Cheat Engine İndirdikten Sonra Sisteme Virüs Bulaştı

redbelt

Hectopat
Geçen günlerde bir sebepten dolayı hemen Cheat Engine indirmek zorunda kalmıştım ve önüme gelen ilk Cheat Engine'yi indirmiştim. Uygulamanın koşullarını acceptledim ve chromium & warthunder adlı dosyaları indirmesini ise reddettim fakat kendileri bilgisayarıma indi. Daha sonrasında ben bilgisayarımda yabancı bir dosya olduğunu fark ettim, ismi "Kehisigabap" olan ve hemen araştırmaya koyuldum notepad++ ile açtığımız zaman romanca & slovakça karışık bir dil kullanıldığını ve garip şeyler belirttiğini söylüyorlardı.

Moga cuf gosesam = I can bloom bossom (Bulgarca)

Its weird like a semi gibberish
Pakogeni - packaged?
Logetoca - logic, computer
Sedetare - romanian, latin based lang?
Tepehod - tepe - warm? Hod - to move? (Steam? )

Kaspersky uygulamasıyla taramayı denedim fakat program o dosyayı gördüğü gibi takılıyor hatta 5-6 saat bıraktım ve geldiğimde 13 gün kaldı. Yazısını gördüm ve manuel olarak halletmek istedim. Dosyayı elimle deletelemeyi denedim 2 TXT dosyası silindi fakat TMP uzantılı bir dosya kaldı ve silemedim garip bir şekilde.
Daha sonra bunun üstüne ben de gidip administrator olarak kendimi dosyaya tanıtıp oradan silmeyi deneyeyim dedim yine izin vermedi (Access Denied. )
Bunun üstüne ZIP ile arşivleyip arşivledikten sonra sil seçeneğini kullanıp silmeyi denedim yine izin vermedi.

Çarem tükeniyor kısacası, başka bir başlıkta ise yavaş yavaş hardware'i ele geçirip decrypt için ücret istediğini ve tüm dosyaların kitlendiğini öğrendim acilen yardıma ihtiyacım var, ne yapacağım :(

Screenshot_1.png
Screenshot_2.png

Çözüm
Resmi sitesinden mi indirdiniz?
Bu zamana kadar Cheat Engine ile hiç böyle bir sorun yaşamadım. Başka bir şey olabilir mi sizce?
Güvenli modda çalıştırıp silmeyi denediniz mi?
Google'a Cheat Engine yazıldığında ilk çıkan site Gezginler, ikincisi zaten heriflerin kendi sitesi. Kendi sitesini bulup indirmek bu kadar zor olmamalı. Belki kendileri reklam almıştır, yükleme içi program indirmesi yapılıyor olabilir ama onu kabul etmeden geçip yalnızca Cheat Engine'i yükleyebiliyorsunuz. Ya saçma sapan bir siteden indirdiniz, ya da söylediğiniz gibi tiki kaldırıp devam etme kısmında siz hata yaptınız.

En kesin çözüm bilgisayarı sıfırlamaktır. Umarım bu yazılım buna bloke koymamıştır da işiniz uzamaz. Onun dışında kullanıcı olarak tüm yetkilerinizin olup olmadığını kontrol edin. Eğer orada da sorun yoksa bir önerim daha var. Bu silinemeyen programlar genelde arka planda çalıştığı için silinemez. Görev yöneticisi'nin "Ayrıntılar" kısmına bakın, belki silemediğiniz dosya orada çalışıyor olabilir. Oradan da silmek için yetkiniz yoksa ona göre araştırma yapın. Şimdi onların çözümünü de yazacak zamanım yok.
Eki Görüntüle 440252Sanırsam Cheat Engine'nin sitesi bu? Güvenli modda çalıştırıp silmeyi denemedim.
Evet, kendi sitesinden indirmişsiniz. O konuda sıkıntı yokmuş. Peki direkt Cheat Engine'i silmeyi denediniz mi? Belki de o programların da Cheat Engine ile birlikte silinme şansı vardır, bir ihtimal anlaşma o yönde yapılmış olabilir. Şans vermek isteyebilirsiniz.

Bu programın kendi sitesinde bile sıkıntı yaşanıyor. Ayrıca bir değeri değiştirmek için indiriyorsunuz. Herhangi bir EAC ya da Battleeye koruması olan bir oyun, bu yazılımı algıladığında direk sizi banlıyor. Eskiye göre artık af olayı yok. Yazılımı oyunda kullanmasan bile ban yiyorsun.

@Murat5038 Hocam size yardımcı olacaktır. Virüs kalktıktan sonra tavsiyem bu yazılımı asla kullanmayın.

Az önce güvenli moda giriş yapıp başarılı bir şekilde o dosyayı silebildim. Şimdi 2 ayrı antivirus programı ile bilgisayarı derinlemesine tarayacağım. Umarım hiçbir şey bulmaz..

Herkese teşekkür ederim konuya vakit ayırıp öneride bulundukları için.

@26318
Bu zamana kadar bilgisayarımda Cheat Engine yüklüyken Battleeye'ın korumuş olduğu S4 League, Fortnite, PlanetSide 2 oyunlarını oynadım ve ban yemedim. Sadece bir oyunda ban yedim o da Hero Siege ve onda da aktif olarak kullandığım için yemiştim. Söylediğiniz bana biraz kulaktan dolma bir efsane gibi geldi. Saydığım üç oyunda da hiçbir şekilde ban yemedim bilgisayarımda yüklü olmasına rağmen.

Yeni konular

Geri
Yukarı