Çözüldü Casper Excalibur G900 düşük performans

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

firedgeneral

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, bu konunun daha önce de açılmış olduğunun farkındayım ve ilgili postları birkaç aydır okuyorum ancak en sonunda kendim de bir konu açma gereği duydum. Geçen senenin Ekim ayında bir Casper Excalibur G900 laptop satın aldım. Açtığım andan itibaren performansında bir sorun olduğunu fark ettim, içinde RTX2060, i7 10. nesil işlemci ve 16 GB RAM olan bir bilgisayara göre oyunlarda hiç iyi FPS vermiyordu. Afterburner indirip kontrol ettiğimde de değerlerinin normal olmadığını fark ettim, ekran kartı GTA 5'de bile ancak %50-60 civarlarında kullanım gösteriyor, işlemcisi ise oyunu açtıktan daha 1-2 dakika sonra hemen 97 derece civarlarına çıkıyor. Lafı kısa keseceğim, bunların üstüne bilgisayarı toplam 5 defa servise gönderdim. Demin servisten mesaj geldi, 5. defa hiçbir sorunu yok, FPS veya darboğaz sorunu görülmedi, Intel işlemcilerde 99 derece normal kabul edilmektedir diyerek geri gönderiyorlar. Ancak bu laptopta ve bir üst - alt modellerinde benzer problem yaşayanlar olduğunu gördüm bu forumda, bu konuda daha ne yapılabilir, bu sorun nasıl çözülür, becerebilen veya bir yol gösterebilecek var mı acaba? En son bilgisayarı MediaMarkt'ın çözüm merkezi aracılığıyla servise yolladım, onlar da süreci yakından takip edeceklerini söylediler ancak yine de Casper servisi bir rapor vermediği sürece herhangi bir işlem yapmayı reddediyorlar.
Çözüm olarak öbür postlarda bir RAM daha takılarak dual channel yapılması söylenmiş ama bu sorunu kökünden çözer mi bilmiyorum ve açıkçası bu kadar para vermişken bir 700 lira daha bayılıp yine ortada kalmak istemiyorum, yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Çözüm
Bilgisayarlarınızda Undervolt var mı, HWMonitor ile işlemci offset değerlerine bakabilir misiniz?
Ben 9.nesil işlemcili G770 aldığımda kendim yapmıştım fakat 10.nesil işlemcilerin bulunduğu çoğu dizüstünde buna izin verilmiyor.
Bilgisayar şu an elimde değil ancak geldiği zaman dediğiniz değerleri kontrol edebilirim.
Zar zor da olsa bilgisayarı iade etmeyi başardım, bundan sonra Casper almayı aklından bile geçirenlere tavsiyem, kesinlikle böyle bir şey yapmamaları. Özelliklerinin çok iyi olduğunu düşündüğüm için aldığım Excalibur bilgisayarı aldığımdan beri doğru düzgün kullanamadım, oyun bilgisayarı olarak satılan laptopta adam gibi oyun bile oynayamadım. Eğer bilgisayarı yeni aldıysanız ve kutusu henüz açık değilse düşünmeden iade edin, eğer çoktan açtıysanız ve buraya geldiyseniz geçmiş olsun, umarım bir çözümünü bulursunuz.
Zar zor da olsa bilgisayarı iade etmeyi başardım, bundan sonra Casper almayı aklından bile geçirenlere tavsiyem, kesinlikle böyle bir şey yapmamaları. Özelliklerinin çok iyi olduğunu düşündüğüm için aldığım Excalibur bilgisayarı aldığımdan beri doğru düzgün kullanamadım, oyun bilgisayarı olarak satılan laptopta adam gibi oyun bile oynayamadım. Eğer bilgisayarı yeni aldıysanız ve kutusu henüz açık değilse düşünmeden iade edin, eğer çoktan açtıysanız ve buraya geldiyseniz geçmiş olsun, umarım bir çözümünü bulursunuz.
Ne düşünüyorlardı takarken aceb? İlginç gerçekten, insan özelleştirme sayfasına bir açıklama koyar RAM'leri Single takıyoruz birader diye 😒

Benim G770'e çift kanal takmışlar neden acaba?

Turbo Fan modunu açmıyor musun ?
Merhaba. Bahsettiği arkadaş benim. 93 derece Gaming mod Valorant'ta gordum, textte oynuyorum. Ben de cok çektim Intel'i bırakınca BIOS'dan bıraktım, FPS düzeldi. Bir de tek slot benim de, cift yapınca inşallah daha da artacak.
Acaba bios a nasıl girebilirim ve bios içerisinde dediğinizi nasıl yapabilirim ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı