C'de gelişmek için öneriler

Crexyyy

Hectopat
Daha fazla  
Bir kurstan ve dokümanlardan C ile ilgili bir suru şey ogrendim. Kurs ile birlikte ogrendigim seyleri projelere dokerek az cok mantigi kavradim. Basit seyleri (hesap makinesi, not defteri, isci giris cikisi vb.) Yapabilir hale geldim. Simdi ise ne yapacagimi bilmiyorum C++ kismina yonelmek istiyorum fakat C++'de adamakilli projeler yapamadigim icin eksikmis gibi hissediyorum. C'de daha detayli seyler ogrenmeli miyim? Ogreneceksem nerelerden ogrenmeliyim?

Küçük proje yerine bir büyük proje hedefin olsun, onu yapmaya çalışırken daha fazla şey öğrenirsin.

C++'ın olayı C ama OOP özelliğinin olması. Bu yüzden C++ öğrenmeli olduğun şeyler OOP yapısı, classlar vs.

Simdi ise ne yapacagimi bilmiyorum C++ kismina yonelmek istiyorum fakat C++'de adamakilli projeler yapamadigim icin eksikmis gibi hissediyorum

Ne gibi projeler? Kimse bir dili öğrenirken komplike bir proje ile başlamıyor. Basit konsol aplikasyonundan GUI programlama öğrenebilirsin. Bunun için de bir sürü kütüphaneler mevcut. Qt, GTK, wxWidgets vs. Bunlar sayesinde grafik arabirimine sahip projelere geçiş yaparsın.

C ile nasil bir buyuk proje yapabilirim acaba bir ornek vererek beni aydinlatabilir misiniz?
Diyorsun ki küçük projelerle bir sürü şey öğrendim, bir alan belirle daha büyük bir şey yap. Ben mesajlaşma uygulaması geliştirmiştim mesela. Küçük basit bir şey yerine daha detaylı bir planlama yapıp gerçekten kullanılabilecek türden bir şeyden bahsediyorum. Kendi iletişim protokolümü geliştirmiştim. Çok acemi bir işti ama amacım zaten öğrenmekti.

Fonksiyon pointer'larını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız yeterince öğrenmemişsiniz.

GUI'den uzak dur. Daha yolun başındayken sana bir şey katmaz. 2 buton görünce orgazm olanlardansan başka. Buyur, zevkini yaşa.
Pointerlar, fonksiyonlar, yapılar gibi şeyleri gördüm ve bunları ufak çaplı projelerde pekiştirdim. Dosya yazma ve okuma gibi şeyleri de öğrendim.

Diyorsun ki küçük projelerle bir sürü şey öğrendim, bir alan belirle daha büyük bir şey yap. Ben mesajlaşma uygulaması geliştirmiştim mesela. Küçük basit bir şey yerine daha detaylı bir planlama yapıp gerçekten kullanılabilecek türden bir şeyden bahsediyorum. Kendi iletişim protokolümü geliştirmiştim. Çok acemi bir işti ama amacım zaten öğrenmekti.
Peki sizce C++'a yonelmek mi yoksa haftalarca belki aylarca dediginiz capta bir proje uzerinde yogunlasmak mi?

Pointerlar, fonksiyonlar, yapılar gibi şeyleri gördüm ve bunları ufak çaplı projelerde pekiştirdim. Dosya yazma ve okuma gibi şeyleri de öğrendim.
Pointerlar ve fonksiyonlardan ayrı ayrı sormuyor öğrendin mi diye. C'de ve C++ function pointer diye bir şey var, onu biliyor musun diye soruyor.

Peki sizce C++'a yonelmek mi yoksa haftalarca belki aylarca dediginiz capta bir proje uzerinde yogunlasmak mi?
Dil öğrenmek yerine programlama öğrenmeye karar verirsen büyük çapta projeyle uğraşmak.

Pointerlar ve fonksiyonlardan ayrı ayrı sormuyor öğrendin mi diye. C'de ve C++ function pointer diye bir şey var, onu biliyor musun diye soruyor.

Dil öğrenmek yerine programlama öğrenmeye karar verirsen büyük çapta projeyle uğraşmak.
Fonksiyon pointerlarini bilmiyorumusum evet. O zaman zamanimi alacak bir proje uzerinden C ile devam ediyorum.

Bir kurstan ve dokümanlardan C ile ilgili bir suru şey ogrendim. Kurs ile birlikte ogrendigim seyleri projelere dokerek az cok mantigi kavradim. Basit seyleri (hesap makinesi, not defteri, isci giris cikisi vb.) Yapabilir hale geldim. Simdi ise ne yapacagimi bilmiyorum C++ kismina yonelmek istiyorum fakat C++'de adamakilli projeler yapamadigim icin eksikmis gibi hissediyorum. C'de daha detayli seyler ogrenmeli miyim? Ogreneceksem nerelerden ogrenmeliyim?
Proje 1 örnek: Hotel rezervasyon sistemi:
• Hotelde en az 5 çeşit oda (toplamında en az 30 oda) ve bu odalara göre farklı sabit fiyatlar olacak.
• Programı hoteldeki rezervasyon sorumlusu kullanacak.
• Bu program rezervasyon kayıtlarını bir dosyada tutacak.
• İstenildiğinde rezervasyon için belli bir tarih aralığında hangi odaların boş olduğunu gösterecek.
• Boş bir oda seçilip rezervasyon edilecek ve toplam ücret hesaplanıp gösterilecek.
• Rezervasyon için son bir kez daha teyit edildikten sonra dosyaya kaydedilecek.
• İstenildiğinde rezervasyon iptal edilir. Fakat son 24 saat içinde iptal etmeye izin vermemeli. (Bunun için sistem bugünün zamanını ve rezervasyon tarihini bilip test etmeli).
• İstenildiğinde bütün rezervasyonları günleri ile birlikte göstermeli.
• Ayrıca kayıt tutulduğundan beri hotele toplam ne kadar ödeme yapıldığı hesaplanıp gösterilmeli.
• Bütün yukardaki işlemleri kullanabilmek için bir menü sistemi kurulmalı.
• Her yeni işlemde ekran eski bilgiyi temizlemeli.

Bu projeyi yapmaya başlayabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı