Çözüldü Casper G770 Power throttling nasıl düzeltilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Erenberkk

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, son 3 ay içinde eskiden oynadığım hiçbir oyunu oynayamaz oldum girdiğim her oyun 10-15 dakika oynatıp hiçbir hata vermeden atıyor, Intel XTU indirip kontrol etmek istedim, Power throttling olduğunu gördüm ve bilgisayar servisten yeni geldi bu sebepten ötürü hala aynı sorun devam etmekte bunu nasıl çözebilirim?

throttling.png

Çözüm
İnternetten bakarak yaptım ne kadar oldu bilmiyorum ama buyurun.
İnternetten bakarak yapmayın. Bilinçsizce bir sonuç olabilir. Her değer her sisteme uymaz. BİOS güncellemesi ile bile değişebilir.

Yine de yapmışsınız ama ayarlar uygulanmış. Ancak videodaki arkadaş pek bilgili değilmiş. Neyse yine de buradan devam edelim. Nasıl Undervolt edildiğini az çok anladınız bence.
CPU Core'a -160
CPU Cache aynı kalsın.
İntel GPU -60
iGPU Unslice -60
System Agent -40 olacak şekilde ayarlayın.

Sol alt köşedekileri de yüksek ihtimalle videodaki adam yaptırdı. 41 41 40 40 ayarlayın. O adamın yaptırdığı ayarı işlemci reddediyor ama haberi yok.

5 birimin 5'inin de IccMax değerini maksimuma çekin.

Tablonun altındaki "Disable and Lock Turbo Power Limits" tikini işaretleyin.

Ana Ekran ve TPL sekmesini de atın. Bilgisayarınızı en iyi hale getireyim.
İnternetten bakarak yapmayın. Bilinçsizce bir sonuç olabilir. Her değer her sisteme uymaz. BİOS güncellemesi ile bile değişebilir.

Yine de yapmışsınız ama ayarlar uygulanmış. Ancak videodaki arkadaş pek bilgili değilmiş. Neyse yine de buradan devam edelim. Nasıl Undervolt edildiğini az çok anladınız bence.
CPU Core'a -160
CPU Cache aynı kalsın.
İntel GPU -60
iGPU Unslice -60
System Agent -40 olacak şekilde ayarlayın.

Sol alt köşedekileri de yüksek ihtimalle videodaki adam yaptırdı. 41 41 40 40 ayarlayın. O adamın yaptırdığı ayarı işlemci reddediyor ama haberi yok.

5 birimin 5'inin de IccMax değerini maksimuma çekin.

Tablonun altındaki "Disable and Lock Turbo Power Limits" tikini işaretleyin.

Ana Ekran ve TPL sekmesini de atın. Bilgisayarınızı en iyi hale getireyim.
Bu arada muhtemelen sorununuzu bu mesajım çözecek ancak çözmezse de paniğe gerek yok. Her şekilde çözmüş olacağım. Basit bir Throttling çünkü.
Tpl sekmesinde:
Şimdi jeton düştü. PL4'ü kilitlemişler. Bir şeyler yapalım düzelme potansiyeli var. PL1'deki clamp tikini kaldırın. PL1'i 100.
PL2'yi de 100 ayarlayın.

Power limit 4 kısmında 0 yazan kutuların en sağında bir kutu var. Onu tikleyin.

Sağ alttaki Apply'a basmayı unutmayın.

ThrottleStop ana ekranında:

Bd prochot tikini kaldırın.

Sol en alt köşedeki Save tuşuna basmayı unutmayın.

Bir böyle dener misiniz?

5 dakikalık testin 3üncü dakikasında Power throttling oldu.

Açtım bir de oyun oynarken deneyeceğim bakalım, böyle giders Casper'dan değişim isteyeceğim.
Oyunda pek can sıkıcı olacağını sanmam.

Bu arada ThrottleStop ayarları şu an uygulanmış olduğu için uygulamayı kapatın. HWINFO yükleyin.

HWINFO uygulamasında İntel Core İ5 9300H Limit Reasons diye bir yer var. Sensörler bölümünde. Orada Power Throttling olurken ki ekran görüntüsünü atın.

> işareti ile gösterilen her yeri açarak atın hocam.

Sebebi daha ayrıntılı görebiliriz.

Bu arada ThrottleStop ayarları şu an uygulanmış olduğu için uygulamayı kapatın. HWiNFO yükleyin.

HWiNFO uygulamasında Intel Core i5 9300H limit reasons diye bir yer var. Sensörler bölümünde. Orada Power throttling olurken ki ekran görüntüsünü atın.

> İşareti ile gösterilen her yeri açarak atın hocam.

Oyunda da aynı şekilde misal olarak Valorant'ta 160-170 alıyorum Power throttling olunca 80-100e düşüyor. Programı da indirip atacağım.

Bu arada ThrottleStop ayarları şu an uygulanmış olduğu için uygulamayı kapatın. HWiNFO yükleyin.

HWiNFO uygulamasında Intel Core i5 9300H limit reasons diye bir yer var. Sensörler bölümünde. Orada Power throttling olurken ki ekran görüntüsünü atın.

> İşareti ile gösterilen her yeri açarak atın hocam.

Hocam dediğiniz yerden ekran görüntüsünü bırakayım şuraya.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    108 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
Oyunda da aynı şekilde misal olarak Valorant'ta 160-170 alıyorum Power throttling olunca 80-100e düşüyor. Programı da indirip atacağım.

Hocam dediğiniz yerden ekran görüntüsünü bırakayım şuraya.
Hocam şuradaki kısımları tamamen açar mısınız?

Screenshot_20210719_183041_com.android.chrome_edit_16278556446994.jpg

Bu sayede sorunu görebilirim. Ban yemiştim cevap veremedim.

Pardon onu unutmuşum.
Bu tuhaf sorunu neden herkes yaşıyor şu günlerde bir anlasam. Bu sorun hakkında neredeyse hiçbir bilgi yok. Programın geliştiricisine soracağım şimdi. Çünkü bunun nasıl giderileceğini ben de bilmiyorum. Sisteminize yaptığım ayarlamalar neticesinde bu tarz işlemci yavaşlatmalarını yaşamamanız gerekiyor. Power Limit 4'ün 0 olmasının yanı sıra sanırım sorun PL3 limitinde ve bu limiti maalesef biz değiştiremiyoruz. Bu sorunu giderebileceğim başka bir yol arıyorum. Araştırmadayım. Yine de geliştiriciyi etiketleyeceğim.

@unclewebb

Konu sahibinin attığı en son fotoğrafa bakar mısınız?

Package-Level RAPL/PBM PL2, PL3 problemi var sanırım sisteminin. Konu sahibi oyundayken 3. Dakikadan itibaren Power Throttling meydana geliyor. Bunu nasıl giderebiliriz?

PL3 çoğu sistem için kilitli ve sanırım ThrottleStop'un bu sürümünde (9.3) bu ayarlama yok.
Bu tuhaf sorunu neden herkes yaşıyor şu günlerde bir anlasam. Bu sorun hakkında neredeyse hiçbir bilgi yok. Programın geliştiricisine soracağım şimdi. Çünkü bunun nasıl giderileceğini ben de bilmiyorum. Sisteminize yaptığım ayarlamalar neticesinde bu tarz işlemci yavaşlatmalarını yaşamamanız gerekiyor. Power Limit 4'ün 0 olmasının yanı sıra sanırım sorun PL3 limitinde ve bu limiti maalesef biz değiştiremiyoruz. Bu sorunu giderebileceğim başka bir yol arıyorum. Araştırmadayım. Yine de geliştiriciyi etiketleyeceğim.

@unclewebb

Package-Level RAPL/PBM PL2, PL3 problemi var sanırım sisteminin. Konu sahibi oyundayken 3. Dakikadan itibaren Power Throttling meydana geliyor. Bunu nasıl giderebiliriz?

PL3 çoğu sistem için kilitli ve sanırım ThrottleStop'un bu sürümünde (9.3) bu ayarlama yok.
Kendisiyle konuştum. Gelen yanıt:
"Bazı dizüstü bilgisayarlarda, ThrottleStop'un çözemediği güç sınırı azaltma sorunları vardır. Dizüstü bilgisayar modeli hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Yaşadığım yerde o laptopları satmıyorlar.

Ona Intel XTU'dan çıkmasını ve yalnızca ThrottleStop'u kullanmasını söylerdim. Her iki programı aynı anda çalıştırmak iyi değildir. Oyun oynarken bilgisayarının nasıl çalıştığını görebilmem için ThrottleStop'ta Günlük Dosyası seçeneğini açmalı.

Windows, ThrottleStop'un çalışmasını engelleyebilecek bir sürücü kullanır. DPTF sürücüsünün nasıl kaldırılacağı aşağıda açıklanmıştır. Bu yardımcı olabilir."

Özetle maalesef bu sorunu değerli hocam Unclewebb bile çözümü yok diyor. Geçmiş olsun. Bu sorunun çözümü yok @Erenberkk

Son düzenleme:
Bu tuhaf sorunu neden herkes yaşıyor şu günlerde bir anlasam. Bu sorun hakkında neredeyse hiçbir bilgi yok. Programın geliştiricisine soracağım şimdi. Çünkü bunun nasıl giderileceğini ben de bilmiyorum. Sisteminize yaptığım ayarlamalar neticesinde bu tarz işlemci yavaşlatmalarını yaşamamanız gerekiyor. Power limit 4'ün 0 olmasının yanı sıra sanırım sorun PL3 limitinde ve bu limiti maalesef biz değiştiremiyoruz. Bu sorunu giderebileceğim başka bir yol arıyorum. Araştırmadayım. Yine de geliştiriciyi etiketleyeceğim.

@unclewebb

Package-level RAPL/PBM PL2, PL3 problemi var sanırım sisteminin. Konu sahibi oyundayken 3. dakikadan itibaren Power throttling meydana geliyor. Bunu nasıl giderebiliriz?

"Bazı dizüstü bilgisayarlarda, ThrottleStop'un çözemediği güç sınırı azaltma sorunları vardır. Dizüstü bilgisayar modeli hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Yaşadığım yerde o laptopları satmıyorlar.

Ona Intel XTU'dan çıkmasını ve yalnızca ThrottleStop'u kullanmasını söylerdim. Her iki programı aynı anda çalıştırmak iyi değildir. Oyun oynarken bilgisayarının nasıl çalıştığını görebilmem için ThrottleStop'ta günlük dosyası seçeneğini açmalı.

Windows, ThrottleStop'un çalışmasını engelleyebilecek bir sürücü kullanır. Dptf sürücüsünün nasıl kaldırılacağı aşağıda açıklanmıştır. Bu yardımcı olabilir."

Özetle maalesef bu sorunu değerli hocam unclewebb bile çözümü yok diyor. Geçmiş olsun. Bu sorunun çözümü yok @Erenberkk

Teşekkür ederim her şey için sağ olun:/
Bu tuhaf sorunu neden herkes yaşıyor şu günlerde bir anlasam. Bu sorun hakkında neredeyse hiçbir bilgi yok. Programın geliştiricisine soracağım şimdi. Çünkü bunun nasıl giderileceğini ben de bilmiyorum. Sisteminize yaptığım ayarlamalar neticesinde bu tarz işlemci yavaşlatmalarını yaşamamanız gerekiyor. Power limit 4'ün 0 olmasının yanı sıra sanırım sorun PL3 limitinde ve bu limiti maalesef biz değiştiremiyoruz. Bu sorunu giderebileceğim başka bir yol arıyorum. Araştırmadayım. Yine de geliştiriciyi etiketleyeceğim.

@unclewebb

Package-level RAPL/PBM PL2, PL3 problemi var sanırım sisteminin. Konu sahibi oyundayken 3. dakikadan itibaren Power throttling meydana geliyor. Bunu nasıl giderebiliriz?

Ona Intel XTU'dan çıkmasını ve yalnızca ThrottleStop'u kullanmasını söylerdim. Her iki programı aynı anda çalıştırmak iyi değildir. Oyun oynarken bilgisayarının nasıl çalıştığını görebilmem için ThrottleStop'ta günlük dosyası seçeneğini açmalı.

Windows, ThrottleStop'un çalışmasını engelleyebilecek bir sürücü kullanır. Dptf sürücüsünün nasıl kaldırılacağı aşağıda açıklanmıştır. Bu yardımcı olabilir."

Özetle maalesef bu sorunu değerli hocam unclewebb bile çözümü yok diyor. Geçmiş olsun. Bu sorunun çözümü yok @Erenberkk

Hocam bir güncelleme yapayım quickcpu adlı programdan bir undervolt yaptım sizin verdiğiniz ayarlarda 3.99 GHz çalışırken 1 saatlik testte Power throttling vermedi bilginiz olsun.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim her şey için sağ olun:/

Hocam bir güncelleme yapayım quickcpu adlı programdan bir undervolt yaptım sizin verdiğiniz ayarlarda 3.99 GHz çalışırken 1 saatlik testte Power throttling vermedi bilginiz olsun.
Araştırayım. Ayarlarınızı atar mısınız? Ekran görüntüleri ile. Belki bir bug olabilir ThrottleStop'da.

Geri
Yukarı