"Celal Şengör - Dahi Diktatör" kitabı sizce nasıl?

kendi b.kunu yiyen kişinin...
Anlatmak istediğimi çok iyi özetlemişsiniz.
Bu yukarıda dediğin şeye katılmıyorum. Doğru, bu adamın alanı jeoloji olduğu için tarihle ilgili konularda referans almamak gerekiyor. Yalnız bilim "merakla" olur. Bu adam aslında tam bir bilim insanı, sadece söylediği sözlerin arkasını düşünmeyi seven birisi değil yani ileri düzeyde patavatsız.

Adamın merak ederek, bir şeyleri anlamak/yorumlamak için yaptığı bir şey üzerinden aşağılamaya çalışmak hele hele kariyeri ve düzeyi belli bir kişiye karşı pek hoş bir hareket değil.

Bu yukarıda dediğin şeye katılmıyorum. Doğru, bu adamın alanı jeoloji olduğu için tarihle ilgili konularda referans almamak gerekiyor. Yalnız bilim "merakla" olur. Bu adam aslında tam bir bilim insanı, sadece söylediği sözlerin arkasını düşünmeyi seven birisi değil yani ileri düzeyde patavatsız.

Adamın merak ederek, bir şeyleri anlamak/yorumlamak için yaptığı bir şey üzerinden aşağılamaya çalışmak hele hele kariyeri ve düzeyi belli bir kişiye karşı pek hoş bir hareket değil.

Niyetim kişileri aşağılamak değil. İlgin olması güzel bir şey ama eğitimi almadan uzman olmadığın bilime girip kendini ilgilendiğin bilim konusunda ben uzmanım gibi kendini lanse etmek bana göre uygun değil. Örnek olarak siz doktor olup benim tıp ile en alaka bilgim olmadan tıp kitabı yazmam etik olmayacaktır. Yukarıdaki mesajda yazdığım normal bir insanın yapacağı hareket değildir.

Örnek olarak siz doktor olup benim tıp ile en alaka bilgim olmadan tıp kitabı yazmam etik olmayacaktır.
Haklı olduğun yer de var, "bence" haksız olduğun yer de var. Haksız olduğun yer ise bulunduğun ülkenin genel koşulları. Örnek vereyim; Türkiye'de kendisine ben "Osmanlı tarihinin bilmem kaçıncı yüzyılının" uzmanı tarihçiyim deyip de daha eski harflerle okumayı bilmeyenlerin sayısı çok fazla. Çalıştığı döneme göre Farsça, Arapça ya da Fransızca dillerinden en az 1-2 tanesini bilmek zorunda iyi bir Osmanlı tarihçisi. Onlara göre kıyaslarsak bu adamın yaptığı, bütün hissi çıkarımları ve kesin yargılarına rağmen kabulüm. Bu bahsettiğim 5 para etmez tarihçilerden birisi de en küçük kız kardeşim bu arada. :D

Celal Şengör'ü tarihle ilgili bir konuda referans almam ama kız kardeşim gibi kofti tarihçileri hiçbir koşulda referans almam. :D Gerçi forumda cemaat abilerini ve deli raporlu feslileri tarihi referans olarak alanlar da var ama neyse...

Son düzenleme:
Ben tarih seviyorum sayısalcı olduğum halde. Ama okullar kapandığından beri kitap okuma alışkanlığım gitti. Son birkaç ayda yeniden başladım okumaya az az.

Ben en son İlber Ortaylı'yı 9. ve 10.sınıfta okumuştum, o zaman imparatorluğun en uzun yüz yılı adlı kitaptan neredeyse hiçbir şey anlamıştım. Bana ağır geliyor.

Haklı olduğun yer de var, "bence" haksız olduğun yer de var. Haksız olduğun yer ise bulunduğun ülkenin genel koşulları. Örnek vereyim; Türkiye'de kendisine ben "osmanlı tarihinin bilmem kaçıncı yüzyılının" uzmanı tarihçiyim deyip de daha eski harflerle okumayı bilmeyenlerin sayısı çok fazla. Çalıştığı döneme göre farsça, arapça ya da Fransızca dillerinden en az 1-2 tanesini bilmek zorunda iyi bir osmanlı tarihçisi. Onlara göre kıyaslarsak bu adamın yaptığı, bütün hissi çıkarımları ve kesin yargılarına rağmen kabulüm. Bu bahsettiğim 5 para etmez tarihçilerden birisi de en küçük kız kardeşim bu arada. :D

Celal şengör'ü tarihle ilgili bir konuda referans almam ama kız kardeşim gibi kofti tarihçileri hiçbir koşulda referans almam. :D gerçi forumda cemaat abilerini ve deli raporlu feslileri tarihi referans olarak alanlar da var ama neyse...

Ülkemizin en büyük sorunu o zaten. Hem sağ kökenli hem sol kökenli tarih kitapları okudum. İlber Ortaylı ve Halil inalcık gibi hem detaylı hem tarafsız görmedim. Biraz Sinan Meydan iyi. Tarih bölümü 4 yıllık okuduktan sonra biten bölüm değil ki tarih bölümünde en az 3 dil bilinmesi gerekir gibi kural getirilmeli.

Geri
Yukarı