Casper Nirvana CKU Celeron B830 Laptop Oyunlarda Kasma

Crypto98

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Casper Nirvana CKU modeli olan laptop kullanıyorum. Örnek vermek gerekirse CS:GO'ya girdiğimde kasma başlıyor 5 dk sonra düzeliyor 60 FPS'in üzerinde oynuyorum fakat 2-3 dk sonra yeniden aşırı kasmalar başlıyor bu döngü böyle devam ediyor. Aklıma macunun kurumuş olabileceği geldi. Siz ne düşünüyor sunuz?
  • Intel Celeron B830
  • 8 GB RAM

Ekran kartım Intel HD Graphics ( Sandy Bridge modeliydi diye hatırlıyorum. ). Ekran görüntüleri
kasma varken;
kasma.PNG
kasma yok2.PNG
csg.PNG
Kasma yokken;
kasma yok.PNG kasma yok2.PNG
MSI Afterburner ile sıcaklığa bakacaktım fakat böyle açıldı ilk kez yükledim.
msi.PNG
Diğer programlarıda deneyip birazdan ekran görüntülerini paylaşırım.

İşlemcin tam kapasite kullanıyor, paralelde sıcaklıklara HWmonitor veya Aida64 ile bakıp sonrasında diskine Crystaldiskmark ile test yaptırır mısın?

Oyunda sürekli olarak aynı fps'yi alamazsın, ortama göre, multiplayer olup olmasına göre, donanıma göre vs. sürekli değişim olur. Düşük bir donanımla sorun yaşaman normal. İşlemcin tam kapasite ya da sınıra yakın kullanımlarda ısınır, soğutma sistemin yeterli olmazsa önce kendi hızını düşürür hala çözemezse tüm makinayı kapatır.
İşlemcini upgrade etmek istersen CPU-z ile de çipsetini öğrenebilirsin.

Oyun yerel disk D'de kurulu. Oyun oynarken sıcaklığı kontrol ettim. Oyuna girdiğimde 70 derece olan sıcaklık 90'a geliyor buraya kadar kasma yok fakat 90'dan yeniden 70'e düşmeye başladığında kasma başlıyor. Disk testleri;
c.PNG d.PNG

İşlemci yüzünden kaynaklanıyorsa aşağıdaki çipsete uygun işlemci önerir misin?
cpu.PNG
Intel Core i3-3110M 2.4Ghz Dual CPU SR0T4 3MB Socket G2 | eBay
Ben bunu buldum uygun mudur rPGA988B soketmiş? Gta 5'te açıyormuş sanırım.

Fan temizliği yaptım işlemci ısısı 60'ın üstüne çıkmıyor. Kasmıyor artık. :) Ama yinede işlemci önerilerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• chipset.PNG
    chipset.PNG
    16,8 KB · Görüntüleme: 133
ARK | Intel® Ürünlerini Karşılaştır

Bazı işlemciler hem PGA hem BGA soketli versiyonlara sahip, sana PGA versiyonlardan gerek, dikkat et. Ek olarak; PGAlılıarın bir kısmının üst sıcaklık dayanımı 90 dereceye kadar, senin bulduğun i3 bunlardan biri.
BIOS destekler ise kağıt üzerinde yukarıdakilerden birini dilersen kullanabilirsin.

Sahibinden.com, gittigidiyor'a da bakabilirsin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı