CD Projekt RED’e Cyberpunk 2077 Yüzünden İlk Dava Açıldı

CD Projekt'in hatası zaten. PC'de ilk önce düzgün çıkar. Sonra konsola geç. Rockstar gibi firma bile Red Dead'ı kaç yıl sonra PC'ye çıkardı?
Evet, ben de oyunun erken çıktığı kanaatindeyim. Belki bu kadar baskı yapılmayıp CD Projekt'e kalsa biraz daha ertelenecekti, bilemeyiz.
Özellikle çatışma ve silah kullanımı beni tatmin etmedi. Ama gidip de bunun için küfürler edecek veya dava edecek halim yok. Oyun sonuçta.

Yaptıkları tek yanlış oyunun çıkış tarihini vermekti. Bence tertemiz 1 yılı daha vardı çıkması için.

Oyun bir daha ertelenirse şöyle yaparım böyle yaparım diyenler şimdi de daha çıkması için uzun süre vardı, ertelenmesi lazımdı diyorlar. Yanlış anlamayın hocam, yorumumu sizin üzerinize yapıyorum fakat sizi kastetmiyorum. Böyle bir kitle var da onlara bir atıfta bulunuyorum. Bence de oyunun ertelenmesi gerekirdi. 1 yıl uzun bir süre ama en azından 2-3 ay ertelense çok daha iyi sonuçlar alınabilirdi diye düşünüyorum. Dava açan adamı biraz haklı buldum şahsen.

CD Projekt'in hatası zaten. PC'de ilk önce düzgün çıkar. Sonra konsola geç. Rockstar gibi firma bile Red dead'ı kaç yıl sonra PC'ye çıkardı ?
Evet ben de anlamadım neden böyle yaptılar. Hem yaptığıun en büyük çaplı oyun, tecrüben yok, firman küçük (Ubisoft-EA-Rockstar ile karşılaştırınca) ve 5 tane platforma birden çıkartıyorsun. Bu 'hype'ı da kendileri yarattılar. Sürekli videolar falan derken üstüne bir de çıkış tarihi. Net bir şekilde kendi hataları oldu ama işte tam da bu çabalarından dolayı bu firmaya sempatim daha da arttı :).

Haklılar, çalışanlar bile yönetime isyan ettiler. Witcher 3 ile aldığı şöhrete gölge düşürdüler. Keşke erteleselerdi.

Haklisiniz da, bizden karsiligindan para aldilar bu oyun icin. Ücret ödedigim bir seyin kusursuza yakin olmasini isterim sahsen.

Oyunu oynayabilmek icin sistem topluyoruz, fakat gel gör ki, oyunun optimizasyonu tursu. Birileri bunlari dava edecek ki bir daha hicbir sirket böyle bir seye cüret edemeyecek. Ubisoft'tan tutun, Rockstar Games'e, EA'dan tutun artik hangisi akliniza gelirse.

Eger oyunun hazir degilse sürekli cikis tarihi vermeyeceksin. Süresiz ertelersin, hazir oldugunda piyasaya sürersin. Insanlarla dalga geciyorlar resmen.

Son düzenleme:
Oyun bir daha ertelenirse şöyle yaparım böyle yaparım diyenler şimdi de daha çıkması için uzun süre vardı, ertelenmesi lazımdı diyorlar. Yanlış anlamayın hocam, yorumumu sizin üzerinize yapıyorum fakat sizi kastetmiyorum. Böyle bir kitle var da onlara bir atıfta bulunuyorum. Bence de oyunun ertelenmesi gerekirdi. 1 yıl uzun bir süre ama en azından 2-3 ay ertelense çok daha iyi sonuçlar alınabilirdi diye düşünüyorum. Dava açan adamı biraz haklı buldum şahsen.

En baştan hiç tarih vermeyecektiler işte, verse bile bunu açıklayacaksın adamlara. Sen koskoca CD Project'sin, afedersiniz kıçı boklu adamlar tehdit ediyor diye korkup oyunu çıkarmak nedir?

En baştan hiç tarih vermeyecektiler işte, verse bile bunu açıklayacaksın adamlara. Sen koskoca CD Project'sin, afedersiniz kıçı boklu adamlar tehdit ediyor diye korkup oyunu çıkarmak nedir?
Çok haklısınız. Bol buglu bir oyun çıkarmaktansa, birçok tepki alma olasılığa rağmen oyunu erteleyip, bugları, optimizasyonu iyileştirdikten sonra çıkarmak çok daha sağlıklı olacaktı. Hem o insanlara da güzel bir cevap vermiş olurlardı.

Haklisiniz da, bizden karsiligindan para aldilar bu oyun icin. Ücret ödedigim bir seyin kusursuza yakin olmasini isterim sahsen.

Oyunu oynayabilmek icin sistem topluyoruz, fakat gel gör ki, oyunun optimizasyonu tursu. Birileri bunlari dava edecek ki bir daha hicbir sirket böyle bir seye cüret edemeyecek. Ubisoft'tan tutun, Rocktar Games'e, EA'dan tutun artik hangisi akliniza gelirse.
Eger oyunun hazir degilse sürekli cikis tarihi vermeyeceksin. Süresiz ertelersin, hazir oldugunda piyasaya sürersin. Insanlarla dalga geciyorlar resmen.

Bir nevi sen de haklısın, ama ön sipariş olarak almanız için de kimseyi zorlamadılar. Bekleyip oyunu görüp öyle alabilirdiniz. Ben denemek için Steam'den satın aldım, özellikle turşu optimizasyonu ve çatışma mekaniklerinden rahatsız olduğum için iade ettim. Düzeltirlerse tekrar satın alırım.
Ayrıca oyun dünyasında rezalet çıkan tek oyun bu değil. Yakın tarihte en iyi örneklerden biri Mafia III bana kalırsa. Zamanında vaat ettiği grafiklerden ve oynanışından dolayı Watch Dogs'un da davalık olduğunu hatırlamıyorum. Sırf bu hava gazı yüzünden iyi işler yapan bir firmanın böyle saçma işlerle uğraşmasını doğru bulmuyorum.
Son paragrafınıza hak veriyorum, çıkış tarihini vermeleri yanlış bir hamle oldu.

Hata yapımcının. Dava konusunda da verebilecekleri cevap dahi yok. Oyunun PC tarafında da var sorun ama konsol tarafı rezalet durumda. Hangi akıl böyle bir yapımı bu şekilde piyasaya sunma gibi bir riski almış olabilir, anlam veremiyorum.

3-4 aya belki toparlayabilir diyordum ama çıktıktan sonraki 2 haftalık süreçte herhangi bir değişiklik olmadı oyunda. Bu süreç epey uzayacak gibi duruyor.

Geri
Yukarı