CaseLabs/ Magnum SMA 8'e Custom Sıvı Soğutma

Merhaba.
Arkadaşlar, ne zamanındır desk PC ya da şöyle geniş bir kasaya Custom soğutma yapasım vardı... (Hani, kasa istediğim tarzda geniş olsun ki istediğimi, kafamda planladığım custum'ı yapabileyim diye) Neyse, gel zaman git zaman, ne yapsam- ne etsem derken en sonunda Magnum SMA 8 almaya karar verip aldım ve yaklaşık olarak 2,5 ayda da elime ulaştı. (Malumunuz, bu kasalar sipariş üzeri yapılmakta ve haliyle de geç gelmeleri normal.)

Neyse efenim, Lafı fazla uzatmadan başlayalım:
Elime SMA 8 geçmişken, onu alıp da körü kürüne, (direk montaj) Custom soğutma yapmak olmazdı taktir edersiniz.
Eh, bunu düşünerekten bazı kesme- biçme durumları kaçınılmaz oldu...

Güncelleme: (Video ekleme. Bitmiş video diğer konuya eklenecektir!)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kasa ve içeriği:
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg

Kasa montajını yapmadan önce; tavan kısmını 560'lık radyatöre göre kestim... Aslında siparişi daha yeni geçmişken Caselabs ile iletişime geçip onlardan 560'lık radyatöre göre o tavan kısmını kesmelerini rica etmiştim, fakat onlardan gelen cevap olumsuz olunca (''Hello Erkan,
The MAGNUM SMA8 has an integrated 120.4 (480) radiator mount in the top chassis, and is not designed to accept a 560 radiator in this position. The lower chamber is designed to accept the 560 radiator in a side mounted position with the 140.4 (560) radiator side mount.
Best Regards,
KC''
Onlara, ama ben 2 adet 560'lı radyatör aldım, birini çöpe mi atacağım şeklinde tekrar yazdım. Onlardan yine yanıt değişmedi: '' Unfortunately, no. The top chassis was not designed to accept the 560. I apologize for the inconvenience.
KC'')
Eh, bu durumda ben de kendi işimi kendim hallederim deyip 560'lık radyatöre göre ve tabi ölçülü bir şekilde başladım kesmeye...
Şunu da belirteyim ki: Bu kasayı kesmek yürek ister :D Abi, kasa gerçekten çok kaliteli ve gerçekten de özenle yapılmış...
7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 10~1.jpg 11.jpg

Ve daha sonra da montajını yaptım. Açıkçası ayrıntılı montaj videosu yapmak istemiştim ancak ve maalesef ki bana kamerayı (Note 5) tutacak kimse yoktu o anda)
12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg

Arkadaşlar, tabi yalnızca kasa montajı düşündüğümden hem daha uzun hem de daha zahmetli geçti...
Şöyle ki:
Malum, bu kasalar istediğiniz tarzda üretiliyor. (Yani istediğiniz parçaları, vs. kendiniz seçiyorsunuz. Bir standardı yok yani.)
Nasıl olsa lazım olan parçalar standarttır düşüncesiyle bana lazım olacak parçaları seçmiş ancak olmazsa olmazları da gözden kaçırmışım... (Adamlar, gidip de power ve reset tuşları olmadan da bana bu kasayı gönderecek değiller, vs. düşüncesi de yok değildi hani.)

Kasa elime ulaştığında bazı parçaların eksik olduğunu fark ettim ve hemen onlarla iletişime geçtim...
Bana bizim suçumuz yok, siz seçmemişsiniz- almamışsınız diye cevap gelince, şimdi şapa oturdum diyerek başladım kara kara düşünmeye... O eksik parçalar için yeniden sipariş geçsem en az 20 gün daha bekleyecektim, ben de bunun yerine kendim yapmaya karar verdim.
Modifiye Malzemecisi sitesinede tam da istediğim tarzda power ve reset tuşlarını buldum. Tabi bu eksikleri almak yetmiyordu çünkü buna bir de uyumlu yuva gerekiyordu...
Neyse ki fazla parçalar vardı ve başladım MOD'a...
M 0.jpg M 1.jpg M2.jpg M3.jpg M4.jpg M5.jpg M6.jpg M7.jpg M8.jpg M9.jpg M10.jpg M11.jpg
İnternette (Modifiye Malzemecisi'nde) aldığım ledli power ve reset düğmelerini bi güzel kabloladıktan sonra montajını yaptın ve iyi ki de hazır olanı almamışım demeden de geçmedim. Tamamen pro.(y)
B1.jpg B2.jpg B3.jpg B4.jpg B5.jpg B6.jpg B7.jpg B8.jpg B9.jpg 20160619_205458~1.jpg

Ve tabi bununla da bitmedi...
Bana lazım olan USB 3.0 ve ses girişlerini almış ancak bunlar da uyumsuz olmuşlardı (n) (Bu aldıklarım meğersem başka bir kasa modeli için uyumlu imiş.)
Magnum SMA 8 için uyumlu hale getirmek uğraştırmış olsa da pek zor olmadı açıkçası:
M12.jpg M13.jpg M14.jpg M15.jpg M16.jpg M17.jpg M18.jpg 20160619_205458~1.jpg

Şimdi de sıra geldi olmazsa olmazım olan fan kontrol ve ısı göstergesine.
Fan- ısı kontrolcumu kasaya bir taktım ki ne göreyim, hem rezil bir durum hem de bir rezervuarın yerini resmen öldürüyor. Tabi hemen başladım onu da kesmeye :D
G 1.jpg G 2.jpg 50 foto oldu ve artık kabul edilmiyor. Konu güncellenecektir! :)

Son düzenleme:
Sistemin tamamlanmış halini cidden çok merak ediyorum, en başından beri konuyu takip ediyorum. Emeklerinin karşılığını alıcağını düşünüyorum abi, kolay gelsin:)

@SideWinder, evet, kullanabilirsiniz elbet. Ancak, öne taktığınızda fanların dışa doğru üflemesi gerek. (içe doğru üflerse kasa içine sıcak hava dolar, bu da sıcaklığın düşmesini engeller.) Arka egzoz fanını da içe duğru ufleyecek şekilde montajlatıp keyfinize bakın.
Tabi farklı konu açıp sormuş olsanız daha iyi olacaktı.

@goodtofell, teşekkürler ederim size de.
Yalnızca kuru kasa 3 bin küsür TL tuttu (n) Bence bu fiyat işini aramıza sokmayalım :D

@CJack60, teşekkürler ederim. Evet, galiba yabancı bir forumda da paylaşmayı düşünüyorum. Aynen de dediğiniz gibi, ilk kez 2x 560 rad.'lı SMA8 olacak. O tavan kısmını kimse cesaret edip kesmemiş ya da oğraşmak istememiş olabilirler.
Ama 560'lığı oraya yerleştirmek çok da kolay olmadı tabi. Sonuç itibariyle o bölüm 480'lik bir radyatöre göre tasarlanmıştı.

Teşekkür ederim @xdeliruzgar hoca. Yok, yanlış yerde değil de... :)

Benim bir sorunum var yalnız...
Gerektiği kadar detaylandırmak için, yaklaşık 275 video ve fotoğraf çekmiştim ama maalesef ki; kolaylık sağlasın diye fotoğrafları- videoları ayrı ayrı kılasörlere ayırmak istemiştim, tabi o seçtiklerim arasında bir de gerek duymadıklarım klasörü oluşturmuş, gerek görmediğim video ve fotoları oraya atıp silmiştim. Tabi bu sildiklerim arasında yanlışlıkla çok önemli montaj videoları da silinmiş :( Ben şimdi sistemi söküp yeniden birleştirmek de istemiyorum.
Yani anlayacağınız sıvı soğutma montajı uçtu. Ben şimdi ne yapsam?

Pawaaa! Unlimited pawaa! Canavar geliyor abi, hayırlı uğurlu olsun emeğine sağlık. :) Bahsettiğin 275 video ve fotoğrafı istiyoruz. Sistemi söküp yeniden birleştirmen epey zor olacaktır tahmin edebiliyorum ama deli gönül uslanmıyor işte. Sıvı bakım zamanı geldiğinde söküp baştan montaj yapacaksın, video o zaman da çekilebilir ama o zamana kadar sabredemeyeceğimizi düşünüyorum. (y)

@Yusuf Ensar Ertan, çok teşekkür ederim. 275'in tamamı silinmedi, lazım olan ancak silinen, yaklaşık 15-20 civarında video vardı.
RStudio diye bir programla bazı fotoğrafları geri aldım ancak fotoğrafların da kiminin bacağı kimi kolu kopmuş gibiydi (çözünürlükleri berbattı) :D Parça şeklinde yaklaşık 15-20 video vardı onları kurtaramadım. Bildiğiniz bir program var ise bir de onunla deneyeyim?
Bunları geri getirmem şart, yoksa gerçekten kafayı yiyeceğim. Sabahtan beri uğraşıyorum desem yeridir. Çünkü gerçekten bir tarafta çekim bir tarafta çalışmak taktir ederseniz kolay değil (n)

Abi eğer dosyalar sistemin kurulu olduğu diskte değil de Yerel Disk D'de ise, EaseUS Recovery programı işine yarayabilir. MiniTool Power Data Recovery de var, silinen dosyaları geri getir diye seçeneği var özel olarak. Denemekte fayda var.

Maalesef işe yaramadı @Yusuf Ensar Ertan. Neyse sağlık olsun. Yarın bir kaç foto daha atacağım konuya.
Aslında sistemi bitirdim, bir tek renklendiriciler ve bir de kablo toplama işi kaldı.
Ben güya hazır sleeve kablolar almıştım ancak o kablolara para verdiğime bin pişman oldum (Berbat işçilikleri var.)
FormatFactory20160605_112815.jpg

Baktım olacak gibi değil, Türkiye'de 2-3 gün arayıp bulamadığım pin sıkma pensesini Amazon'dan almak zorunda kaldım. Aslında Türkiye'de bir tane bulmuş hatta almıştım, fakat bu aldığımın en düşük ayarı- ölçüsü 0.50 olan. Bana lazım olan ise 0.25 olmalıydı.

Şansızlık olacak ya, önceki siparişlerimi Amazon en geç 1 hafta içinde yolluyordu, bu penseyi isteyeli yaklaşık 12 gün oldu ancak henüz beklemekteyim.

Maalesef işe yaramadı @Yusuf Ensar Ertan. Neyse sağlık olsun. Yarın bir kaç foto daha atacağım konuya.
Aslında sistemi bitirdim, bir tek renklendiriciler ve bir de kablo toplama işi kaldı.
Ben güya hazır sleeve kablolar almıştım ancak o kablolara para verdiğime bin pişman oldum (Berbat işçilikleri var.)
Eki Görüntüle 168956
Baktım olacak gibi değil, Türkiye'de 2-3 gün arayıp bulamadığım pin sıkma pensesini Amazon'dan almak zorunda kaldım. Aslında Türkiye'de bir tane bulmuş hatta almıştım, fakat bu aldığımın en düşük ayarı- ölçüsü 0.50 olan. Bana lazım olan ise 0.25 olmalıydı.

Şansızlık olacak ya, önceki siparişlerimi Amazon en geç 1 hafta içinde yolluyordu, bu penseyi isteyeli yaklaşık 12 gün oldu ancak henüz beklemekteyim.
Selam ustad.
Once sakin olmakta fayda var. Sen sistem fotograflari gitti diye uzuluyorsun, ben sistem gitti diye uzuluyorum :). Yani uzuluyoruz hep beraber. Dun sistem acilirken pompayi acmadigi icin, ikinci defa cpu blogunu yakarak, ust seviye gerizekali custom kullanici klubune girmeyi basarmis bulunmaktayim. Anakarti paketletip bugun servise verdim. Artik servis surecini beklemedeyim. Tek tesellimiz allah baska keder vermesin demek oldu. Bu iste sabir en onemli kriter. Customcularin belkide kaderi bu beklemek.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı