Chromium tabanlı olmayan tarayıcı önerisi

Brave ve Vivaldi bu konudan etkilenmeyeceklerine dair açıklamalar yaptılar ve ortada reklam engelleyicilerin engelleneceğine dair bir durum yok. Arkadaşın dediği gibi erişilen site izinlerinde değişiklikler yapılacak sadece. Özel reklam engellemeleri muhtemelen devre dışı kalacak ve site içeriğini okuyamayacaklar. Edge gibi tarayıcıların bundan ne kadar etkileneceği soru işareti hala fakat gerekirse AdGuard uygulamasını kullanır yine de Edge bırakmam zira artık alıştım.

Bildiğiniz gibi yakın bir tarihte Chromium tabanlı olan tarayıcılarda reklam engelleme araçlarının kullanımı mümkün olmayacak. Uzun zamandır kullandığım Edge tarayıcısını bırakmak zorundayım bu sebeple. Bana eklenti olarak AdGuard kullanabileceğim bir tarayıcı önerebilir misiniz Firefox dışında?
Firefox yanına uBlockOrigin.

Bildiğiniz gibi yakın bir tarihte Chromium tabanlı olan tarayıcılarda reklam engelleme araçlarının kullanımı mümkün olmayacak. Uzun zamandır kullandığım Edge tarayıcısını bırakmak zorundayım bu sebeple. Bana eklenti olarak AdGuard kullanabileceğim bir tarayıcı önerebilir misiniz Firefox dışında?

Brave kullanıyorum ve Brave güzel bir tarayıcıdır, ve dahili reklam engelleyecisi bundan etkilenmez diye düşünüyorum.
Ayrıca çok stabil ve hızlı.

Firefox, Windows tarafında çok RAM kullanıyor bana göre. Her tür tarayıcıyı denedim. Brave, Edge, Ungoogled-Chromium vb. gene döndüm dolaştım Chrome'e döndüm. Reklam engelleyici konusuna gelecek olursak, reklam engelleme uzantıları otomatik olarak Manifest v3'e geçiş yapacaklar.

Konudan bağımsız olarak şunu fark ettim forum da herkes Edge öneriyor ama bir ben memnun değilim sanırım. Hiç sevmiyorum Edge'yi. Yakın zaman da tekrar Opera'ya döneceğim. Fark edilir derece de Edge siteleri daha geç yüklüyor bende. Opera ile denediğim zaman anında önüme getiriyor siteyi. Edge forumda abartılıyor biraz.

Librewolf
Falkon
Pale Moon
Sea monkey

Deneyebilirsiniz. Librewolf'ta u block yüklü gelir. Firefox tabanlıdır. Düz firefox'un google telemetrylerinden arınmış ve gizliliği üst düzeye çıkarılmış özgür halidir. Arkenfox.js'den de ayarlar içerir. Kısacası çok ayar bilmeyen ama sağlam ayar isteyen kullanıcılar için bulunmaz nimettir.

Diğerine gelirsek, Falkon. . Chromium ya da gecko yani firefox motoru kullanmaz. QTweb engine kullanır kendi tabanı diyebiliriz yani. Yine reklam engelleyicisi ile yüklü gelir. Gizliliğe saygılı olmakla birlikte hafif tarayıcı olmayı amaç edinmiştir. Eklenti anlamında bilindik tabanlı olmadığı için çok şey beklemeyin ama sunduğu deneyim kesinlikle denemeye değer. Klavye tabanlı tarayıcı olmayıp onlar kadar hafiftir diyebilirim. Ayrıca çok eklenti olmasa da kendi sitesinde güzel eklentiler bulmak mümkün.

Pale Moon, firefoxun eski tabanlarından birini kullanıyor diye biliyorum. Yine Falkon gibi ana amacı hafif tarayıcı olmaktır ancak gizlilik anlamında çok şey sunmuyor. Yine de sunduğu deneyim fena değil. Eklenti olarak ortalama diyebiliriz Falkon'dan daha geniş ama chrome ya da firefox kadar da değil.

SeaMonkey'i çok bilmiyorum ama çok duydum. Hafif tarayıcı olmayı amaç ediniyor biliyorum. Birkaç gün denemiştim ama Falkon ve Librewolf gibi son kullanıcı deneyimini hedefleyen amacına uygun tarayıcılar varken çok kullanmadım. Yine de listeye dahil ettim. Sonuçta dünyada sadece Chrome, Firefox, Opera, Vivaldi, Safari, Edge yok 👍

Konudan bağımsız olarak şunu fark ettim forum da herkes Edge öneriyor ama bir ben memnun değilim sanırım. Hiç sevmiyorum Edge'yi. Yakın zaman da tekrar Opera'ya döneceğim. Fark edilir derece de Edge siteleri daha geç yüklüyor bende. Opera ile denediğim zaman anında önüme getiriyor siteyi. Edge forumda abartılıyor biraz.

Edge'yi ben de sevmiyorum.

Edge'yi ben de sevmiyorum.

Yok hocam kullanılacak gibi değil. Aynı siteleri Opera ile açıyorum saniyesinde tamamen yüklüyor Edge'de bayağı bekletiyor. Özellikle Facebook'da video falan açtığım zaman arada sırada ekran siyah oluyor geri geliyor. Opera da bu sorun yok. Tüm yer imlerini ve şifrelerimi alıp Opera'ya dönüyorum :)

Yok hocam kullanılacak gibi değil. Aynı siteleri Opera ile açıyorum saniyesinde tamamen yüklüyor Edge'de bayağı bekletiyor. Özellikle Facebook'da video falan açtığım zaman arada sırada ekran siyah oluyor geri geliyor. Opera da bu sorun yok. Tüm yer imlerini ve şifrelerimi alıp Opera'ya dönüyorum :)

Ben de Brave kullanıyorum ve gayet memnumum :)

Geri
Yukarı