CAT6 Kablo Nasıl Çekilir?

Nexans kablo öneriyorum herkese çünkü şu ana kadar gördüğüm en kaliteli UTP kablo onlara ait. Doğalgaz borusu dediğiniz sadece gazın geçtiği boru ise Nexans 24 AWG UTP kablo işinizi görecektir. %100 bakır olduğu için normal CAT6'lardan biraz pahalıdır. Sadece elektrik kablosu yanından geçeceksen o zaman FTP CAT6 öneriyorum. Çok daha pahalıdır ama aradaki farka çok degecektir. Turuncu, turuncu-beyaz veya mavi, mavi-beyaz nasıl taktiginiz önemli değil ama Türk Telekom tarafı kroneye çakacaksanız mavi ve mavi beyaz olmazsa sıkıntı yapıyorlar gördüklerinde.

Ortadan yukarıya doğru uzun bir boru geçiyor. Ona kullanacağım. Kelepçe ile kobloyu sabitlerim:)

Plan yapmayı başladım. Tüm yorumları okudum.
Yerin de olsam hiç uğraşmam elektrikçiye yaptırırım.

Bir kere yapalım. Her zaman yaparız.

Ortadan yukarıya doğru uzun bir boru geçiyor. Ona kullanacağım. Kelepçe ile kobloyu sabitlerim:)

Plan yapmayı başladım. Tüm yorumları okudum.

Bir kere yapalım. Her zaman yaparız.
Geçiş yeri kolaysa kendiniz yapabilirsiniz bence elektrikçiye ekstra para vermeye gerek yok.

Tek sıkıntı bina içindeki kutuya bağlamak olacak sanırım:)
Hangi kablonun senin olduğunu bildikten sonra ankastreye kablo çakması aslında en kolay iş. Tornavida ve diğer aparatlarla çakıyorlar ama hiç biri krone kep kep ile takılmış kadar sağlıklı olmuyor. İnternet kablosunun hangisi senin olduğunu bulmak çok basit aslında bilmeyenler için. Bili Bili diye bir alet var bende çevredeki insanlara bu şekilde buluyorum ama evden kabloya pil bağlayıp aşağıdan kontrol kalemi ile bulmakta bir yöntem, en sağlamı ve ucuz yollu bir kapı zili ile bulmak hangi hattın senin olduğunu.

Tek sıkıntı bina içindeki kutuya bağlamak olacak sanırım:)
Kutuda sayılar yazar onlar daire sayıları olur genelde, karışık bağlamadılarsa orada yazan sayılardan kendi dairenizi bulabilirsiniz.

Bu videoda Patch panele çakıyor ama benzer işler. 1:30'dan sonra izleyin. Sizin 8 kablodan herhangi 2 tanesini çakmanız yeterli olacaktır ve videodaki aletten bulabilirseniz işiniz kolaylaşır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı