CAT 5 6 kablo döşetmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba,yıllardır türk telekom kullanıcısıyım.3 gün önce 24 mbps’lik taahütümüz bitti,ben de 50 mbps’lik pakete geçtim.Fakat hız ölçümleri yaptığımda maksimum 32-33 mbps alabiliyorum.Teknik servis çağırdım,gelip modemden ve santralden/ankastreden ölçüm yaptılar.Santrale 70 Mbps kadar geliyormuş fakat modeme en fazla 35 geliyor dediler.Sorun bina içi kablolamadan kaynaklı dendi,elektrikçi çağırmam gerektiğini söylediler.Cat 6 kablo çektirsem bir değişiklik olur mu ?
3.katta oturuyorum bina yaklaşık 9 yıllık.İnternetten yaptığım araştırmalara göre tüm servis sağlayıcıları maksimum 75 mbps hız alabiliyorum,santrale olan uzaklık tahmini 142 metreymiş.Kablo + işçilik bana kaça patlar ? Yardımlarınızı bekliyorum.
Bilmeyen arkadaşlar yine konuşmuş. Line ve signal attenuation değerlerine bakarsanız değerlerin aşırı fazla olduğu görürsünüz. Ankastre bağlantısını yak 1 konnektör ile yapın ve ankastreden eve eksiksiz CAT 6 kablo çekin. Dış mekan ve iç mekan farklı kablolar mevcut. Bunlar koruma ve kalitesine göre değişir. CAT 6 önerme sebebim daha az kayıp ile iletim ve daha az parazitlenme.
TTnet klasik cevabıdır. Arıza yaşayan herkese otomatikman söylerler bunu.
Bence sizden kaynaklanan bir sorun yok. Bir kablo değiştirerek 10-15mbps hız arttıramazsınız. Benden söylemesi.
Bilmediğiniz konular hakkında lütfen yorum yapmayın. Modem arayüzündeki değerleri okursanız göreceksiniz ki olması gereken değerlerin çok altında değerler alıyor. Pahalı olması hızla beraber, hattın kalitesine de etkisi bulunuyor. İsterseniz bununla ilgili makale gönderebilirim size. Aradaki fiyat farkı sebebi ise, ekranlama türleri ve kalitedir. Hattın kalitesi arttıkça atanabilir hız ve hattın stabil çalışmasını sağlayan SNR Margin değerinde iyileşmeler mevcut. Zaten bu iki değer birbiri ile bağlıdırlar. İyi forumlar.
Birkaç tane ustadan fiyat aldım en az 750 tl diyorlar. Normal mi ?
750 TL gibi değerlere çıkmaya gerek yok. Elektrikçi çağırıp metresi 3,5 4 TL gibi bir ücret ile bina içi tesisatınızı yenileyebilirsiniz. Bu fiyata işçilikten eklenecektir. Yine de 750 tl gibi değerleri görmeniz imkansız. 142 metre saha dolabı ile ankastre arası mesafedir. O kısım lokal kablodur ve TT sorumluluğundadır. O kablo sorunlu olsa en başta binanızdaki insanlar sorun yaşar. Sorun tamamıyla iç tesisat kaynaklıç

Bilmeyen arkadaşlar yine konuşmuş. Line ve signal attenuation değerlerine bakarsanız değerlerin aşırı fazla olduğu görürsünüz. Ankastre bağlantısını yak 1 konnektör ile yapın ve ankastreden eve eksiksiz CAT 6 kablo çekin. Dış mekan ve iç mekan farklı kablolar mevcut. Bunlar koruma ve kalitesine göre değişir. CAT 6 önerme sebebim daha az kayıp ile iletim ve daha az parazitlenme.

Bilmediğiniz konular hakkında lütfen yorum yapmayın. Modem arayüzündeki değerleri okursanız göreceksiniz ki olması gereken değerlerin çok altında değerler alıyor. Pahalı olması hızla beraber, hattın kalitesine de etkisi bulunuyor. İsterseniz bununla ilgili makale gönderebilirim size. Aradaki fiyat farkı sebebi ise, ekranlama türleri ve kalitedir. Hattın kalitesi arttıkça atanabilir hız ve hattın stabil çalışmasını sağlayan SNR Margin değerinde iyileşmeler mevcut. Zaten bu iki değer birbiri ile bağlıdırlar. İyi forumlar.

750 TL gibi değerlere çıkmaya gerek yok. Elektrikçi çağırıp metresi 3,5 4 TL gibi bir ücret ile bina içi tesisatınızı yenileyebilirsiniz. Bu fiyata işçilikten eklenecektir. Yine de 750 tl gibi değerleri görmeniz imkansız. 142 metre saha dolabı ile ankastre arası mesafedir. O kısım lokal kablodur ve TT sorumluluğundadır. O kablo sorunlu olsa en başta binanızdaki insanlar sorun yaşar. Sorun tamamıyla iç tesisat kaynaklıç
Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Altyapı sorgulamada baktığımda 74 Mbps hız alabileceğim ve saha dolabına 140 metre uzaklıkta olduğum yazıyor. İnterneti ilk başta Netspeed'e başvurup 75 Mbps'lik paket olarak bağlattım ama SNR değeri çok düşük olduğu için müşteri hizmetleriyle 35 Mbps'e düşürdük. Fakat buna rağmen internet hiç stabil değil ve bağlantı kopup duruyor. Ankastre kutusundan modemime doğrudan eksiz CAT6 kablo çektim düzelmedi, modemimi değiştirdim düzelmedi, en sonunda modemi doğrudan ankastre kutusuna gelen kabloya bağladım hat değerleri değişmedi, halen zayıf. Benim tarafımdaki tüm olasılıkları değerlendirdim ve sorunun artık benimle ilgili olamayacağını düşünüyorum. Bu internetimi nasıl düzeltebilirim?

Bu 35 Mbps'lik kullanırken
1622936062267.png

Bu da 75 Mbps'lik paket kullanırken
1622936142458.png

Cat8 kablo öneririm en iyi veri ileten gönderen kablo cat8 kablodur.

Bilmediğiniz konular hakkında lütfen yorum yapmayın.

Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Altyapı sorgulamada baktığımda 74 Mbps hız alabileceğim ve saha dolabına 140 metre uzaklıkta olduğum yazıyor. İnterneti ilk başta Netspeed'e başvurup 75 Mbps'lik paket olarak bağlattım ama SNR değeri çok düşük olduğu için müşteri hizmetleriyle 35 Mbps'e düşürdük. Fakat buna rağmen internet hiç stabil değil ve bağlantı kopup duruyor. Ankastre kutusundan modemime doğrudan eksiz CAT6 kablo çektim düzelmedi, modemimi değiştirdim düzelmedi, en sonunda modemi doğrudan ankastre kutusuna gelen kabloya bağladım hat değerleri değişmedi, halen zayıf. Benim tarafımdaki tüm olasılıkları değerlendirdim ve sorunun artık benimle ilgili olamayacağını düşünüyorum. Bu internetimi nasıl düzeltebilirim?

"Çok iyi bilen" arkadaşın söylediğine göre sorun çözülmeliydi. İlginç...

Son düzenleme:
"Çok iyi bilen" arkadaşın söylediğine göre sorun çözülmeliydi. İlginç...
İkisinin sorunları aynı mı?
Bu arkadaşın iç hattı gayet temiz. Saha dolabındaki kapasite doluluğu sebebi ile SNR ve Max Rate değerleri düşük. Lütfen değer yorumlamayı öğren ve bilgin olmadığı konularda insanlarla polemiğe girme.

Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Altyapı sorgulamada baktığımda 74 Mbps hız alabileceğim ve saha dolabına 140 metre uzaklıkta olduğum yazıyor. İnterneti ilk başta NetSpeed'e başvurup 75 Mbps'lik paket olarak bağlattım ama SNR değeri çok düşük olduğu için müşteri hizmetleriyle 35 Mbps'e düşürdük. Fakat buna rağmen internet hiç stabil değil ve bağlantı kopup duruyor. Ankastre kutusundan modemime doğrudan eksiz CAT6 kablo çektim düzelmedi, modemimi değiştirdim düzelmedi, en sonunda modemi doğrudan ankastre kutusuna gelen kabloya bağladım hat değerleri değişmedi, halen zayıf. Benim tarafımdaki tüm olasılıkları değerlendirdim ve sorunun artık benimle ilgili olamayacağını düşünüyorum. Bu internetimi nasıl düzeltebilirim?

Bu 35 Mbps'lik kullanırken.
Eki Görüntüle 1057502

Bu da 75 Mbps'lik paket kullanırken.
Eki Görüntüle 1057503

SNR değerin aşırı düşük değil. Hatalı pakette göremiyorum. Kopma kelimesini açman lazım. Modem de DSL bağlantısı kopmuyorsa, modem ayarlarını kontrol etmen gerekiyor. Eğer ki DSL ışığı ve internet ışığı yanmaya devam edip bağlantı kopmuş gibi bir his veriyorsa DNS değiştirmek faydalı olabilir. Bu kopmalar Wi-Fi üzerinde ise modem konumlandırma ve kanal ayarlamaları düzgün yapılmalı. Hattınızda ben şu anki değerlere baktığımda sorun görmüyorum. 75'lik paket ile şu anki paket arasında değerler düşmüş. Saha dolabına yeni abone eklenmesi sonucu kapasite de azalma normaldir.

CAT8 kablo öneririm en iyi veri ileten gönderen kablo CAT8 kablodur.

En iyisi o ancak gbit bağlantı yapılmayacak ise kısa mesafede CAT6 hatta CAT5e bile yeterli. Düzgün çekilmesi ve elektrik hattından uzak çekilmesini öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Snr değerin aşırı düşük değil. Hatalı pakette göremiyorum. Kopma kelimesini açman lazım. Modem de DSL bağlantısı kopmuyorsa, modem ayarlarını kontrol etmen gerekiyor. Eğer ki DSL ışığı ve internet ışığı yanmaya devam edip bağlantı kopmuş gibi bir his veriyorsa DNS değiştirmek faydalı olabilir. Bu kopmalar Wi-Fi üzerinde ise modem konumlandırma ve kanal ayarlamaları düzgün yapılmalı. Hattınızda ben şuan ki değerlere baktığımda sorun görmüyorum. 75 lik paket ile şuan ki paket arasında değerler düşmüş. Saha dolabına yeni abone eklenmesi sonucu kapasite de azalma normaldir.
DSL ışığı gidiyor 1 dakika sonra geri geliyor. Önceki modemimde de aynıydı yeni modeme geçtim onda da aynı. Port değişikliği talep etmek sorunu çözebilir mi?

DSL ışığı gidiyor 1 dakika sonra geri geliyor. Önceki modemimde de aynıydı yeni modeme geçtim onda da aynı. Port değişikliği talep etmek sorunu çözebilir mi?
Dsl kopması eğer ki iç tesisat yenilenmesi sonucu devam ediyorsa port değişikliği veya lokal atlatma talep edebilirsiniz. Zaten kopma sizin tarafınızda ise TT loglarında gözüküyor.

İkisinin sorunları aynı mı?
Bu arkadaşın iç hattı gayet temiz. Saha dolabındaki kapasite doluluğu sebebi ile SNR ve Max Rate değerleri düşük. Lütfen değer yorumlamayı öğren ve bilgin olmadığı konularda insanlarla polemiğe girme.
Bu arkadaş dediğin ben miyim yoksa borab mi ?
Benim sorunum cat6 çekmekle düzelir mi ?
Lokal atlatma tam olarak ne oluyor? Biraz bilgisizim de bu konularda.
Bu arada sen nasıl ve kaç tl’ye çektirdin kabloyu ? Ben de çektirmek istiyorum ama usta bulamıyorum hiç çevrem yok bulduklarımda 750 tl den tut 900 tl ye kadar fiyat çıkartıyor.

Son düzenleme:
Bu arkadaş dediğin ben miyim yoksa borab mi ?
Benim sorunum cat6 çekmekle düzelir mi ?

Bu arada sen nasıl ve kaç tl’ye çektirdin kabloyu ? Ben de çektirmek istiyorum ama usta bulamıyorum hiç çevrem yok bulduklarımda 750 tl den tut 900 tl ye kadar fiyat çıkartıyor.
Elektrikçiye 50 tl, kabloya 80 tl verdim. Evimden kabloyu aşağıya sarkıtıp kutuya kadar dolandırdım. Direkt ankastre kutusundaki kabloma bağladım.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı