Cennet için paradoks soru

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Birincisi "kul hakkı". Her günahı der iken bu da mı geçerli? Yani tövbe edince af oluyor mu?

İkincisi açlıktan ölen bir çocuğun dua ettiğinde "yemek için" ve bu duanın gerçekleşmemesi ve çocuğun ölmesi durumu.

Gerçekten merhametli imiş.

Bunun gibi milyon tane örnek verilebilir.
Kul hakkı da affedilebilir. Ben söylemiyorum bunu. Seni yaratan söylüyor. Evet o çocuk ölüyor. Fakat zaten hayat geçici. Ölüm bir yok oluş değil ki? Kim bilir şuan ahireti nasıl bekliyordur? Sen öldükten sonra başlıyor hayat asıl. Sınavın bitmiş oluyor. Yanlışların olacak. Fakat bunların göz ardı edilmesi için senin şimdi tövbe etmen lazım. Bunun sonrası yok. Kim bilir belki 10 saniye sonra öleceksin, belki 100 yıl daha yaşayacaksın...

Ahireti sıkıla sıkıla bekleyen de var, hiç sıkılmadan bekleyen de. O çocuk cennetlik. Hem dua ettiği için, hem de daha küçük olduğu için. Yaratıcı'nın varlığını sana bir çok şekilde kanıtlayabilirim. Zaten Kur'an-ı Kerim'i okursan anlarsın. 1500 yıllık yoktan var olan kitapta yazanlar bir bir gerçekleşiyor. 571 yılında doğan o muhteşem insan bizleri kardeşi olarak görüyor. Fakat insan kardeşini kırar mı? Bak iman etme fakat Kur'an-ı Kerim'i Türkçe olarak bir kerecik oku. Sorun kalmayacak. İstersen "didele" bir hata var mı, çelişki var mı diye.

Son düzenleme:
"Ölüm bir yok oluş değil ki? "

Kaynak nedir? Din ile cevap vermeyiniz. Kitaplar insanları yazdığı yazılardır. Dine inanan birisi değilim. Yani deistim.

Öldükten sonra ne olacağına dair somut kanıtınız var mı?

Eklemenizden sonra;

"Ahireti sıkıla sıkıla bekleyen de var, hiç sıkılmadan bekleyen de. O çocuk cennetlik. Hem dua ettiği için, hem de daha küçük olduğu için. "

Belki çocuk bilinen tüm günahları işledi. Ne biliyorsunuz? Küçük olması ödüllendirileceği anlamına mı geliyor?

Okumadığımı nereden biliyorsun?

Asıl okuyanların bazılarında sıkıntı var. İşin sonunda tövbe et ve ödüllendirileceğini düşün. Bu yüzden dini kullanıp günahın her türlüsünü işleyen işleyene.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kul hakkı da affedilebilir. Ben söylemiyorum bunu. Seni yaratan söylüyor. Evet o çocuk ölüyor. Fakat zaten hayat geçici. Ölüm bir yok oluş değil ki? Kim bilir şuan ahireti nasıl bekliyordur? Sen öldükten sonra başlıyor hayat asıl. Sınavın bitmiş oluyor. Yanlışların olacak. Fakat bunların göz ardı edilmesi için senin şimdi tövbe etmen lazım. Bunun sonrası yok. Kim bilir belki 10 saniye sonra öleceksin, belki 100 yıl daha yaşayacaksın...
Senin nasıl ve ne kadar süre yaşayacağını bilen bir tanrı varsa neden bizi kader çizgimize göre cennet ve cehenneme atar? Sonuçta o insan hür iradesiyle seçmedi cehennemi kaderinde o yazılıydı ve bunu deüiştiremezdi eğer değiştirebilirse Allah sonsuz kudret ve sonsuz bilgi sahibi olamaz. Çünkü zaten sonsuz bilgisi varsa daha hiç bir şey yokken bizim cennete mi cehenneme mi gideceğimizi biliyordur. Ha eğer bizim nereye gideceğimizi bilmiyorsa o zaman kader diye bir şeyden bahsedilemez ve gerçekten çok şey bilmeyen bir tanrı tarafından sınavda kaç alacağımız sınanıyor. Her şeyi bilen bir tanrıdan bahsediyorsak sınavda kaç alacağımızı biliyordur. Biliyorsa neden sınav yapar ki direk cennete cehenneme atsaydı demiyorum tanrı neden cevabı belli olan şeyin sorusunu soruyor? (Sagopa'dan alıntı:...Cevap belliyse sorusunu sormam...)

"Ölüm bir yok oluş değil ki? "

Kaynak nedir? Din ile cevap vermeyiniz. Kitaplar insanları yazdığı yazılardır. Dine inanan birisi değilim. Yani deistim.

Öldükten sonra ne olacağına dair somut kanıtınız var mı?
Kur'an-ı Kerim sevgili kardeşim. Yoktan gelen bir kitap. İstanbul'un fethini eskiden peygamberimiz anlattı. Hz. Musa'ya eziyet eden kişi (tam hatırlamıyorum) denizin dibine gömüldü demişti ve kaç yüzyıl sonra ortaya çıktı bu gerçekler. Deist olmanı saygıyla karşılarım. Birazda eklemelerim var. Yukarıda okumalısın.

Kul hakkı af olmaz. Çünkü bu kul ile kul arasındadır. "Beğenilmeyen" Kur´an adaleti. İkinci olarak "kader" kavramını doğru anlamak için "zaman" kavramını hiçe saymanız gerekir. Üçüncü olarak her günah affolur derken yaptığı şeyleri "nasıl olsa af olcak" diye yaparsa af olmaz. Buradaki ince çizgiyi inanmayan insanların anlamasını pek fazla bekleyemem, yanlış anlamayın ama inanmadan olmaz. Zaman kavramı önce ve sonra diye iki noktadan oluştuğunu hayal edin, eğer Allah´ın bilgisini anlamak istiyorsanız Allah´ı bu iki noktanında dışını kapsadığını düşünün. Yani Allah senin neyi seçeceğini bilir, onu senin seçmeni sağlamaz. Afrika´da ki çocuk olayına gelince ise Allah bunca müslümanı sadece "ahiret" için çalışın demiyor. Onları korumayı ve kollamayı da bize vazife kılıyor. Ne yazık ki bunu yapamıyoruz. Merhamet konusunda ise bize insanların dini, dili veya ırkı ne olursa olsun yardım etmemiz söylenir. Eğer okuyup, araştırma yaparsanız Peygamberimiz (S.A.S) dönemindeki Musevilerin Peygamberimiz´e danıştığını ve hakem seçtiğini görebilirsiniz. Sadece "düşünmek" gerçeği bulmaya yaramaz, sadece kendinizi haklı çıkarmaya çalışır. Okuyup, araştırmadıkça da gerçek düşünceyi bulamazsınız.

:D Deistin ne demek olduğuna bakınız. Ayrıca müslüman olmayan birinin şirk koşması ve bu yüzden cezalandırılması çok süper bir mantık.

Senin nasıl ve ne kadar süre yaşayacağını bilen bir tanrı varsa neden bizi kader çizgimize göre cennet ve cehenneme atar? Sonuçta o insan hür iradesiyle seçmedi cehennemi kaderinde o yazılıydı ve bunu deüiştiremezdi eğer değiştirebilirse Allah sonsuz kudret ve sonsuz bilgi sahibi olamaz. Çünkü zaten sonsuz bilgisi varsa daha hiç bir şey yokken bizim cennete mi cehenneme mi gideceğimizi biliyordur. Ha eğer bizim nereye gideceğimizi bilmiyorsa o zaman kader diye bir şeyden bahsedilemez ve gerçekten çok şey bilmeyen bir tanrı tarafından sınavda kaç alacağımız sınanıyor. Her şeyi bilen bir tanrıdan bahsediyorsak sınavda kaç alacağımızı biliyordur. Biliyorsa neden sınav yapar ki direk cennete cehenneme atsaydı demiyorum tanrı neden cevabı belli olan şeyin sorusunu soruyor? (Sagopa'dan alıntı:...Cevap belliyse sorusunu sormam...)
Çünkü eğer komple iyi olsaydık meleklerden farkımız olmazdı. Kur'an okuyun lütfen. Seni yaratan ne olacağını biliyor. Sen bir icat yaptığında ona göre hareket etmez mi o icat? Lütfen iman edin. Sen hür iradene göre seçim yapıyorsun. Şöyle diyeyim. Ben sana oku diyorum değil mi? Fakat ilerde sana sorulunca ne diyeceksin? Sen beni iyi yaratmadın mı diyeceksin? Verilen cevap aynen bu olur:
"Kardeşim sana irade verilmedi mi? Sen iyiyle kötüyü ayırt edemezmisin?"
Ee melekler zaten sorunsuz iyi yaratılmış varlıklar. Bak yazı tura at. Yazı veya tura gelme ihtimali kaçtır? %50 fakat senin 1000. atışında ne geleceğini biliyor musun? Bilmiyorsun belki yazı belki tura. Fakat insandaki 26 maddeden sadece biri 0,01 bile eksik olsa sen olmuyorsun. Bak bu Dünya oluşmadan önceki patlama eğer bilmem kaç milyonda bir yavaş veya yine kaç milyonda bir hızlı olsaydı evren yok olup giderdi. Ben bunu yazıyorsam aklım var. Demek ki bu hayatı bize veren var. Sen aynen insan organlarını harekete geçir bakayım insana hayat verebiliyor musun. Veremezsin. Çünkü sadece puzzle yapmak gibi olur bu. Ruhu nerde insanın? Onu biri verecek ki edineceksin ruhu.

Lütfen Kur'an okuyun.

:D Deistin ne demek olduğuna bakınız. Ayrıca müslüman olmayan birinin şirk koşması ve bu yüzden cezalandırılması çok süper bir mantık.
Şirk´in ne olduğuna bakınız :D Sizi yaratanı inkar edip cezalandırılmanız ne güzel mantık haklısınız (!) Bunca kanıt, uyarıcı vs... hiçbirine inanmayıp sonra ödül almak :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı