CAT 3 ile 100Mbit hız alınır mı?

neo7

Centipat
Altyapımda VDSL bulunmakta başvuruda adreste VDSL 100Mbit hiz görünüyor CAT 3 maksimum 10Mbit hiz desteği sunduğunu gördüm CAT 3 prizi VDSL modemle 100Mbit internet hızına erişebilir miyim?

Dosya Ekleri

• 20230418_114353.jpg
    20230418_114353.jpg
    57 KB · Görüntüleme: 95
Altyapımda VDSL bulunmakta başvuruda adreste VDSL 100Mbit hiz görünüyor CAT 3 maksimum 10Mbit hiz desteği sunduğunu gördüm CAT 3 prizi VDSL modemle 100Mbit internet hızına erişebilir miyim?
CAT3 diyorda belki ethernet portu CAT3 olmayabilir. Denemeden görmeden bir şey denemez. Yanda CAT-6 duruyor onu neden kullanmıyorsunuz?

VDSL altyapıda CAT kablo kullanılmaz. 2 telli telefon kablosu veya CAT kablonun içindeki mavi-mavi beyaz kablolara RJ-11 jack çakılarak kullanılır.

CAT3 sizin de dediğiniz gibi en fazla 10Mbps destekliyor. 100Mbps alabilmek için en düşük CAT5 kullanmanız gerekmektedir.

CAT3 diyorda belki ethernet portu CAT3 olmayabilir. Denemeden görmeden bir şey denemez. Yanda CAT-6 duruyor onu neden kullanmıyorsunuz?
Hocam CAT3 7 pin oluyor. CAT6 8 pin. Ethernet portu ile olacağını sanmıyorum.
101920_1243_EthernetCab1.png

VDSL altyapıda CAT kablo kullanılmaz. 2 telli telefon kablosu veya CAT kablonun içindeki mavi-mavi beyaz kablolara RJ-11 jack çakılarak kullanılır.

Bu işlemi görevli kişi gerçekleştirecek değil mi?
ADSL modemim var VDSL modem almam gerekiyormus.
Ne yapmam gerektiğini anlayamadım.

CAT3 sizin de dediğiniz gibi en fazla 10Mbps destekliyor. 100Mbps alabilmek için en düşük CAT5 kullanmanız gerekmektedir.

Nasıl yapacağım evde CAT 3 ve CAT 6 prizleri var altyapi ADSL degil VDSL.

CAT3 kablo;

Ethernet ile 10 Mbps,
ADSL ile 8 Mbps,
ADSL2 ile 12 Mbps,
ADSL2+ ile 24 Mbps,
VDSL ile 55 Mbps,
VDSL2 ile 200 Mbps,
VDSL2-Vplus ile 300 Mbps destekler.

Kullanılan protokol önemli yani.

CAT3, telefon kablosunun ethernet ucu çakılmış hâlidir.
O kablonun ucunu RJ11 telefon kablosu ile değiştrip veya bir ucu RJ45 ve diğer ucu RJ11 kablo kullanıp modeminize takabilirsiniz.
Tabii bunun için o porttan VDSL veya ADSL altyapının geliyor olması gerek.

Sizin yapacağınız bir şey yok. Kurulum ekibinin gelmesini bekleyin. Onlar tüm işleri halledecektir.

Prizin içindeki kablodan birine RJ11 çakar modeme takar sorun olmaz. Binayı yapan kişi FTTB internet çekilceğini düşünerek böyle yapmış sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı