Chromium nasıl bir tarayıcı?

phan metal

Centipat
Chromium, Brave'e göre iyi midir?

Yani;
Hızlı veya performanslı mı?
Daha az mı Ram tüketiyor?
Daha mı güvenli?
Daha mı gizlilik odaklı?

Bence hız olarak Chrome vs. ile aynı diyebiliriz. Biraz daha az kaynak tüketir. Ama fark çok az yani. Bu benim kendi düşüncem ama güvenlik konusunda ben Chrome, Opera, Brave vs. kadar güvenli olduğunu düşünmüyorum. Bu firmalar Chromium tabanını kullanıp kendi güvenlik önlemlerini ekliyorlar. Chromium ise saf bir tarayıcı. Gizlilik odaklı olduğunu da sanmıyorum. Ayrıca Google hesabı girilmiyordu en son. Bence bu da kötü bir özellik.

Hızlı veya performanslı mı?
Hemen hemen

Daha az mı Ram tüketiyor?
Evet.

Daha mı güvenli?
Tartışılır. Chromium, açık kaynak kodlu bir tarayıcıdır; Chrome, Brave, Edge vb. tarayıcıların yapı taşıdır. Açık kaynak kodlu ama Firefox gibi değil, bir virüsün tarayıcıya ulaşması zor olmaz.

Daha mı gizlilik odaklı?
Yok.

Bence hız olarak Chrome vs. ile aynı diyebiliriz. Biraz daha az kaynak tüketir. Ama fark çok az yani. Bu benim kendi düşüncem ama güvenlik konusunda ben Chrome, Opera, Brave vs. kadar güvenli olduğunu düşünmüyorum. Bu firmalar Chromium tabanını kullanıp kendi güvenlik önlemlerini ekliyorlar. Chromium ise saf bir tarayıcı. Gizlilik odaklı olduğunu da sanmıyorum. Ayrıca Google hesabı girilmiyordu en son. Bence bu da kötü bir özellik.
Doğru en iyisi Brave kullanmak.

Konu güvenlik ise Firefox son kaledir. Gerisini bilmem.
Firefox'da güzel ama bence Brave kadar hızlı değil. Brave sayfaları daha hızlı yüklüyor gibi duruyor ama Firefox'u da severim. Brave'den sonra en iyisi Firefox. UI mesela tüm tarayıcılardan güzeldir.

Chrome'un Canary sürümünün otomatik güncelleme ve bazı Google hizmetleri olmayan versiyonu. Bu arada gizlilik odaklı falan değil. Forumda bir ara öyle söylemler gördüm. Google hizmeti olmaması gizlilik için çabalıyor manasına gelmez.

Gizlilik odaklı tarayıcılara bağlantıdan bakabilirsiniz.

Geliştiriciler için iş görebilir ama basit kullanıcı için angarya.

Ayrıca otomatik güncelleme almaması güvenlik olarak da sorun yaşamanıza neden olur. Chrome Canary sürümünü kullanırsanız Google hizmetlerinin olduğu bir Chromium kullanmış olursunuz. Günlük güncelleme aldığından da istikrarsız bir tarayıcıdır.

Hız ve performans konusunda da istikrarsızdır. Yani Chrome'a benzer değerler görürsünüz. Hatta yer yer bellek sızıntıları yaşama ihtimaliniz daha yüksektir.

Geliştirici ya da meraklı bir üye değilseniz. İnternetin artık bir yapı taşı olmuş tarayıcılarda, mümkün oldukça Chrome, Edge, Brave, Firefox, Opera, Vivaldi vb. tarayıcıların varsayılan sürümlerini kullanın.

Beta, geliştirici ya da günlük güncelleme(Canary, Nightly) alan sürümler istikrarsızdır. Basit kullanıcılar bu tarayıcılar ile veri kaybı yaşayabilir. Chromium'da yukarıda bahsettiğim gibi günlük güncelleme alan ve kullanıcıya sorunsuz son ürün halinde sunulan bir tarayıcı değildir.

Yeni konular

Geri
Yukarı