Cheat Engine İndirdikten Sonra Sisteme Virüs Bulaştı

redbelt

Hectopat
Geçen günlerde bir sebepten dolayı hemen Cheat Engine indirmek zorunda kalmıştım ve önüme gelen ilk Cheat Engine'yi indirmiştim. Uygulamanın koşullarını acceptledim ve chromium & warthunder adlı dosyaları indirmesini ise reddettim fakat kendileri bilgisayarıma indi. Daha sonrasında ben bilgisayarımda yabancı bir dosya olduğunu fark ettim, ismi "Kehisigabap" olan ve hemen araştırmaya koyuldum notepad++ ile açtığımız zaman romanca & slovakça karışık bir dil kullanıldığını ve garip şeyler belirttiğini söylüyorlardı.

Moga cuf gosesam = I can bloom bossom (Bulgarca)

Its weird like a semi gibberish
Pakogeni - packaged?
Logetoca - logic, computer
Sedetare - romanian, latin based lang?
Tepehod - tepe - warm? Hod - to move? (Steam? )

Kaspersky uygulamasıyla taramayı denedim fakat program o dosyayı gördüğü gibi takılıyor hatta 5-6 saat bıraktım ve geldiğimde 13 gün kaldı. Yazısını gördüm ve manuel olarak halletmek istedim. Dosyayı elimle deletelemeyi denedim 2 TXT dosyası silindi fakat TMP uzantılı bir dosya kaldı ve silemedim garip bir şekilde.
Daha sonra bunun üstüne ben de gidip administrator olarak kendimi dosyaya tanıtıp oradan silmeyi deneyeyim dedim yine izin vermedi (Access Denied. )
Bunun üstüne ZIP ile arşivleyip arşivledikten sonra sil seçeneğini kullanıp silmeyi denedim yine izin vermedi.

Çarem tükeniyor kısacası, başka bir başlıkta ise yavaş yavaş hardware'i ele geçirip decrypt için ücret istediğini ve tüm dosyaların kitlendiğini öğrendim acilen yardıma ihtiyacım var, ne yapacağım :(

Screenshot_1.png
Screenshot_2.png

Çözüm
Resmi sitesinden mi indirdiniz?
Bu zamana kadar Cheat Engine ile hiç böyle bir sorun yaşamadım. Başka bir şey olabilir mi sizce?
Güvenli modda çalıştırıp silmeyi denediniz mi?
Az önce güvenli moda giriş yapıp başarılı bir şekilde o dosyayı silebildim. Şimdi 2 ayrı antivirus programı ile bilgisayarı derinlemesine tarayacağım. Umarım hiçbir şey bulmaz..

Herkese teşekkür ederim konuya vakit ayırıp öneride bulundukları için.

Kaspersky ve garanti olsun Malwarebytes ile taratın. Hatta gördüğüm kadarıyla işletim sisteminiz Windows 10 değil. ComboFix ile de taratın.

Senin bu dediğin olay aynısı bana da oldu. Sende resmi sitesinden indirmişsin. Bende o tikleri kapattığım halde bana da kurdu. İlerde de pc nin içine etti. Mecbur formatlamak zorunda kaldım. Avast virüs proğramı onda virüs bulmuştu ama bende bu hile proğramı olduğu için dikkate almayarak yüklemiştim.
Selam bende Chromium var ve sildiğimde geri geliyor her yöntemi denedim gitmiyor sende halen var mı Chromium

Şöyle bakabilirsin. Regedit-current user-software-Chromium.
O dediğin bende de oldu. Ne yapıp ettiysem kaldıramadım. Kaldırıyorum yine geliyor şerefsiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı