Casper laptop boşta 98 derece!

muhammedsc25

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba sevgili arkadaşlar. Öncelikle foruma az önce kaydoldum ve bir sıkıntıma çözüm aramaktayım. Casper TWH model bir laptopum var ve işlemci (i7 2630QM) sıcaklığı boştayken dahi en ufak kullanımda 98 dereceye çıkıyor. Kendi halindeyken en soğuk hali 77 derece. Ekran kartım (GT540M) ise 45 derecede seyrediyor. Fan temizliği ve termal macun değişimini daha yeni yaptım ki yıllardır yaptığım bir işlemdir. Çözüm önerisi olan var mıdır? Ne yapmalıyım? Nasıl kurtulabilirim bu problemden?

İşlemci değiştirdim sıkıntı aynı şekilde devam ediyor.

BIOS'ta bu durumla ilgili herhangi bir ayar mevcut değil. Herhangi bir BIOS güncellemesi mevcut değil. Çözüm önerisi olan veya böyle bir durum yaşayan abilerim ablalarım ve kardeşlerim tavsiyelerinizi bekliyorum.

Çok kez yaptıysan aşınmıştır blok artık iyi temas etmiyordur vidalar bozulmuştur iyi sıkılamıyordur
Kastım bu cihaz için çok kez yaptığım değildi hocam. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. Çevremde sürekleri beni bilenler bu işleri bana yaptırır. Aynı zamanda laptop alıp satıyorum. Sürekli elimden bir çok sıkıntıda cihaz geçti ancak böylesine daha önce rastlamadım. Ama düşündüğünüz benimde aklıma geldi ve yeni bir soğutucu blok siparişi verdim ve denedim. Sonuç değişmedi

Değiştirip denediğiniz işlemci hangi işlemciydi?
i3 2328 hocam

Kastım bu cihaz için çok kez yaptığım değildi hocam. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. Çevremde sürekleri beni bilenler bu işleri bana yaptırır. Aynı zamanda laptop alıp satıyorum. Sürekli elimden bir çok sıkıntıda cihaz geçti ancak böylesine daha önce rastlamadım. Ama düşündüğünüz benimde aklıma geldi ve yeni bir soğutucu blok siparişi verdim ve denedim. Sonuç değişmedi

i3 2328 hocam
Anladım dostum. Sanırım yeni taktığın işlemci uymadı.
Bahsettiğimiz işlemciler i3 ve i7, bu blok i3'ü soğutmak için tasarlandı ise i7'ye yetersiz kalacaktır illa.

Fanlarda bir sıkıntı var mı?
Hiçbir sıkıntı yok. Çalışıyor hocam

Anladım dostum. Sanırım yeni taktığın işlemci uymadı.
Bahsettiğimiz işlemciler i3 ve i7, bu blok i3'ü soğutmak için tasarlandı ise i7'ye yetersiz kalacaktır illa.
Stok işlemcisi zaten başlıkta yazdığım gibi i7 2630QM modeli hocam. Ben deneme amaçlı i3 taktım ama ona rağmen sıcaklık 80 derecenin altına inmedi

Yani hocam bu işlemcide de yine yüksek sıcaklıklar veriyorsa soğutma sisteminden başka bir seçenek kalmıyor. Yine de ThrottleStop indirip hiçbir işlem yapmıyorken kaç W çektiğine bakar mısınız?
0.775w ila 0.890w arasında değişiyor hocam. Ancak anakartın voltajı epey geniş bir aralıkta değişiyor. 7volt ile 22 volt arasında değerler görüyorum

Merhaba sevgili arkadaşlar. Öncelikle foruma az önce kaydoldum ve bir sıkıntıma çözüm aramaktayım. Casper twh model bir laptopum var ve işlemci (i7 2630QM) sıcaklığı boştayken dahi en ufak kullanımda 98 dereceye çıkıyor. Kendi halindeyken en soğuk hali 77 derece. Ekran kartım (GT540M) ise 45 derecede seyrediyor. Fan temizliği ve termal macun değişimini daha yeni yaptım ki yıllardır yaptığım bir işlemdir. Çözüm önerisi olan var mıdır? Ne yapmalıyım? Nasıl kurtulabilirim bu problemden?

İşlemci değiştirdim sıkıntı aynı şekilde devam ediyor.

BIOS'ta bu durumla ilgili herhangi bir ayar mevcut değil. Herhangi bir BIOS güncellemesi mevcut değil. Çözüm önerisi olan veya böyle bir durum yaşayan abilerim ablalarım ve kardeşlerim tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kullandığınız termal macun dandik olabilir hangi termal macunu kullanıyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı