayanmaz. Ülkede işçi haklarının korunması gerekir ancak onları umursamayıp "onun hatası" diyorsunuz. Sizin rahatınız bozulmadığı sürece başkalarına ne olduğu umrunuzda değil. Aldığın tuvalet kağıdını bile o umursamadığın işçiler yapıyor aynı şekilde bunu yazarken üzerinde oturduğun evide onlar yaptı.

İlk olarak sanayilerde üretilen eşyalardan bahsetmişsiniz. İşçi çok var o kadın beğenmeyip çıkarsa yerine gelecek bulunur eğer ki fabrikadaysa. Birçok mülteci de aşırı ucuz iş gücü sağlıyorlar onları ucuza daha uzun saatler çalıştırabilecekken normal bir işçiyi asgari tutarda bu sürede çalıştırdığına şükretmeli bence.

Her şey üniversite okumak değil, başta üniversite meslek okulu değildir. Herkes senin dediğin gibi olsa ve senle aynı mentalide olsa zaten ekonomi çöker. Avrupa'da herkes üniversiteye gitmiyor, gitmek zorundada değil bazıları meslek okuluna gidiyor erken yaşta iş hayatına atılıyor. Her ülkeye marangoz da lazım çiftçi de bu adamlar olmasa ülke ayakta kalamaz ülkenin bu kişilerin haklarını gözetmesi lazım. Senin iyi bölüm dediğin bölüm tamamen içinde bulunduğumuz zamanda o mesleğe olan Talep'e bağlı şu an da mesela bilgisayar mühendislerine talep fazla ancak bu talep dolduğunda bunlar da artık daha az para alacak daha alt seviyeye düşecekler. Fabrika çalışanlarına veya demircilere eskiden ihtiyaç vardı artık onların yerini makineler alıyor o yüzden artık onlara olan talep azaldı ve çok az maaş alıyorlar artık.

Şu anda Avrupa veya Amerika'da değiliz. Türkiye'de fabrikalar ve sanayi dışında çoğu yer üniversiteye bakarak alıyorlar. Ya tanıdıkların olacak ya da başvuranlar arasında en iyi eğitimi alıp en iyi şekilde kendini geliştiren sen olacan öbür türlü girme ihtimalin yok. Şu anda zaten fabrika ve sanayide çalışanların ne koşullarda çalıştıkları belli ona göre meslek lisesini seçmeli ya da ona göre üniversite okuyup okumayacaklarına karar vermeleri gerek. Şu anda fabrikalarda, sanayide, tarlalarda birçok mülteci asgari ücretin kat kat altına ve normalden uzun sürelere çalışmayı kabul ediyorlar, oraların sahipleri buna rağmen mülteciler yerine normal bir Türkü işe alıyorsa ve asgari ücret veriyorsa şükretmesi gerek bence. Ben açıkçası fabrikam olsa mültecileri tercih ederdim şu anda tanıdığım birçok yerde zaten müdür, müdür yardımcısı, muhasebeci gibi konumlar dışında normal fabrikasında çalışacak işçileri mültecilerden tercih ediyorlar, ilk başta dediğim konumlara ise ya akraba veya aile dostu olan üniversite bitirmiş kişiler ya da başvuranlar arasından en iyi hangisinin eğitimi varsa onu seçiyorlar.

Türkiye'nin ne olduğu belli ona göre bir gelecek planı yapmalı bir kişi lisenin başından sonradan pişman olmamak için.

Özel sektör berbat bir yer insanları bildiğin köle gibi çalıştırıyorlar.

Özel sektörde talep çok, yani o insanların olduğu konumda çalışmak isteyen sayısı çok fazla bu sebepten iş verenin çok fazla seçeneği oluyor bundan dolayı en düşüğe en az fiyata kim çalışacaksa onu seçiyorlar çoğunlukla ve o çalışanı kaybetme gibi bir dertleri olmuyor yeri doldurulabilir olduğundan. Tabi ODTÜ veya benzeri bir üniversitenin iyi bir bölümünden mezun olup kendini çok geliştirmiş biriysen yerin doldurulabilir olmiyacağından istediğin saatleri ve maaşı çoğunlukla kabul ediyorlar.

İyi bir gelecek planı yapmadan direkt iş hayatına atılmanın sonucu bu oluyor.

Yıllardır gelişmek namına bir arpa boyu yol katedememişiz ve şimdiki koşullardan şikayet ediyoruz. Hem suçlu, hem güçlüyüz. Bunca yıldır bu millet sömürülürken kimsenin sesi çıkmadı, (hala çıkmıyor) şimdi de kimsenin ses çıkarmaya hakkı yok. Herkes hak ettiğini yaşıyor.

Avrupa, Amerikalı iyi koşullarda çalışıyor diyenler tipik, gelişmemiş Ortadoğu ülkesinde yaşadığını unutuyor. Adamlar yıllar yıllar öncesinden her şeyi sağlam temellere oturtmuş, bilimin izinden gitmişler ve şimdi sefasını sürüyorlar. Tabii daha iyi koşullarda çalışacaklar. Avrupalı, Amerikalı çalışmayacak da Türkler mi daha iyi koşullarda çalışacak? Kandırmayalım birbirimizi.

Şu anda Avrupa veya Amerika'da değiliz. Türkiye'de fabrikalar ve sanayi dışında çoğu yer üniversiteye bakarak alıyorlar. Ya tanıdıkların olacak ya da başvuranlar arasında en iyi eğitimi alıp en iyi şekilde kendini geliştiren sen olacan öbür türlü girme ihtimalin yok. Şu anda zaten fabrika ve sanayide çalışanların ne koşullarda çalıştıkları belli ona göre meslek lisesini seçmeli ya da ona göre üniversite okuyup okumayacaklarına karar vermeleri gerek. Şu anda fabrikalarda, sanayide, tarlalarda birçok mülteci asgari ücretin kat kat altına ve normalden uzun sürelere çalışmayı kabul ediyorlar, oraların sahipleri buna rağmen mülteciler yerine normal bir Türkü işe alıyorsa ve asgari ücret veriyorsa şükretmesi gerek bence. Ben açıkçası fabrikam olsa mültecileri tercih ederdim şu anda tanıdığım birçok yerde zaten müdür, müdür yardımcısı, muhasebeci gibi konumlar dışında normal fabrikasında çalışacak işçileri mültecilerden tercih ediyorlar, ilk başta dediğim konumlara ise ya akraba veya aile dostu olan üniversite bitirmiş kişiler ya da başvuranlar arasından en iyi hangisinin eğitimi varsa onu seçiyorlar.

Türkiye'nin ne olduğu belli ona göre bir gelecek planı yapmalı bir kişi lisenin başından sonradan pişman olmamak için.

Özel sektörde talep çok, yani o insanların olduğu konumda çalışmak isteyen sayısı çok fazla bu sebepten iş verenin çok fazla seçeneği oluyor bundan dolayı en düşüğe en az fiyata kim çalışacaksa onu seçiyorlar çoğunlukla ve o çalışanı kaybetme gibi bir dertleri olmuyor yeri doldurulabilir olduğundan. Tabi ODTÜ veya benzeri bir üniversitenin iyi bir bölümünden mezun olup kendini çok geliştirmiş biriysen yerin doldurulabilir olmiyacağından ne kadar istersen iste çoğunlukla kabul ediyorlar.
Senin dediğin gibi fabrikan olsa ve mültecileri çalıştırmayıp Türkleri asgari ücrete insanlık dışı saatlerde çalıştırıp onların şükretmesini beklemen açıkca şerefsizliktir. Bana ülkenin durumunu anlatmanı istemedim zaten biliyorum ne olduğunu sen ise bunu daha da kötü duruma getirmelerinde bir sorun görmeyip bende öyle yapardım diyen birisin. Türkiyede ODTÜ gibi bir yere girmen için %1'lik kesimin altında olman gerekir. Yani %1 konuşma hakkına ve itiraza sahip olucak %99 şükredicek senin düşüncene göre. Vatana 5 kuruş katkısı olmayacak bir zihniyet.

Senin dediğin Fabrikan olsa ve mültecileri çalıştırmayıp Türkleri asgari ücrete insanlık dışı saatlerde çalıştırıp onların şükretmesini beklemen açıkca şerefsizliktir. Bana ülkenin durumunu anlatmanı istemedim zaten biliyorum ne olduğunu sen ise bunu daha da kötü duruma getirmelerinde bir sorun görmeyip bende öyle yapardım diyen birisin. Türkiye'de ODTÜ gibi bir yere girmen için %1'lik kesimin altında olman gerekir. Yani %1 konuşma hakkına ve itiraza sahip olacak %99 şükredecek senin düşüncene göre. Vatana 5 kuruş katkısı olmayacak bir zihniyet.

ODTÜ demiyorum sadece ODTÜ gibi birçok üniversite var Türkiye'de. İş verenin daha az para harcayıp daha çok çalıştırabileceği seçeneği varken daha fazla para harcayıp daha az çalıştırdığını seçmesine bence şükredilmesi gerek. Bir de vatana 5 kuruş katkısı olmiyacak kısmında da hatalısın fabrika sahipleri çalışanların toplamından daha çok devlete vergi veriyorlar yani mantıken daha çok katkıları oluyor.

En basitinden şöyle düşün sen A mağazası bir ürünü 50 TL'ye satıyorsa oradan mı alırsın ya da B mağazası aynı ürünü 200 TL'den satıyorsa oradan mı alırsın. A mağazası ile evinin arası 30dk B mağazası ile 2 saat. Tek fark A mağazasının sahibi Afgan B'nin ki Türk.

Geri
Yukarı