Ceza Şikayeti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
NookumPie'ın cevabından sonra aynı şey geldi aklıma, forumda tanışıp arkadaş olanların kurduğu gruptur diye düşündüm, öyleymiş zaten de neden kimse giremiyor bu gruba? Forumda onaylanmadığı için mi?

@Ozan Güven Grup içindeki konuşmalar sürekli ifşalanıp zor duruma düştükleri için tanımadıklarını almıyorlar. Gerçi çabaları sonuç vermediği için 3-4 farklı gruptaki her şey açığa çıktı zaten ama neyse konu grup ve grupta konuşulanlar değil. Grup konusunu uzatmaya gerek yok dediğimiz gibi. Fazla merak edecek bir şey yok, zaten konuşulanlar aynen yazılmasa bile neler konuşulduğu tahmin edilebiliyor önceki mesajlardan.

Ayrıca o banın nedeni Nazım'ın önceden pek çok defa uyarıldığı bir konudaki tutumunu inatla devam ettirmesi. Grupta söyledikleri değil. Keşke kavga etmek, kendisi ile aynı fikirde olmayanları aşağılamakla uğraşmak yerine sadece tavsiyelerde bulunup forumda bu cezayı almasaydı diyorum ama bu onun bile bile yaptığı bir şey oldu. Sonucu da önceden uyarıldığı gibi ağır oldu maalesef.

Son düzenleme:
Hayır arkadaşlar, kullanıcı son eleştirisi yüzünden değil, aylardır devam eden davranışları ve üslupsuzluğu sebebiyle uyarı almıştır. Tek bir hatadan ya da mesajdan bahsetmiyoruz burada. Sordunuz, biz de açıkladık.

Devamlı bir şekilde başka kullanıcılarla tartışma yaratılması bir yana, Sosyal dışı platformlarda gruplaşma oluşturulması ve buradaki tartışmalarda da grup olarak iç bölünme ve taraflaşma oluşturulması, bunun sürdürülmesi iyi niyetli olmayan hareketlerdir.
Yaptığı ilk hatada ceza verseydiniz devam ettirmezdi ve bu kadar uzun süreli bir ceza almazdı. Öncenin hatalarını şimdi ödetmemek gerekir.

3 ay önce Technopat Discord sunucusu açma teklifine "Böyle bir şeye kesinlikle sıcak bakmıyoruz." denmiş ama şu an bir grup var ve galiba içinde üyesinden yöneticisine herkes var.
Technopat yönetiminde kimsenin katılmadığı, kullanıcıların kendi oluşturduğu, kurulduğunda orada olmama rağmen sonradan çok fazla had sınırları aşıldığı için çıktığım bir grup. Katılmanızı önermiyorum.

Yaptığı ilk hatada ceza verseydiniz devam ettirmezdi ve bu kadar uzun süreli bir ceza almazdı. Öncenin hatalarını şimdi ödetmemek gerekir.
Zamanında gerekli cezai işlemler ve uyarılar yapıldı. Nazım dinlemediyse yönetimi suçlamanın bir anlamı yok.

Kısacası hak eden cezasını alır, fazla uzatmanın anlamı yok. Önce suçu bi' kendinizde arayın. Zamanında o grupta olduğum için biliyorum, her ceza aldığında sayan, söven birisiydi.

Şunun açıklığa kavuşmasını istiyorum. Server konusunda en başından beri açık ve bir yere saklanmayan bir tavır sergilememin sebebi orada bir günah işlemediğimizin bilinmesidir. Yoksa buradaki hiçbir idareciye veya disiplin maddesine kafa tutuyor değilim arkadaşlar.

@Yararsız Üye, şurada yanlışın var. Başka server'lardan haberim yok ama bana gönderilen muhbirlere ben sizlere benim yollayacağım haberciler gözüyle baktım.

Bir tanesini bile server'ımdan atmadım. Burada herhangi bir moderatörü kızdıracak bir şey yapmadığımız bilinsin diye. Tamam mı? Ben kendi hesabıma server'da sizlere karşı şu ana kadar zikredilen tüm kırıcı ithamlar için özür dilerim.

İlave:

Her şeye rağmen görünen o ki server'dan bahsettikçe tüm forumun odak noktası burası olmaya başlıyor.
Bu da forumdaki istikrarı sekteye uğratma potansiyeli taşıyor.

Ben bu konuyu kapatıyorum. Hayalet moduna geçmek herkes için daha sağlıklı bir hareket.

Konu ziyaretçilerini yeniden Nazım Paşa'nın aldığı 365 günlük cezayı değerlendirmeye davet ediyorum, o da konu bu olduğu için, yanlış anlaşılmasın, iyi Sosyal'ler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sosyalde demokrasi olduğunu düşünmüyorum. Buranın yönetim biçiminin şeriat benzeri bir şey olduğunu düşünüyorum.

Demokrasi dediğiniz şey sadece "Kendini diğerlerinden üstün görmüş kişilerin oluşturduğu sistemdir! Ezilen, zulüm gören veya diğerlerinden farklı seslerin susturulmasıdır. İpleri kim elinde tutuyorsa, demokrasi de ondan yanadır. Farklı düşünenler şuna olduğumuz, yaşadığımız bugüne bakabilir. Demokrasinin asıl açıklaması budur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar. Uzun bir aradan sonra böyle bir konu ile karşınıza çıkmak biraz üzücü. Ama geçen hafta yaşananlar hakkında bu yazıyı yazmak için günlük hayattaki koşuşturmacamdan ancak vakit bulabildim.

Biliyorsunuz ki geçen hafta @Nazım Paşa oldukça alakasız bir mesajdan dolayı tam 1 yıllığına banlandı. Bununla ilgili yönetime sorular yöneltildiğinde ise, bunun üyenin uzun zamandır verdiği sıkıntılardan dolayı gerçekleştiği söylendi.

Ama daha önce kendisine de belirtilmiş olunduğu gibi bu cezanın 10. veya 20. uyarıda değil, 5. uyarıda verilmiş olması oldukça abes kaçıyor.

Burada sormak istediğim bir iki soru var.
  • Üye madem ki önceki mesajlarında sıkıntı yaratıyordu, bu neden önceki mesajlarında yansıtılmadı?
  • İnisiyatif kullanıldı ise, neden "hiçbir üyeye kullanılmayan inisiyatif" bu üyeye kullanıldı? Mesaj sayısı çok diye mi?
  • "Technopat Kuralları" adlı konu göstermelik olarak mı duruyor? Cezalandırmalar neden bu konudaki maddelere göre uygulanmıyor? Maddeler güncel değil mi?

Her fırsatta eleştirilerin gerekliliğinden bahsedilirken, böyle bir eleştiri geldi diye öfkelenmek anlamsız.

Kaldı ki konuda da en çok destek görmüş mesaj yine Nazım Paşa'ya ait. Bu da eleştirinin oldukça yerinde olduğunu gösteriyor.

Ama bu eleştriyi kaldıramayıp, üyeyi sessizliğe mahkum etmek ve kendisini savunma hakkını elinden almak etik değil...

Usulsüz Banlamalar

Nazım Paşa'nın banının da bu kategoriye dahil olduğunu düşünsem de, tek kişinin o olmadığını da üzülerek belirtiyorum. Mesela @İbrahim Güler'in banlanması.

Sadece Nazım Paşa'nın haksız banlandığını savundu diye "az mesajlı" bir üye de hiç sorgusuz bir yıl banlandı.

Peki neden? Tüm suçu bir üyenin haksızca banlandığını ifade etmek olan biri neden bir yıl olarak banlanıyor? Yönetime karşı çıktı diye mi?

Yoksa sırf yönetimle ters düştü diye geçmişteki hatalarının araştırılıp da, işleme alınmasından dolayı mı?

Hem de bir yıl bana sebep olarak da gereksiz mesajın gösterilmesi...

Burada yönetime iki üç soru sormak yöneltmek istiyorum.
⦁ Neden üyeler yönetimle bir konuda anlaşamayınca kara listeye alınıyor?
⦁ Neden bir üye, bir konuda yönetimle ters çıkınca geçmişteki hataları araştırılıp da banlanıyor?
⦁ Geçmişteki hatalar için neden "inisiyatif" kullanılıyor? İleride üyeyi en bir ufak sıkıntıda, bir sorun yaşamadan banlayabilmek için mi?
⦁ Hiçbir mantıklı sebep gösterilmeksizin bir "az mesajlı" üye neden bir yıl olarak banlanıyor?

Yönetimin "Çıkış Orada" Çıkışı

Çıkışın nerede olduğunu herkes biliyor . Zira her akşam oradan çıkış yapıyoruz. Ama üyelere böyle bir tavrın sergilenmiş olması çok ama çok üzücü.

Bence bu forumdaki kimse bu muameleyi hak etmiyor. Bu forumu herkes bir ucundan tutarak ileriye taşımaya çabalıyor.

Ama böyle bir muameleye maruz kalınması oldukça üzücü...

Sorgulamak Yersiz Çıkışı

Yine oldukça anlamsız bir çıkış. "Yönetim yaptıysa doğrudur!" şeklindeki bir düşünce vakti zamanında forumdaki çok değerli üyelerin de az daha gitmesine sebep oluyordu. Ki kendisi de şu sıralar aktif değil maalesef.

Sorugulamaksızın hiçbir zaman doğruya ve gerçeğe ulaşamayız. Bize öğretilen dorğulara ve gerçeklere sıkı sıkıya bağlı kalmak zorunda kalırız. Bunun da günümüz dünyasındaki sonuçlarının farkındasınızdır umarım...

Etiket Sorunu

Ayrıca #Ceza Şikayeti konusunda bir kez daha görüldü ki etiket sorunu da devam ediyor.

Bu soruna halen bir çözüm bulunamamış olması üzücü. Bir an önce çözülse sevindirici olurdu.

Erdem Alsırt Konusu

Bu arkadaş daha önceki mesajlarında da belirttiği gibi bazı sorunlardan muzdarip biri. Technopat'ta devamlı ve inatla konu açması ise onun burayı sevmesi ve buradakileri anlayışlı bireyler olarak görmesi olduğunu düşünüyorum.

Zorunda değilsiniz belki, ama forum olarak kendisine karşı biraz ilgili ve anlayışlı olunabilirse herşeyin daha güzel olacağına eminim.

Technopat Plus Konusu

Açıkçası Technopat yönetimine katkı sağlayacak güzel bir proje. Ama bence bu sistemde bir sorun var.

Neyin "premium"u satılacak? Belli konulara girilemeyecek mi? Ya da belli videoları sadece premium hesaba sahip üyeler mi görecek?

Bu bana biraz garip geliyor açıkçası. TeknoSeyir nasıl bir sistem getirdi pek bilmiyorum. Ama bizde bunun uygulanabilirliği biraz zor gibi geliyor bana.

Onun yerine "donate" sistemi getirilebilir. Bu daha güzel olur. Zaten daha önce de konusu açılmıştı bunun...

"Paralel Forum Yapılanması": Discord

Yani en azından sizlerin tabirleriyle ortaya çıkan görüntü tam olarak bu. Bir grup üyenin, o gruba dahil olmayan üyelere forumda baskı uyguladığı inancı.

Sizleri buna inandıran materyaller nedir, orasını tam olarak bilmiyorum. Ama böyle bir düşüncenin oluşması oldukça saçma.

Orada sadece Sosyal'de bizlere tanınmayan sohbet hakkımızı kullanmak için bulunuyoruz. Yani öyle gelip, kümelenelim de diğerlerini ezelim gibi bir görüş hakim değil.

Kaldı ki gruptaki kimse böyle bir düşüncenin esiri olacak kadar ahmak da değil.

Discord Grubunun Genele Açık Olmaması

Daha önce Discord grubunun kurulması için bir konu açılmıştı. Orada bile doğrudan bir link paylaşılmamıştı.

Bunun gerekçesi de, "Yönetim gelir de, mesajlarımızı okur..." gibi bir endişe değil; Technopat'ın yapısı itibariyle herkese açık olması ve bunun bir sonucu olarak herhangi bir internet okuryazarının da rahatça bu sunucunun linkine ulaşabilir olmasıydı.

Yani bu sunucular sadece Technopat ve onun üyelerine açık sunuculardı. Diğer forumlardakilere veya herhangi bir şahısa değil.

Bu sırada da üyelerin, gerçekten o kişi olduğunu ispatlaması için de ufak bir kanıt isteniyordu.

Bunun sebebiyse de, X kişisi ile konuştuğunu zannedip de Z kişisiyle konuşmamaktı. Yani özetle bu "keklenmemek" amacıyla yapılıyordu.

"İfşalanmalar"

İfşalanacak ne var ki, ifşalanılmasından korkulsun? Madem ifşa olunmuş bir kabahatimiz var elinizde bunu istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Ki bizde bilelim ki hatalıyız.

Grupta, grupta olmayan kişiler hakkında konuşulmasına genel olarak engellenmeye çalışılıyor. Tabii bir kişinin elinden çıkacak yazıyı da önceden kestiremeyeceğinizden dolayı anlık yazılan hakaretler, küfürler engellenemeyebiliyor.

Ama bunlar tespit edildiğinde ise ilgili kişiye uyarı da yapıldı.

Bunun sebebi ise, o kişinin grupta bulunmaması. Bir kişinin arkasından konuşulması, dedikodusunun yapılması hoş değildir...

Ayrıca Discord'un özgür bir platform olduğunu da belirtmek gerek. Yani her üye 2 dakika gibi kısa bir sürede kendi sunucusunu oluşturabilmekte.

Bu sebeple bilinmeyen Discord sunucularının oluşmuş olabileceği de göz önünde bulundurulmalı.

Peki Discord İhtiyacı Nereden Doğdu?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, bunun cevabı da yine yönetimde yatıyor... Daha önce açılmış bir çok konuda da görüldüğü gibi hemen hepsinin akıbetleri aynı.

Görüldüğü gibi hepsi ya kilitlenmiş, ya da olumsuz geri dönüş almış.

Ama aynı zamanda da bir gerçeği de görmekte fayda var. Çoğu da bir şekilde sabote edilmiş.

Bunun Önüne Geçilebilir miydi?

Evet. Bir konu moderatörü vasıtasıyla bu konu sürekli canlı tutulabilirdi ve konunun sabote edilmesi engellenebilirdi.

Ama yapılmadı veya yapılmak istenmedi. İşte bu da Discord kullanımını doğurdu.

Discord Sunucuları Denetlenebilir mi?

Elbette! Yönetimden birileri rahatça bu sunucuları denetleyebilir veya direkt Technopat'a ait bir sunucu oluşturabilir. (Sanırım aynısı Steam'de de uygulanmakta.)

Böylelikle Technopat'ın direkt yönetiminde bir Discord sunucusu olur...

Ya da direkt Sosyal'de açılmış bir konu üzerinden bu hak üyelere verilebilir. Ve konuya özel bir moderatör bulunabilir.

Böylece hem diğer moderatörleri uğraştırmadan rahatça bu konu denetlenir, hem de üyeler burada forumdan sevdiği insanlarla sohbet imkanı bulur.

Unutmayın ki Recep Hoca, XF2'ye geçilirken değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu söylemişti.

Bence Sosyal yönetiminin de bu konudaki tavrı artık değişmeli... ^_^

Son olarak konunun açılıp açılmaması pek mühim değil. Bu konudaki eleştirilerimi yansıtmak için bunları yazdım.

Ama bu yanlış kararlardan dönülürse tabii ki çok daha sevindirici olur.

Saygılarımla...

Üye madem ki önceki mesajlarında sıkıntı yaratıyordu, bu neden önceki mesajlarında yansıtılmadı?
Yansıtıldı. Her ters çıkışında uygunsuz üslup olsun, başka cezalar olsun verildi. Dinlemediyse kabahati kendisinde araması gerekiyor.
Kendisinin hazırda 44 uyarısı olduğunu unutmayalım.
"Technopat Kuralları" adlı konu göstermelik olarak mı duruyor? Cezalandırmalar neden bu konudaki maddelere göre uygulanmıyor? Maddeler güncel değil mi?
Bazı durumlarda Sosyal Kuralları yetmiyor. Bu durumlarda uygun ceza veriliyor.
Neden üyeler yönetimle bir konuda anlaşamayınca kara listeye alınıyor?
Yönetimle anlaşamaması ile alakası yok. Mesajlarını gözden geçirdiğinizde zaten durumu anlayacaksınız.
Geçmişteki hatalar için neden "inisiyatif" kullanılıyor? İleride üyeyi en bir ufak sıkıntıda, bir sorun yaşamadan banlayabilmek için mi?
İnisiyatif kullanılmıyor.
Ayrıca #Ceza Şikayeti konusunda bir kez daha görüldü ki etiket sorunu da devam ediyor.

Bu soruna halen bir çözüm bulunamamış olması üzücü. Bir an önce çözülse sevindirici olurdu.
Konuyla ilgileneceğim.
Açıkçası Technopat yönetimine katkı sağlayacak güzel bir proje. Ama bence bu sistemde bir sorun var.

Neyin "premium"u satılacak? Belli konulara girilemeyecek mi? Ya da belli videoları sadece premium hesaba sahip üyeler mi görecek?

Bu bana biraz garip geliyor açıkçası. TeknoSeyir nasıl bir sistem getirdi pek bilmiyorum. Ama bizde bunun uygulanabilirliği biraz zor gibi geliyor bana.

Onun yerine "donate" sistemi getirilebilir. Bu daha güzel olur. Zaten daha önce de konusu açılmıştı bunun...
Konuda gerekli cevap verildi.
Yani en azından sizlerin tabirleriyle ortaya çıkan görüntü tam olarak bu. Bir grup üyenin, o gruba dahil olmayan üyelere forumda baskı uyguladığı inancı.

Sizleri buna inandıran materyaller nedir, orasını tam olarak bilmiyorum. Ama böyle bir düşüncenin oluşması oldukça saçma.

Orada sadece Sosyal'de bizlere tanınmayan sohbet hakkımızı kullanmak için bulunuyoruz. Yani öyle gelip, kümelenelim de diğerlerini ezelim gibi bir görüş hakim değil.

Kaldı ki gruptaki kimse böyle bir düşüncenin esiri olacak kadar ahmak da değil.
Zamanında ben de o gruptaydım, bunları o grupta bulunmayanlara söylemelisiniz inandırabilmek için.
Bunun gerekçesi de, "Yönetim gelir de, mesajlarımızı okur..." gibi bir endişe değil; Technopat'ın yapısı itibariyle herkese açık olması ve bunun bir sonucu olarak herhangi bir internet okuryazarının da rahatça bu sunucunun linkine ulaşabilir olmasıydı.
Bence de öyledir. Ya da değildir, bilemiyorum artık...
Evet. Bir konu moderatörü vasıtasıyla bu konu sürekli canlı tutulabilirdi ve konunun sabote edilmesi engellenebilirdi.
Böyle ekstra bir moderasyon yüküne gerek yok. Burası teknoloji forumu.
Unutmayın ki Recep Hoca, XF2'ye geçilirken değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu söylemişti.
Kontrol ettim de böyle bir mesaj göremedim, nerede yazıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı