Çeyrek altın fiyatları

Aslında yatırım gram altın ile yapılır. Çeyrek altında alış-satış arasında ciddi sayılabilecek bir fark var.

Altın yazın düşer kışın çıkar altını fiyatını hükümet çıkartıyor insanları dövizden uzak tutmak için bakın altın daha çok yükseliyor misali gram altın yıl sonu 340-360 tl arası net.

Gülsem mi ağlasam mı bilemedim şimdi. Bi' dönüp 5 senelik enflasyona bak sonra da hiç kar etmediğini aslında sadece kendi paranın değerini koruduğunu anlarsın.
Kar ettim dedim mi? Ben öyle bir cümle kurduğumu hatırlamıyorum. Birikim yapacağım demişim. :)
Ayrıca bu bir yatırımdır. Paranı kullanmaktır. Senin dediğin şekilde hiç bir yatırımda kar edemeyiz ki. Hiç bir şeyin kesin getirisi olamaz çünkü. Altın bu köşeye atarsın yükseldiğinde satarsın. Enflasyon düşer her şey ucuzlar. Paran değerlenmiş olur şu an için böyle diyemeyiz ama enflasyon düşmedi diye kar etmemişte olmayız mesela o parayı daha akıllıca kullanabiliriz farklı bir alanda yatırım yaparak.

Misal veriyim ne kadar doğru bilmiyorum bu şekilde altın hesabım vardı belli bir miktara geldiğinde ve nakit birikimimle arsa almak istedim ve ortak bulup 110 bin TL'ye aldık(55-55 verdik). Şuan 400-500 bin TL araştırdım, baktım, soruşturdum harita şirketinde çalışan arkadaşıma sordum imar durumunu kanalın geleceğini, hava alanının ve Marmara otoyolunun yapılacağını söyledi bende var olan kar etmediğim ama meblağ olarak fazlalaşan paramı arsaya yatırıp kar ettim. Alan değiştirmiş oldum. Oradan gelecek belki bir daire veya iki daireden birini satıp araştırıp, soruşturup arsa almayı düşünüyorum. O şekilde tekrar ve tekrar kar etmiş olacağım parayı değerlendirmektir bu.

Senin açından bakınca bence dediğin gibi hiç bir zaman enflasyon düşmeyecek ekonomi düzelmeyecek ama parayı köşeye atmak bu altın olur dolar olur TL olur gerçi TL olmaz sanırım TL hariç ne olursa. :)

Birikim yapmak yaptığın birikimi akıllı bir şekilde kullanarak bir alanda değerlendirmek kar getirir. Sonuçta hiç bir zaman altının düşmeyeceğini biliyorum ben çok absürt bir şey olmazsa. Birikimi orada tutarım uçuk bir şekilde kazanmamış olurum ama kayıp etmeyeceğimi bilirim.

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Elimde 2 tane çeyrek altın var. Şu an güncel çeyrek altın fiyatı 512 TL. Ben elimdeki çeyrek altınları bozdurmalı mıyım yoksa beklemeli miyim? Altın kaybettirmez diyorlar. Henüz bu kadar yükselmişken fiyatlar aklımdan bozdurmak geçti. Bazı haberler de satış fiyatlarının düşeceğini söylüyor. Sizce ne yapmalıyım?
Dolarda hafiften ivmelenmişken bozdurmayin bence altını ufak tefek altında düşüşler olur ama uzun vadede dolarla beraber yükseleceğini düşünüyorum ben bence bekleyin.

1582266164719.png

Güne böyle başladık bakalım. Arada 2₺-2.5₺ fark var. 0.26 Gram altın alsam ne kaybederim? :D Hiç anlamıyorum bu işlerden.

Geri
Yukarı