Çözüldü Casper BIOS kurulu anakarta MSI BIOS kurulur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kursatasdemir0

Centipat
Merhabalar,

Elimde Casper BIOS kurulu MSI Z170A PC Mate model anakart mevcut. BIOS Casper'a ait olduğundan ve Casper'da sitesinde BIOS sürüm desteği bulundurmadığından Casper Türkiye'nin sunmuş olduğu yetkili servisi arayarak yardım talep ettim. Telefonu açan şahıs BIOS'un ne olduğundan habersiz şekilde, ne bilgi almak istesem cihazı (evet, defalarca "cihaz değil, sadece anakart mevcut" dediğim halde) getirmem gerektiğini söyleyen birisiydi. Konum itibariyle arabam olmadığından çok uzak bir noktada. Bari tahmini ücreti öğreneyim dedim ve "buraya geldiğinizde yardımcı oluruz, iyi günler" şeklinde cevap aldım. Tabii bende yüzlerine kapattım. MSI ile de iletişime geçtim, en azından onlar kargo ücreti karşıladıklarını ve sorun tespit etmek için KDV dahil 171TL ücret istediklerini öne sürdüler.

Benim sizden öğrenmek istediğim, bu anakarttan herhangi bir şekilde Casper BIOS'unu silip, MSI BIOS kurulabilir hale getirmek mümkün mü?

Bu hali ile Casper artık ne tür bir satış stratejisi veya kan emiciliği uyguladı ise, ne BIOS güncelleyebiliyorum, ne RAM MHz değerimi XMP ile orijinal olması gereken değere yükseltebiliyorum, ne de RAM ve işlemcimi OC edebiliyorum. Ekran kartımı denemedim bile, onu da denesem olacağından şüpheliyim ya...

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Burada yazdığımı denemediyseniz deneyin, onu yapamadıysanız bunu uygulayın:
Bunu uyguladıktan sonra, alttakini de indirip belleğin içine klasör değil DOS içindeki dosyaları çıkartın.

BIOS'dan USB boot edip gelen ekranda DOS yazıp enter'a basın ve bekleyin. Güncellerken PDR hatası filan verirse, BIOS içinden BIOS Read/Write Protection veya benzeri varsa disable yapıp kaydedin sonra uygulayın.

Telefondan yazıyorum, oldu mu şimdi bu? sistemi kapat aç yapayım mı? Yoksa buraya yazmam gereken bir şey var mı?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200613-173556.jpg
    Screenshot_20200613-173556.jpg
    114 KB · Görüntüleme: 46
Kapatıp açın, BIOS'a girip optimize veya optimal default yapın kaydedin.
Son durum nedir?

Geç cevap için kusura bakmayın, kardeşimin doğum günü için ayrılmam gerekmişti. BIOS şu an güncellendi, ne desem eli öpülesi insansın 😊 Günlerdir kaç forumda platformda kaç insan yardımcı olmayı denedi çözememişti şu sorunu. BIOS'un güncellenmesine şu an aşırı sevinçliyim ve CPU-Z ile kontrolümde Casper ile alakalı bir şey görememekteyim (AIDA64 deneme sürümüm bitmiş, oradan kontrol edemedim). BIOS arayüzünün değişmesini bekliyordum fakat değişmemiş, olsun önemli değil. Umarım bu BIOS güncellemesi sayesinde Casper lanetinden gerçekten kurtulabilmişimdir. Şimdi hemen XMP aktifleştirerek RAM MHz değerimi anakartımın ve RAM'imin desteklediği 3000MHz CL16 değerine çıkartmaya çalışacağım.
Buraya şu şekilde Link bırakayım, sırf detaya ineceğim diye destan gibi yazı yazacağıma video ile benim yanlış yorumlamış olma ihtimalime karşın olan kısımları kendi gözünüzle görerek ve ne ile karşılaştığımı izleyip daha sağlıklı çözümler üretebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
İlk olarak güncellemeyi dediğim yazıyı sildikten sonra yapabildin değil mi? Farklı bir işlem olmadı?
CPU ile dediğiklerin doğru ancak farketmediğin CPU frekansını yükseltince OC oluyor. RAM frekansını da yükseltirsen OC olur.
RAM desteğin 2133, bunun yukarısı OC'ye giriyor. OC de sistemin destek limitini aşıyor. İşlemciyi 7. nesile yükseltirsen de 2400'e sadece stabil çıkarsın. Bu konuyu zaten RAM veya frekanslarla ilgili sorununu çözmek için değil BIOS güncellemesi sorununu çözmek için cevpladım. Bunlar çözülecke diye değil yani :) Anakartın da Z170 yazdığına bakarak kaliteli zannederek belki almışsındır ancak mate serileri düşük profiller için üretildi bunları bilgisi olmayan kaçırıyor bu tür noktaları :)

İlk olarak güncellemeyi dediğim yazıyı sildikten sonra yapabildin değil mi? Farklı bir işlem olmadı?
CPU ile dediğiklerin doğru ancak farketmediğin CPU frekansını yükseltince OC oluyor. RAM frekansını da yükseltirsen OC olur.
RAM desteğin 2133, bunun yukarısı OC'ye giriyor. OC de sistemin destek limitini aşıyor. İşlemciyi 7. nesile yükseltirsen de 2400'e sadece stabil çıkarsın. Bu konuyu zaten RAM veya frekanslarla ilgili sorununu çözmek için değil BIOS güncellemesi sorununu çözmek için cevpladım. Bunlar çözülecke diye değil yani :) Anakartın da Z170 yazdığına bakarak kaliteli zannederek belki almışsındır ancak mate serileri düşük profiller için üretildi bunları bilgisi olmayan kaçırıyor bu tür noktaları :)

Evet BIOS güncellemede bir problem çıkmadı. Casperdan da tamamen kurtulmuşum. Artık MSI BIOS'a sahip MSI anakart. Konuyu çözdünüz zaten de buna yardım etmek için gelmiştiniz teşekkürler.

Sadece merak ettiğim, sitesinde şu şekilde 3200MHz desteklediğini söylemekte. Yani ben ramlerimi bu değerde kullanabilmem için işlemciye overclock yapmak mı zorundayım?

(biraz saçma geldi. Videoda söylememişim fakat saat hızını 120.00a çektiğimde RAM MHz değerimi 2733MHz'e ayarlayabileceğimi söylemekte. Tabii bunu yaparsam da CL değerinin 17'ye yükseleceği yazıyor. Ramler 3000MHz CL16. Kafam pek almadı bu konuyu doğrusu.)

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200614-164228.jpg
    Screenshot_20200614-164228.jpg
    20,8 KB · Görüntüleme: 55
Evet BIOS güncellemede bir problem çıkmadı.
Problem çıkmadı değil, sadece dediğimi yapınca mı güncellendi? Evet / Hayır?
Konuyu çözdünüz zaten de buna yardım etmek için gelmiştiniz teşekkürler.
Rica ederim.
Sadece merak ettiğim, sitesinde şu şekilde 3200MHz desteklediğini söylemekte. Yani ben ramlerimi bu değerde kullanabilmem için işlemciye overclock yapmak mı zorundayım?
Öyle her yazana bakılarak sistem toplanmıyor maalesef. O şekilde olsaydı toplalam konuları olmazdı. Hataların çoğu da bilinçsiz toplamalardan çıkıyor zaten.
RAM MHz değerimi 2733MHz'e ayarlayabileceğimi söylemekte.
Çekersen de gördüğün gibi açılmıyor. Nedeni de yukarıda bahsettiğimden dolayı.

Problem çıkmadı değil, sadece dediğimi yapınca mı güncellendi? Evet / Hayır?

Rica ederim.

Öyle her yazana bakılarak sistem toplanmıyor maalesef. O şekilde olsaydı toplalam konuları olmazdı. Hataların çoğu da bilinçsiz toplamalardan çıkıyor zaten.

Çekersen de gördüğün gibi açılmıyor. Nedeni de yukarıda bahsettiğimden dolayı.

Evet, sadece dediğiniz şekilde o Text dosyasının adını düzeltip aynı işlemi tekrarladım. Ekstra herhangi bir işlem uygulamadım. Yardımlarınız için tekrardan teşekkürler.

(işlemci saat hızına dokunmadan sadece RAM overclock mümkün mü? 😅)

Geri
Yukarı