Çözüldü Casper Nirvana C600 Ubuntu & Linux Mint kurulumunda PCI-e bus hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

252318

Hectopat
Merhabalar, ben ersan. Dizüstü laptopuma Ubuntu ve Ubuntu türevlerini kuramıyorum. Yardımcı olur musunuz?
Arch Linux (Endeavoros) tabanlı kurmakta sıkıntı olmuyor. Pardus kurulumunda da sıyah ekranda kalıyor.

Kurulum yaptıktan sonra da nasıl bir çözüm önerebilirsiniz?
Sistem:
  • Casper Nirvana C600 i3 Silver.
  • i3 7100u.
  • Intel Graphics ekran 620.
  • 4 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Zamanında alıntıladığım şekilde, bu şekilde birisi çözdüğünü iletmiş. Deneyebilirsiniz.

Sorunu çözdüm arkadaşlar. Linux Mint kurduğum zaman bir şekilde terminale eriştim. Terminalde sudo nano /etc/default/grub yazdım. Oradaki grub_cmdlıne_lınux_default="quiet splash" kısmına PCI = nomsi parametresi ekledim ve sorunsuz Linux Mint'i kurdum. Bu arada Linux'un hafife alınmayacak bir işletim sistemi olduğunu söylemeliyim. İster istemez araştırmacı ruhunuzu besliyor.
Anakartın BIOS'u üzerinde Windows kurulumu için ne istiyorsa onları kapat. Gerekirse legacy BIOS dene (UEFI Windows olarak yüklenmesi için ayarlamış olabilirler.)

Anakartın BIOS'u üzerinde Windows kurulumu için ne istiyorsa onları kapat. Gerekirse legacy BIOS dene (UEFI Windows olarak yüklenmesi için ayarlamış olabilirler.)
[/Quo
Bu arada bahsettiğiniz gibi sizin de Ubuntu ve Ubuntu dağılımlarında yavaş çalışıyor kurulum ekranları. Ama Arch Linux dağıtımları ( endeavoros ve RebornOS ) sorun olmuyor. Kurulum gayet hızlı ve başarılı.

Yani Linux üzerinde bazen yavaş yüklemeler oluyor. Eski cihaza Windows kurarken yükleme ekranının gelme hızı ile Linux'un gelme hızı çok farklıydı.

Windows 10 daha yavaş kurulum ekranı geliyordu.

Şimdi sorun çözüldü mü çözülmedi mi anlamadım dediğinizi.

Ubuntu ve diğer denediğim Ubuntu dağılımlarında da bitmek bilmeyen pcieport hatası devam ediyor.
Yani Linux üzerinde bazen yavaş yüklemeler oluyor. Eski cihaza Windows kurarken yükleme ekranının gelme hızı ile Linux'un gelme hızı çok farklıydı.

Windows 10 daha yavaş kurulum ekranı geliyordu.

Şimdi sorun çözüldü mü çözülmedi mi anlamadım dediğinizi.

Dediğiniz gibi bir kez daha UEFI'yi kapatıp deneyecegim. Bakalım gene yavaşmı kurum yapacak yoksa hata devammı edecek. Akşam evime gittiğim de sonucu paylaşırım. Teşekkür ederim. Bu arada nasıl yazdırayım ISO'yu ( MBR - UEFI ) mi?

Son düzenleme:
Ubuntu ve diğer denediğim Ubuntu dağılımlarında da bitmek bilmeyen pcieport hatası devam ediyor.

Dediğiniz gibi bir kez daha UEFI'yi kapatıp deneyecegim. Bakalım gene yavaşmı kurum yapacak yoksa hata devammı edecek. Akşam evime gittiğim de sonucu paylaşırım. Teşekkür ederim. Bu arada nasıl yazdırayım ISO'yu ( MBR - UEFI ) mi?

MBR. UEFI olarak yazdırırsan mecburen UEFI kurmak zorundasın.

Tamam MBR de deneyecegim. Rufus yardımıyla. Gelişmeleri akşam paylaşırım iyi günler.

Denedim UEFI kapalı gene ayın PCI eport hatası verdi. Tam kurula giriyorum dönüyor dönüyor ilerlemiyor, gene birdenbire aynı hata başlıyor. Bu hata sürüp gidiyor.
😞 Hata bu aynen devam!

Dosya Ekleri

• 80867CB4-0D41-4ADE-9AE9-0FE4F8948BB5.jpeg
    80867CB4-0D41-4ADE-9AE9-0FE4F8948BB5.jpeg
    100,3 KB · Görüntüleme: 41
  • DE1EB381-C182-45A9-9198-AD5764063085.jpeg
    DE1EB381-C182-45A9-9198-AD5764063085.jpeg
    277,4 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Zamanında alıntıladığım şekilde, bu şekilde birisi çözdüğünü iletmiş. Deneyebilirsiniz.

Sorunu çözdüm arkadaşlar. Linux Mint kurduğum zaman bir şekilde terminale eriştim. Terminalde sudo nano /etc/default/grub yazdım. Oradaki grub_cmdlıne_lınux_default="quiet splash" kısmına PCI = nomsi parametresi ekledim ve sorunsuz Linux Mint'i kurdum. Bu arada Linux'un hafife alınmayacak bir işletim sistemi olduğunu söylemeliyim. İster istemez araştırmacı ruhunuzu besliyor.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı