ChatGPT'nin bir PC mühendisi hocasından daha iyi bilme ihtimali nedir?

Makaleler
45
Merhaba.

ChatGPT hemen hemen her şeye yorum yapabiliyor. Benim takıldığım konu PC konusunda bir akademisyenden daha iyi bilir mi?

Ama akademisyen: Proje geliştirmiş, GitHub'ta bir şeyler yapmış, sunum yapmış, konferanslara katılımda bulunmuş ve dünyanın en iyi okullarından biri okumuş.

Tamam biraz abartı oldu ama ChatGPT ile bu kişi karşılaştığı zaman; sadece PC için olacak. Hangisi bir konuya daha rahat cevap verir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

ChatGPT hemen hemen her şeye yorum yapabiliyor. Benim takıldığım konu PC konusunda bir akademisyenden daha iyi bilir mi?

Ama akademisyen: Proje geliştirmiş, GitHub'ta bir şeyler yapmış, sunum yapmış, konferanslara katılımda bulunmuş ve dünyanın en iyi okullarından biri okumuş.

Tamam biraz abartı oldu ama ChatGPT ile bu kişi karşılaştığı zaman; sadece PC için olacak. Hangisi bir konuya daha rahat cevap verir?

0'dır. Profilime girip açtığımda konulara bakın.

Orada "siz siz olun" diye başlayan bir konu var.

Mümkün bence hatta bu konuda 1998 yılında Joel de Rosnay tarafından yazılmış bir ütopik eserde var. "ORTAKYAŞAR İNSAN - ÜÇÜNCÜ BİNYILA BAKIŞLAR"

Okumanızı tavsiye ederim. Eserde insanların yaratmış olduğu teknik, teknoloji, mekanik ve kültürel ağlardan oluşan canlı bir sistemden bahsediyor. Hatta eserde o derece ileri gidiyor ki mesela Einstein öldükten sonra bile bu sistem sayesinde Einstein'ın düşünce sistematiğinin taklit edilebileceğini iddaa ediyor. Okumanızı tavsiye ederim 1998 yılında ChatGPT benzeri bir sistem bizzat anlatılıyor bu eserde.

Hangisinin olanağı sıfır?

PC konusunda bir akademisyenden daha iyi bilemeyebilir.

Ama bu nasıl eğitildiğine göre değişiyor elbette.

Fakat bir makine bir insanın, tecrübelerine, içgüdülerine, olayların ilerisini görme yeteneğine sahip olamaz.

Bazen sadece bilgi yeterli olmaz, tecrübe gibi başka şeyler de gerekir.

0'dır. Profilime girip açtığımda konulara bakın.

Orada "siz siz olun" diye başlayan bir konu var.
Yalnız hocam sistem daha gelişme aşamasında. Sonuçta ChatGPT'nin ulaştığı, kendisine yüklenen bilgilerin çoğunluğu dijital ortama ait bilgiler. Yorumlama yeteneğinin nasıl çalıştığını bilmiyorum ama basılı tüm kitaplar ve insanlığa ait tüm bilgilere erişim olanağı olsaydı nasıl olurdu merak ediyorum açıkçası. Sonuçta bir bilim insanı bir kitabı okumak için günler harcarken bu cihaz çok kısa sürede bu işlemi yapacak. İleride neler olur bilmiyorum ama geliştirilirse çok değişik şeyler ortaya çıkabilir bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı