Casper Nirvana i7 2630QM Mavericks Kurulumu

mehmetalgul

Kilopat
@ucnokta Bende de Casper Nirvana i7 2630qm (nvidia optimus lu) notebook var. Clover ile boot ediyorum fakat kurulum ekranına ulaşamıyorum. Rehber de bahsi geçen nvidia kext silme, intel ekran kartının inject işaretini kaldırma vb denemelerime rağmen kurulum ekranına ulaşamıyorum. Siz hangi seçeneklerle kurulumu yaptınız tarif edebilir misiniz?
Teşekkürler...

@mehmetalgul sadece benim değil okuyan herkesin yardımcı olabilmesi için sistem özelliklerini paylaşman yararlı olurdu.
Benim takıldığım nokta ilk etapta usb'den boot işlemi bios'dan kısıtlı olmasından kaynaklıydı (nedeni Windows 8 yüklü gelen bilgisayarlarda ikinci bir işletim sistemini kurmaya izin vermemesi ) biraz araştırınca bios ayarlarını değiştirmeyi başardım.
Bence sende öncelikle bios ayarlarını çözmelisin.
Dual Boot UEFI Windows 8.1 ve Mac OS X Mavericks 10.9.2 rehberini birden fazla izledim ve ikinci izlememde adım adım işlemleri yapmaya koyuldum. Bir kaç kez yanlış kurma girişimlerimde oldu ama devam ettim. Hatta kurulumları bitirdim Clover Bootloader daki değişikliği fark edince bir yerlerde yanlış yaptığımı düşünerek başa sardım, sonuç olarak bios ayarları çözümün ilk adımı.
Yaptığın denemeleri söylemişsin rehberi dikkatli izler isen bu söylediğin iki çözümün dışında "-x" ile güvenli modda açabileceğini görmen gerekirdi, bu yöntemi de bir dene istersen.

Cihaz ilk nesil. UEFI yok. Intel + nVidia ise ilk iş nVidia Kext'lerini silmek olmalı.

Sonrasında da boot edilebilir. Tabi BIOS'ta EHCI-Hand-Off ayarı vs varsa onlar da yapılmalı. Clover boot etmezse de Chameleon denenebilir.

Benimde 3. Nesil Core i7 3632QM işlemcili Casper laptop var. Ben başarılı bir şekilde kurulumu gerçekleştirdim.Model numarası CKY.3632-BT45V-F. İsteyen olursa hem kurulum usbsinin çalışması için hemde sistemin sorunsuz çalışması için gerekli olan Efi bölümündeki Clover adlı klasörü upload edebilirim.

Bu arada senin sorununa gelecek olursak Nvidia ve İntel kextlerini transmac gibi bir yazılım ile silmelisin. GeForce kextleri de dahil.
Sonrada GraphicsEnabler=Yes ve No komutlarını yazıp denemen gerekiyor. Bu iş çok sabır ister. Ben kendi bilgisayarımda usbden kurulumu açabilmek için tam 1 hafta uğraştım ve en sonunda doğru kombinasyonları buldum.Eğer sende bahsattiğim Efi ayarlarını bulabilirsen hiçbir kext silmeden bile açabilirsin kurulum ekranını veya sistemini.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı