Cayma bedeli zorunlu mu?

Tavsiye etmem. Tüketici Hakem Heyeti genellikle aboneyi haksız buluyor. Sizin bu karara da itiraz edip Tüketici Mahkemesi'ne vermeniz gerekecek ve yaklaşık 2 yıllık bir süreyi göze almanız lazım. Değer mi gözden geçirin bence. Türkiye şartlarında hak aramak, haklı bulunmak öyle kolay değil.
Müşteri hizmetleriyle konuştum daha demin. Bana "Abonelik sözleşmeleri yönetmenliğinin 16. maddesinin 1. fıkrasına" göre cayma bedelini ödemek zorunda olduğum söylendi. Ben anlamadım. İki zıt madde nasıl var olabiliyor. Bir madde 12. ay sonrasında cayma bedeli ödenmez diyor diğer madde ise sözleşmeyi bozarsan ödersin diyor. Hangisine güveneceğiz.
MADDE 16 – (1) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin süresinden önce taahhütlü aboneliğini sonlandırması halinde, satıcı veya sağlayıcının talep edeceği bedel, tüketicinin taahhüdüne son verdiği tarihe kadar tüketiciye sağlanan indirim, cihaz veya diğer faydaların bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı ile sınırlı kalmak zorundadır. Ancak, tüketiciden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin henüz tahakkuk etmemiş kısmının toplamının, bu tutardan düşük olması halinde sınır değeri olarak tüketici lehine olan tutarın esas alınmasızorunludur.

Hukuk devleti olmakla birlikte hukuk kurallarının uygulanmadığı, mahkeme vasıtasıyla uygulandığında ise minimum 2 yıl beklemeniz gerektiği kötü bir sistemimiz var. Size tavsiyem taahhüdü bozmadan Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmanız ve çıkan sonuca göre aboneliği feshetmeniz olacaktır.

Geri
Yukarı