Casper Excalibur G900 düşük FPS

Hocam sistemlerde sizin onboard ekran kartınız ve RTX2060 ortak kullanlıyor. Çoğu laptopta var ama ağır oyunlarda %99 2070 %1 onboard ekran kartı kullanıyorsa LoL CS:GO Valorant gibi oyunlarda ekran kartının %50-60'ını kullanıyor gerek duymadığı için. Bu biraz FPS kaybına neden olur bende de aynı sorun var ama çok Online oynamadığım için umursamıyorum. RDR2 gibi ağır oyunlar oynadığınızda FPS'nin internetteki testlerdeki gibi olduğunu göreceksiniz.

Bir kişi harici monitöre çözerek çözmüştü bu olayı benim profilde konusu var bir bakar mısın?

Hocam sistemlerde sizin onboard ekran kartınız ve RTX2060 ortak kullanlıyor. Çoğu laptopta var ama ağır oyunlarda %99 2070 %1 onboard ekran kartı kullanıyorsa LoL CS:GO Valorant gibi oyunlarda ekran kartının %50-60'ını kullanıyor gerek duymadığı için. Bu biraz FPS kaybına neden olur bende de aynı sorun var ama çok Online oynamadığım için umursamıyorum. RDR2 gibi ağır oyunlar oynadığınızda FPS'nin internetteki testlerdeki gibi olduğunu göreceksiniz.

Bir kişi harici monitöre çözerek çözmüştü bu olayı benim profilde konusu var bir bakar mısın?

Televizyona bağlayıp HDMI ile öyle öğrenebilir miyim çözülüp çözülemeyeceğini.

Ben ikinci slota RAM taktırdım performansı arttı CS:GO low ayarlarda 1024x768 çözünürlükte 200-240 arası FPS alıyordum şimdi ise 350-450 arası değişiyor. Buna monitörde oynamam da etki ediyor ama muhtemelen. Ama şöyle bir sorun var GTA 5'te anlık FPS düşüşleri yaşıyorum oynadığım ayarlarda şehir içinde 80-100 arası oynatıyor normal olarak ama birden 50 ye düşüyor neden bilmiyorum.

Ben ikinci slota RAM taktırdım performansı arttı CS:GO Low ayarlarda 1024X768 çözünürlükte 200-240 arası FPS alıyordum şimdi ise 350-450 arası değişiyor. Buna monitörde oynamam da etki ediyor ama muhtemelen. Ama şöyle bir sorun var GTA 5'te anlık FPS düşüşleri yaşıyorum oynadığım ayarlarda şehir içinde 80-100 arası oynatıyor normal olarak ama birden 50'ye düşüyor neden bilmiyorum.

FPS sabitlemeyi dene bir.

Evet denersin bir MSI Afterburner indirip işlemci ve ekran kartını yüzde olarak kaç kullandığına bak önce laptopta. Sonra televizyona bağlayıp bak değerlere sonra yaz bakalım. Bende de aynı sorun var mesela LoL'den kalktım ekran kartını %30 kullandı 4 saat boyunca.

FPS sabitlemeyi dene bir.

Evet denersin bir MSI Afterburner indirip işlemci ve ekran kartını yüzde olarak kaç kullandığına bak önce laptopta. Sonra televizyona bağlayıp bak değerlere sonra yaz bakalım. Bende de aynı sorun var mesela LoL'den kalktım ekran kartını %30 kullandı 4 saat boyunca.
V-sync den mi bahsediyorsunuz?

2 Ay önce Casper Excalibur G900 serisi laptoptan satın aldım. İnternette izledigim testlerde gördüğüm performansı alamıyorum. LoL'de 140-150 FPS hatta daha düşük olduğu da oluyor. Dying Light tarzı oyunlarda 60'ı zor görüyorum. Bir şeyi yanlış kurmuş olabilir miyim?
Sistem özellikleri:
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 2060.
RAM: Kingston 16 GB 3200 MHz.
İşlemci: İnter Core i7-10750H 2.60GHz.
240 GB SS.
1TB HDD.
NVİDİA denetim masasından dikey veya düşey senkronizasyonu kapat. Oyundan da VSYNC veya dikey senkronizasyonu kapat. LOL, Valorant, CS:GO gibi oyunlardaki FPS artışını kendin görürsün :)

Merhaba Dying Light'da zaten optimizasyondan çok sorun yaşayan var. Bende Dying Light'da benzer sorun yaşıyordum çözümü şöyle buldum:
Oyuna girin sonra alt tab yapın görev yöneticini açın, ayrıntılardan sekmesinden dyinglight.exe'yi bulun sağ tık yapıp öncelik ayarla diyip gerçek zamanda veya yükseği seçin.
Bu sayede ben GPU kullanımını % 55 60 tan %90 üstüne çıkardım dolayısıyla fps de 100 civarına çıktı.

başka neler yaptın be 3060 lı i7 11600h da alo tarzı oyunda 250 fps alıyor ram bu arada 16 gb

Başka neler yaptın be 3060'lı i7 11600H da alo tarzı oyunda 250 FPS alıyor RAM bu arada 16 GB.

Uzun zaman boyunca araştırmalarıma göre Single channel (tek kanal) RAM'den kaynaklı bir sorun bu. Bir adet 16 GB RAM daha takıp Dual channel olarak çalıştırırsanız %90 ihtimalle sorununuz çözülür. Bir de BIOS'tan ınternal Graphics'i Auto'dan disable seçeneğine alırsanız Intel ekran kartı devre dışı kalıyor (masaüstü dahil) bu sayede FPS'te bayağı bir artış sağlayabilirsiniz.

Uzun zaman boyunca araştırmalarıma göre Single channel (tek kanal) RAM'den kaynaklı bir sorun bu. Bir adet 16 GB RAM daha takıp Dual channel olarak çalıştırırsanız %90 ihtimalle sorununuz çözülür. Bir de BIOS'tan ınternal Graphics'i Auto'dan disable seçeneğine alırsanız Intel ekran kartı devre dışı kalıyor (masaüstü dahil) bu sayede FPS'te bayağı bir artış sağlayabilirsiniz.
Bende biosda ayar çikmıyor onun için bir bilgin var mıdir

Yeni konular

Geri
Yukarı