Casper laptop boşta 98 derece!

muhammedsc25

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba sevgili arkadaşlar. Öncelikle foruma az önce kaydoldum ve bir sıkıntıma çözüm aramaktayım. Casper TWH model bir laptopum var ve işlemci (i7 2630QM) sıcaklığı boştayken dahi en ufak kullanımda 98 dereceye çıkıyor. Kendi halindeyken en soğuk hali 77 derece. Ekran kartım (GT540M) ise 45 derecede seyrediyor. Fan temizliği ve termal macun değişimini daha yeni yaptım ki yıllardır yaptığım bir işlemdir. Çözüm önerisi olan var mıdır? Ne yapmalıyım? Nasıl kurtulabilirim bu problemden?

İşlemci değiştirdim sıkıntı aynı şekilde devam ediyor.

BIOS'ta bu durumla ilgili herhangi bir ayar mevcut değil. Herhangi bir BIOS güncellemesi mevcut değil. Çözüm önerisi olan veya böyle bir durum yaşayan abilerim ablalarım ve kardeşlerim tavsiyelerinizi bekliyorum.

7 ve 22 dediğiniz Watt olsa gerek, öyleyse değerler normal. Belki fanın havayı çektiği kısım soğutucu bloğa tam denk gelmiyor olabilir, kontrol edebilirsiniz.

Kullandığınız termal macun dandik olabilir hangi termal macunu kullanıyorsunuz.
kullandığım ternal macun Cooler master hocam. Vatan bilgisayardan almıştım. Bu cihaz hariç bir çok cihazda kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım

7 ve 22 dediğiniz Watt olsa gerek, öyleyse değerler normal. Belki fanın havayı çektiği kısım soğutucu bloğa tam denk gelmiyor olabilir, kontrol edebilirsiniz.
Özür dilerim hocam. Evet watt değerlerinden bahsediyorum. Bahsettiğiniz durumdan nasıl emin olabilirim?

Kullandığım ternal macun Cooler Master hocam. Vatan Bilgisayar'dan almıştım. Bu cihaz hariç birçok cihazda kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Casper marka cihazlarda ısınma kronik sorunlu bende de 3.nesil Casper Nirvana MB55II1 modeli mevcut tek başına kendini soğutamıyor maalesef buna şu şekilde çözüm buldum arka kapağını söküp altına ek laptop soğutucusu koydum başka türlü baş edilmiyor bu sorunla yeni nesil Excalibur da bile ısınma sorunu mevcutmuş çoğu kişi bu forumda ısınmadan şikayetçi Casper firmasından yıllardır ısınma sorununu düzeltememişler bende MX4 termal macununu kullanıyorum.

Casper marka cihazlarda ısınma kronik sorunlu bende de 3.nesil Casper Nirvana MB55II1 modeli mevcut tek başına kendini soğutamıyor maalesef buna şu şekilde çözüm buldum arka kapağını söküp altına ek laptop soğutucusu koydum başka türlü baş edilmiyor bu sorunla yeni nesil Excalibur da bile ısınma sorunu mevcutmuş çoğu kişi bu forumda ısınmadan şikayetçi Casper firmasından yıllardır ısınma sorununu düzeltememişler bende MX4 termal macununu kullanıyorum.
Bahsettiğiniz macunun performansı nasıl hocam peki? Nasıl bir sıcaklık farkı oluştu. Eğer ciddi fark oluşturduysa bende o macundan edineyim.

Baktım da soğutucu blokla fan birleşikmiş, öyle bir şey olma ihtimali de yok gibi. Alt kasa kapağı açıkken sıcaklıkları kontrol eder misiniz bir de? Buna rağmen sıcaklıklarda bir değişme yoksa pek de yapacak bir şey yoktur diye düşünüyorum.

Baktım da soğutucu blokla fan birleşikmiş, öyle bir şey olma ihtimali de yok gibi. Alt kasa kapağı açıkken sıcaklıkları kontrol eder misiniz bir de? Buna rağmen sıcaklıklarda bir değişme yoksa pek de yapacak bir şey yoktur diye düşünüyorum.
Alt servis kapağım açık halde iken 77 derece gibi bir sıcaklık değeri gördüm hocam. Anakart üzerindeki herhangi bir kondensatör transistör ya da mosfetin bu durumu tetikleme olasılığı var mıdır?

Bahsettiğiniz macunun performansı nasıl hocam peki? Nasıl bir sıcaklık farkı oluştu. Eğer ciddi fark oluşturduysa bende o macundan edineyim.

Çoğu macundan daha iyi bu forumda en çok MX4 macunu öneriliyor performansı gayet güzel soğutucu varken bayağı fayda ediyor ama soğutucu yokken Casper'in soğutma sistemi berbat olduğu için kötü performans veriyor. Onun dışında macun mükemmel.
Macunun özellikleri.

i.png

3.nesil Laptop'umun soğutma ve MX4 varken derecesi böyle.

Ekran Görüntüsü (275).png

MX4 detaylarına bakmak isterseniz: Arctic MX-4 2020 Yüksek Performanslı Termal Macun 4gr (AR-ACTCP00002B) | Teknobiyotik

Bu da sahte ve gerçek MX4 farkı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Yani sensörler yanlış göstermiyorsa değerlerde anormallik yok, ben öyle bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bir işlem yaparken fan hızı da yavaş değilse sorun @4K KESİTLER'ün dediği gibi soğutma sistemindendir.

Çoğu macundan daha iyi bu forumda en çok MX4 macunu öneriliyor performansı gayet güzel soğutucu varken bayağı fayda ediyor ama soğutucu yokken Casper'in soğutma sistemi berbat olduğu için kötü performans veriyor. Onun dışında macun mükemmel.
Macunun özellikleri.

Eki Görüntüle 1678927

3.nesil Laptop'umun soğutma ve MX4 varken derecesi böyle.

Eki Görüntüle 1678928

MX4 detaylarına bakmak isterseniz: Arctic MX-4 2020 Yüksek Performanslı Termal Macun 4gr (AR-ACTCP00002B) | Teknobiyotik

Bu da sahte ve gerçek MX4 farkı

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Windows 11 e rağmen bu sıcaklık değeri harika hocam. Ben cihazı satacağım için ekstra bir soğutucu bağlamadan bu sorunu çözmem gerekiyor. Bu yüzden sizin değerli fikirlerinize başvuruyorum. Termal macun önerisi için çok teşekkür ediyorum. Size de sormak istiyorum. Kart üzerindeki kondensatör, transistör ya da mosfetteki bir arıza bu sıcaklık artışını tetikleyebilir mi?

Yani sensörler yanlış göstermiyorsa değerlerde anormallik yok, ben öyle bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bir işlem yaparken fan hızı da yavaş değilse sorun @4K KESİTLER'ün dediği gibi soğutma sistemindendir.
Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim hocam.

Windows 11'e rağmen bu sıcaklık değeri harika hocam. Ben cihazı satacağım için ekstra bir soğutucu bağlamadan bu sorunu çözmem gerekiyor. Bu yüzden sizin değerli fikirlerinize başvuruyorum. Termal macun önerisi için çok teşekkür ediyorum. Size de sormak istiyorum. Kart üzerindeki kondensatör, transistör ya da MOSFET'teki bir arıza bu sıcaklık artışını tetikleyebilir mi?

Aynen öyle Windows 11'e rağmen harika bir performans veriyor ama kart üzerindeki arıza için teknik bilgim yok fakat onun etkisi olmaz diye düşünüyorum Casper cihazlarda bu tamamen kronik sorun her Casper cihazda mevcut yani sorunu düzeltmek için ek soğutucu almanız gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı