Çözüldü Casper BIOS kurulu anakarta MSI BIOS kurulur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kursatasdemir0

Centipat
Merhabalar,

Elimde Casper BIOS kurulu MSI Z170A PC Mate model anakart mevcut. BIOS Casper'a ait olduğundan ve Casper'da sitesinde BIOS sürüm desteği bulundurmadığından Casper Türkiye'nin sunmuş olduğu yetkili servisi arayarak yardım talep ettim. Telefonu açan şahıs BIOS'un ne olduğundan habersiz şekilde, ne bilgi almak istesem cihazı (evet, defalarca "cihaz değil, sadece anakart mevcut" dediğim halde) getirmem gerektiğini söyleyen birisiydi. Konum itibariyle arabam olmadığından çok uzak bir noktada. Bari tahmini ücreti öğreneyim dedim ve "buraya geldiğinizde yardımcı oluruz, iyi günler" şeklinde cevap aldım. Tabii bende yüzlerine kapattım. MSI ile de iletişime geçtim, en azından onlar kargo ücreti karşıladıklarını ve sorun tespit etmek için KDV dahil 171TL ücret istediklerini öne sürdüler.

Benim sizden öğrenmek istediğim, bu anakarttan herhangi bir şekilde Casper BIOS'unu silip, MSI BIOS kurulabilir hale getirmek mümkün mü?

Bu hali ile Casper artık ne tür bir satış stratejisi veya kan emiciliği uyguladı ise, ne BIOS güncelleyebiliyorum, ne RAM MHz değerimi XMP ile orijinal olması gereken değere yükseltebiliyorum, ne de RAM ve işlemcimi OC edebiliyorum. Ekran kartımı denemedim bile, onu da denesem olacağından şüpheliyim ya...

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Burada yazdığımı denemediyseniz deneyin, onu yapamadıysanız bunu uygulayın:
Bunu uyguladıktan sonra, alttakini de indirip belleğin içine klasör değil DOS içindeki dosyaları çıkartın.

BIOS'dan USB boot edip gelen ekranda DOS yazıp enter'a basın ve bekleyin. Güncellerken PDR hatası filan verirse, BIOS içinden BIOS Read/Write Protection veya benzeri varsa disable yapıp kaydedin sonra uygulayın.
BIOS güncellemesi sonrası default yapıp kaydet.

Win 8.1/Win 10 WHQL yazanı disable yap.
Secure boot mode disable yap kaydet. BOOT kısmında dediğim şekilde UEFİ olmadan yazan belleği seçip başlat.
WHQL ile biteni disable yapınca secure boot yok oluyor ayrıca secure boot mode strandard ve custom seçeneği mevcut.

Win 8.1/Win 10 WHQL yazanı disable yap.
Secure boot mode disable yap kaydet. BOOT kısmında dediğim şekilde UEFİ olmadan yazan belleği seçip başlat.
16051991774678838403522187852173.jpg
sanırım yaptım yazmam gereken bir şey kalmadı. Sistemi tuştan kapatıp açacak mıyım?
WHQL olanı disable yapın o zaman otomatik kapanıyorsa.
Çok teşekkür ederim sonunda bios'u güncellemeyi başardım. Çok iyisiniz, iyi akşamlar.

Son düzenleme:
Teşekkür mesajıdır: Arkadaşlar merhaba. Teşekkür etmek için üye oldum. Anakartım sorunluydu düğmeye basınca anakart çalışmaya devam ediyordu. Casper markalı MSI Z170 PC Mate, soruyu soran ve çözümü belirten arkadaşlar sayesinde çözdüm. MSI Z170A PC Mate BIOS indireceğim sayfaya girip istediğim BIOS sürümünü indirip uzantısını bin olarak değiştirdim E7971IMS.bin.

Rufus kullanarak flasha FreeDOS kurdum (MBR olarak kuruldu) Z170A-PC-MATE-CASPER.rar buradan indirdiğim tüm dosyaları flaşa attım anakart BIOS'tan başlangıç olarak legacy seçip flaştan başlattım önce BIOS yedeğini alığ komuta fpt.exe -BIOS -f E7971IMS.bin yazarak başlattım ve kurdu fakat BIOS sorunluydu PC açılınca daha önce bilgisayara kuramadığım MSI Live Update kurup kullanarak BIOS'u tekrar yükledim ve Casper sorunu ile BIOS hatası da ortadan kalktı. Katkısı olan herkese teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı