ChatGPT gibi bir şey yapmak mümkün mü?

O veriyi bulman imkansız. Hadi diyelim buldun. Verilerin hepsinin işe yarar veriler olması lazım yani küfürleşmeler vb. olmamalı. Hadi bunları geçtim kodlama kısmınıda geçelim çok iyi olduğunu varsayalım. Veriyi işleyecek bilgisayar lazım. Onlar süper bilgisayarlarla falan yapıyor eğitme işini. Normal bir RTX 4090 ekran kartıyla eğitmeye kalksan 1 epoch eğitilesiye torunların bekler bilgisayar başında kapanmasın diye. Kısacası tek başına ve parasız imkansız.😃

O veriyi bulman imkansız. Hadi diyelim buldun. Verilerin hepsinin işe yarar veriler olması lazım yani küfürleşmeler vb. olmamalı. Hadi bunları geçtim kodlama kısmınıda geçelim çok iyi olduğunu varsayalım. Veriyi işleyecek bilgisayar lazım. Onlar süper bilgisayarlarla falan yapıyor eğitme işini. Normal bir RTX 4090 ekran kartıyla eğitmeye kalksan 1 epoch eğitilesiye torunların bekler bilgisayar başında kapanmasın diye. Kısacası tek başına ve parasız imkansız.😃

Bakın neler gerektiğinin farkındayım ve okursanız eğer o kadar büyük bir şey yapmayacağımı söyledim oradan buradan eklemek istediğim şeyleri eklediğimi varsayıyorum yani öyle dünyadaki tüm kelimeleri falan demiyorum sadece kodu arıyorum çünkü yapay zeka kodlarında çok iyi değilim kendimi geliştirmeye çalışıyorum ama bunu da yapmak istiyorum sizden ricam sadece bununla alakalı bulabildiğiniz bir kodu bana vermeniz.

1. si TensorFlow tarzı şeyler kullanacağım yani sanırsam o kadar matematiğe ihtiyacım olmayacak 2. si tek başıma yapacağımı kim söyledi? Tek başıma derken büyük ihtimal ChatGPT kadar büyük bir şey eğiteceğimi düşündünüz hayır o kadar büyük bir şey planlamıyorum ve bazıları da ChatGPT artık çöp demiş ChatGPT'yi herkes kullandığı için örnek olarak söyledim herhangi bir chatbot AI ı düşünebilirsiniz şu anda sadece bir koda veya o kodu nasıl yazacağıma ihtiyacım var orada verdiğim video işime yarar mı başka bir şekilde mi yapmalıyım?
Dostum tensorflow kullanınca, sen geliştirmiş olmuyorsun. 🤣 Zaten yapılmış bir derin öğrenme kütüphanesini kullanmış oluyorsun. Sorduğun ilk soru yanlış yani. Benim cevabım kendi tensorflow yada chatgpt modelini geliştirmek üzerineydi.

Dostum TensorFlow kullanınca, sen geliştirmiş olmuyorsun. 🤣 zaten yapılmış bir derin öğrenme kütüphanesini kullanmış oluyorsun. Sorduğun ilk soru yanlış yani. Benim cevabım kendi TensorFlow'ya da ChatGPT modelini geliştirmek üzerineydi.

Amacım zaten öyle bir şeyler yapmak fakat biraz dikkat ederseniz yapay zekalar hakkında çok fikrim olmadığını fakat yine de ufaktan da olsa böyle bir projeyi yapmak istediğimi söyledim en baştan bir yapay zeka yapmam şu an zaten mümkün değil o yüzden video olarak verdiğim örnekteki tarzında kodlar ile idare etmeye çalışıyorum neden herkes yapay zeka ile açtığım her konuda dalga geçermiş gibi cevaplar veriyor? Ne kadar zor bir şey olduğunun farkındayım zaten neyse yine de herkese teşekkürler.

Amacım zaten öyle bir şeyler yapmak fakat biraz dikkat ederseniz yapay zekalar hakkında çok fikrim olmadığını fakat yine de ufaktan da olsa böyle bir projeyi yapmak istediğimi söyledim en baştan bir yapay zeka yapmam şu an zaten mümkün değil o yüzden video olarak verdiğim örnekteki tarzında kodlar ile idare etmeye çalışıyorum neden herkes yapay zeka ile açtığım her konuda dalga geçermiş gibi cevaplar veriyor? Ne kadar zor bir şey olduğunun farkındayım zaten neyse yine de herkese teşekkürler.
Dostum yapay zeka hakkında bilginin olmaması ayrı, yazılım bilgininde çok olduğunu düşünmüyorum. Kimsenin hayaliyle dalga geçmem ama gerçekçi olmakta fayda var. Tensorflow gibi kütüphaneler kullanarak amacına yönelik bu yolda adım atamazsın. Yapay zeka yapmak ve bu alanda kendini geliştirmek istiyorsan öncelikle programlama dilleri, veri kümeleri, matematik ve algoritmalar üstüne yoğunlaşmalısın.

Chatgpt gibi bir hedef yerine basit yol bulma algoritmaları ile başlayabilirsin

O işler öyle basit değil. Programlama bilgisinin ötesinde çok sağlam bir matematik bilgisinin de olması lazım. Veri tabanı da sıkıntılı bir durum. OpenAI'ın bulduğu kadar veriyi bulman imkansız. İlla bu alanda çalışmak istiyorsan ufak adımlarla başlayabilirsin. İnternette çok daha basit örnekler var, onlara bir göz at. Ama şunu kesin olarak söyleyeyim tek başınıza yapmanız imkansıza yakın. ChatGPT'nin arkasında koca bir ekip var.
Şuan ki ChatGPT'yi herkes yapar sanırım. Şuanda ChatGPT hiçbir işe yaramıyor, sorulara yanlış cevap veriyor, soruyu anlamıyor. 2+2 kaç diyorsun 4 diyor. Emin misin? diye soruyorsun pardon 6 diyor.
Bu hâle getirebilmek için bile yıllarca emek verildi. YZ işleri öyle basit işler değil. Herkes yapar diyorsanız siz yapın da görelim.🙂

Şuan ki ChatGPT'yi herkes yapar sanırım. Şuanda ChatGPT hiçbir işe yaramıyor, sorulara yanlış cevap veriyor, soruyu anlamıyor. 2+2 kaç diyorsun 4 diyor. Emin misin? diye soruyorsun pardon 6 diyor.
Örnek :)
Screenshot_2023-06-21-09-01-57-53_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Dostum yapay zeka hakkında bilginin olmaması ayrı, yazılım bilgininde çok olduğunu düşünmüyorum. Kimsenin hayaliyle dalga geçmem ama gerçekçi olmakta fayda var. TensorFlow gibi kütüphaneler kullanarak amacına yönelik bu yolda adım atamazsın. Yapay zeka yapmak ve bu alanda kendini geliştirmek istiyorsan öncelikle programlama dilleri, veri kümeleri, matematik ve algoritmalar üstüne yoğunlaşmalısın.

ChatGPT gibi bir hedef yerine basit yol bulma algoritmaları ile başlayabilirsin.

Amacım zaten idare etsin diye yapmak baştan tamamen her şeyi yapmam imkansız o yüzden TensorFlow ve benzeri şeyler kullanmayı düşünüyorum sizin kadar bilgim olmadığı için anlaşılır şekilde açıklayamıyorum fakat idare etsin diye bulunsun istiyorum.

Amacım zaten idare etsin diye yapmak baştan tamamen her şeyi yapmam imkansız o yüzden TensorFlow ve benzeri şeyler kullanmayı düşünüyorum sizin kadar bilgim olmadığı için anlaşılır şekilde açıklayamıyorum fakat idare etsin diye bulunsun istiyorum.
Bunu tam olarak ne için yapmak istiyorsun. Detaylı bilgi verirsen yönlendireyim.

Bu hatalı bir örnek olmuş. Sana doğru cevabı vermiş sen doğrusu bu diye düzeltmişsin. Senin çocuğuna sen 2+2=4 diye öğretsen, okuldaki öğretmeni 2+2=7 derse çocuk doğal olarak öğretmenin dediğini kabul eder. Hayır 2+2=4 diyemez. Bu tarz dil tabanlı yapay zekalar insanlardan öğreniyor. Yanlış öğretirsen yanlış cevaplar. Yani hatayı o değil, öğreten sen yapıyorsun.

Bakın neler gerektiğinin farkındayım ve okursanız eğer o kadar büyük bir şey yapmayacağımı söyledim oradan buradan eklemek istediğim şeyleri eklediğimi varsayıyorum yani öyle dünyadaki tüm kelimeleri falan demiyorum sadece kodu arıyorum çünkü yapay zeka kodlarında çok iyi değilim kendimi geliştirmeye çalışıyorum ama bunu da yapmak istiyorum sizden ricam sadece bununla alakalı bulabildiğiniz bir kodu bana vermeniz.

GPT-2'yi buldum sadece.
GPT-2 Source Code

Yeni konular

Geri
Yukarı