C'de gelişmek için öneriler

Proje 1 örnek: Hotel rezervasyon sistemi:
• Hotelde en az 5 çeşit oda (toplamında en az 30 oda) ve bu odalara göre farklı sabit fiyatlar olacak.
• Programı hoteldeki rezervasyon sorumlusu kullanacak.
• Bu program rezervasyon kayıtlarını bir dosyada tutacak.
• İstenildiğinde rezervasyon için belli bir tarih aralığında hangi odaların boş olduğunu gösterecek.
• Boş bir oda seçilip rezervasyon edilecek ve toplam ücret hesaplanıp gösterilecek.
• Rezervasyon için son bir kez daha teyit edildikten sonra dosyaya kaydedilecek.
• İstenildiğinde rezervasyon iptal edilir. Fakat son 24 saat içinde iptal etmeye izin vermemeli. (Bunun için sistem bugünün zamanını ve rezervasyon tarihini bilip test etmeli).
• İstenildiğinde bütün rezervasyonları günleri ile birlikte göstermeli.
• Ayrıca kayıt tutulduğundan beri hotele toplam ne kadar ödeme yapıldığı hesaplanıp gösterilmeli.
• Bütün yukardaki işlemleri kullanabilmek için bir menü sistemi kurulmalı.
• Her yeni işlemde ekran eski bilgiyi temizlemeli.

Bu projeyi yapmaya başlayabilirsin.
Konuyu acarken tam olarak da boyle uzun bir proje onerisi gelse muthis olur diyordum. Bunu yapmaya baslayacagim tesekkur ederim.

Fonksiyon Pointer'larını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız yeterince öğrenmemişsiniz.

GUI'den uzak dur. Daha yolun başındayken sana bir şey katmaz. 2 buton görünce orgazm olanlardansan başka. Buyur, zevkini yaşa.

Hocam tekrardan merhaba. Fonksiyon pointerlarindan kastiniz fonksiyonun icine pointer degisken gonderip deger degistirmek gibi mi acaba? Arastirdigimda sadece bunlari gorup ogrenebildim.

1700410524887.png

Son düzenleme:
Hocam tekrardan merhaba. Fonksiyon pointerlarindan kastiniz fonksiyonun icine pointer degisken gonderip deger degistirmek gibi mi acaba? Arastirdigimda sadece bunlari gorup ogrenebildim.
Hayır. C ve C++'ta bir pointer, fonksiyona işaret edebilir.
C++:
int sum(int a, int b) {
    return a + b;
}
int main(void) {
    int (*foo)(int, int) = ∑
    std::cout << foo(3,5);
    return 0;
}

Konuyu acarken tam olarak da boyle uzun bir proje onerisi gelse muthis olur diyordum. Bunu yapmaya baslayacagim tesekkur ederim.

Eki Görüntüle 2022418
Bu bahsettiğine de call by value call by reference diyoruz, gerçi C de referans kavramı yok fonksiyon parametreleri sadece value aktarabilir, pointer için de bir copy value geçirilir.

Örnek verilmiş. Şunu ekleyeyim. C++'taki Lambda'lar da öyle oluyor.

Araştırıp bulamamaniz çok kötü yerlerde arastirdiginiz anlamına geliyor. Meslek edinecekseniz işi gücü bırakıp İngilizce öğrenin.

Oyle spesifik olarak arastirmamistim aslinda (yukarida farkli gibi gozukmus) sadece onume cikan pointer videosunda bakarken aklima geldi. Asil isim su anlik İngilizce gelistirmek zaten, teşekkür ederim.

Geri
Yukarı