CHP'nin Asgari Ücret Teklifi

Asgari ücretli taş mı kemirecek?
Bu 6500TL çok az en basit İstanbul'da 2+1 evler 5K kirası var. Yılbaşından sonra ne olur belli değil.

Asgari ücret 10k olursa memur maaşları da o kadar artacaktır en ucuz memur maaşı 20k olursa devlet nasıl yetişsin maaş ödemeye. 10k yapılabilir ancak işverenlere teşvik ya da vergi indirimine gidilmesi gerekebilir yoksa işçi çıkarımı ya da ürünlere getirilen zamlar çok fazla olur. Öğrenci örneğinize gelirsek kantinin her zaman müşterisi olur unutmayın Türkiye'de bilmem kaç milyon devlet yardımı alan mülteci var yine ezilen halk olur.
Tüm çalışanlara, emeklilere %100 zam yapılsa; her üniversite öğrencisine ayda 3.000 TL karşılıksız burs verilse, örgün eğitimde her öğrenciye bir öğün yemek verilse iktidarın bir hiç uğruna yaktığı döviz rezervi kadar bile maliyeti yok. İsrafı saymıyorum bile...

Memur maaşının yoksulluk sınırının yarısından bile az olması kabul edilemez bir durum zaten.

Devlete her saniye gelir akıyor. Yeter ki halk için akıllıca kullanılsın. Herkese fazlasıyla yeter.
Memurun sadece maaşında bile mesaisinin %27'si vergiye gidiyor. %35'i sigortaya gidiyor.
Alışveriş yaparken hepimiz yazarkasa üzerinden her saniye vergi gönderiyoruz. Devlet hiçbir şey üretmeden hayatın her alanından yüksek vergi alıyor.
Yüz yıllık otomobil firması 500 bin TL maliyetle araba üretiyor. Firma kârı, dağıtım ve bayi payı ile 700 bin TL'ye satılacak o araba. Ama devlet o arabadan 800 bin TL vergi alıyor. Hop araba Bir milyon 500 bin TL'ye çıkıyor.
Emlak vergileri, noter ücretleri, faturalar, cezalar vs binbir türlü gelir tipi var devlet için.
Sayısı azalsa da kamu teşebbüsleri ve hizmetleri ile de gelir elde ediyor. Daha akıllıca yönetimle bu teşebbüs ve hizmetler daha da çoğaltılabilir.

Para gelecekde zamlar gelmeyecek mi?
Ekonomden anlamayan insanlar ülkenin kaderini belirliyor senin önce enfilasyonu ve kuru sabitleyip üretim yapman lazım zam ile olacak iş değil bu ancak anlamıyorlar.
Hocam temel olarak eğitim sistemini değiştirmemiz gerekiyor. Ki kaldı ki sistemi değiştirdikten sonra min 10-15 yılı bulur Türkiye 'nin kendine gelmesi. Bazı şeyler için aşırı geç kaldık ve kalmaya devam ediyoruz.

Meraktan soruyorum, neden alım gücü konusunda çalışma yapılmıyor?
Onu yapmak için önce tasarruf etmesi lazım kamunun.

O saçma sapan alım garantili işleri gözden geçirmek lazım. Yok öyle yağma.

Ama neredeee

Siyaseti finanse eden karmaşık bir yapı var. Sadece siyaset de değil, partizanlar aç kalacak eğer tasarruf edilirse.

Rahata alıştılar.

Hocam temel olarak eğitim sistemini değiştirmemiz gerekiyor. Ki kaldı ki sistemi değiştirdikten sonra min 10-15 yılı bulur Türkiye 'nin kendine gelmesi. Bazı şeyler için aşırı geç kaldık ve kalmaya devam ediyoruz.

Eğitim işi orta ve uzun vadede olur.

Makro ekonomik önlemler alırsanız en fazla 2-3 yılda canavar gibi toparlanırız.

En basit çözümü bu işin "NEREDEN BULDUN" yasasını kimsenin gözüne yaşına bakmadan uygulamak.

Devlet memuru adam 5 milyoluk ev, 2 milyonluk araç alıyorsa "HOOOP" demesi lazım devletin.

Eğer finansman kaynağını açıklayabiliyorsa yasal olarak, hayırlı olsun hediyesini vermeli, eğer ispatlayamıyorsa o gayrimenkullere el konulur, gerekli cezalar verilir ki bir daha kimse kalkışmasın.

Bu dediğim yapılsın bakın 2-3 yıl bile değil 1 yılda toplarız.

Vergileri de düşürmeye başlarız.

Neden iktidara gelmeyeceklerini buradan anlayabiliyoruz. Sadece muhalefet olmak için konuşuyorlar. Ciddi bir atılım bekliyorum ama yok abi hiç bir türlü ciddi ve kararlı değiller.

CHP'nin sadece adında halk var, şu an bu parti yönetimindekilerin halkın yararına bir şey yapacaklarını düşünmek saflıktır. Tek düşündükleri kendi koltukları ve çıkarlarıdır.

İnsan denilen canlının temel sorunudur, önce zarar ver sonra düzeltmeye çalış. yani önce ayağı bilerek kır-darp et , sonra alçıya al.. şizofreni gibi bişey yani insanı anlamak çok güç. tabi verilen zarar asla tamir edilemiyor buda olayın başka bir boyutu.

Geri
Yukarı