Casper laptop aşırı ısınıyor

rakibaliksofrasi

Femtopat
Merhabalar 2016'da almış olduğum Casper laptopu kullanmaktayım.
Son zamanlarda birçok oyunda normalden daha az FPS almaktaydım. Afterburner ile kontrol ettiğimde CPU(i7 6500U) sıcaklıklarının 95, GPU(GTX950M) sıcaklığının 92 derecede gezdiğini gördüm. Normalde 2.5 GHz (Boost ile 3.1 GHz) olan i7 6500U işlemcim örneğin Sniper Ghost Warrior 2 isimli oyunda en düşük ayarlar ve çözünürlükte bu yüksek sıcaklıklardan dolayı sanırım 1.4, 1.5 GHz ile çalışıyor. Bunun üzerine Arctic MX-4 termal macun alarak uygulama yaptım, fanları vs. temizledim. Ancak herhangi bir değişiklik olmadı işlemcim 95-96 GPU 91-92 seviyelerinde çalışıyor. Sizin düşüncelerinizi almak isterim pek çok performans ayarları, termal macun değişimleri, temizlikler, sistemi sıfırlamak vs. her şeyi denedim. Sizce problemi nasıl çözebilirim daha doğrusu çözmem için bir yol var mıdır? Şimdiden teşekkürler sistem özelliklerini de buraya bırakıyorum.

Casper CN-V8x6500X.
Intel i7 6500U.
NVIDIA GTX950M 4 GB.
16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar 2016'da almış olduğum Casper laptopu kullanmaktayım.
Son zamanlarda birçok oyunda normalden daha az FPS almaktaydım. Afterburner ile kontrol ettiğimde CPU(i7 6500U) sıcaklıklarının 95, GPU(GTX950M) sıcaklığının 92 derecede gezdiğini gördüm. Normalde 2.5 GHz (Boost ile 3.1 GHz) olan i7 6500U işlemcim örneğin Sniper Ghost Warrior 2 isimli oyunda en düşük ayarlar ve çözünürlükte bu yüksek sıcaklıklardan dolayı sanırım 1.4, 1.5 GHz ile çalışıyor. Bunun üzerine Arctic MX-4 termal macun alarak uygulama yaptım, fanları vs. temizledim. Ancak herhangi bir değişiklik olmadı işlemcim 95-96 GPU 91-92 seviyelerinde çalışıyor. Sizin düşüncelerinizi almak isterim pek çok performans ayarları, termal macun değişimleri, temizlikler, sistemi sıfırlamak vs. her şeyi denedim. Sizce problemi nasıl çözebilirim daha doğrusu çözmem için bir yol var mıdır? Şimdiden teşekkürler sistem özelliklerini de buraya bırakıyorum.

Casper CN-V8x6500X.
Intel i7 6500U.
NVIDIA GTX950M 4 GB.
16 GB RAM.
Fan temizliği ve termal macun sonrası bir şey değişmemesi şaşırtıcı.

Aslında pek çok şey denedim termal macundan umudum vardı ama ciddi anlamda hiçbir şeyi değiştirmedi. Hatta az veya fazla sürmüş olabilirim ya da dağıtmasını kötü yapmış olabilirim diye yine sorunu kendimde arayarak birkaç farklı kombinasyonla termal macunu denedim ancak değişim olmadı maalesef
Tam da sorunuzun cevabını yazıyormuşum :)

Termal macunu nasıl uyguladığınız önemli nokta şeklinde uyguladıysanız tam verim elde edemezsiniz özellikle laptoplarda bu husus önemli işlemcinin her yerine eşit yayılması gerekiyor.
Daha sonrasında fanların çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz kullanıma bağlı Fan'da RPM düşüşü olmuş olabilir buna da dikkat edilmesi gerekir. Son olarak çift fanlı laptop soğutucusu şimdilik iş görebilir diğerlerini yapamayacak durumdaysanız.

Termal macunu bir spatula yardımı ile eşit şekilde dağıtarak uyguladım . Nokta şeklinde sıkıp uygulamadım. Tek fanlı bir soğutma bloğu var ve çalışıyor. Hem stand hem fanları için Tx Red Alert 2 kullanıyorum hali hazırda.Bunun yanında ortam sıcaklığının da etkisi olacağını düşünerekten vantilatörle belli bir sıcaklıkta tutmaya çalışıyorum bilgisayarın etrafını ancak maalesef ki hiçbir artı göremiyorum.

Notebook fan Control programı var. Bende de aynı işelemci var. Stok ayalarda 95 derecelere çıkarken bu programda fanı daha yükseğe alıyorum. Bu şekilde maks 80 derece oluyor. Ekran kartı da 75 derece. Fanı bozmayı göze almıştım ama 1.5 yıldır sıkıntısız çalışıyor. Aklınızda bulunsa bozulma şansıda var.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı